| cinevainpanamea a întrebat:

Imi poate spune cineva cate ceva despre agentia de modeling step 1 media?
am facu to prostie, m`au luat din statie de la metrou si am dat 500 de mii degeaba cred eu... mama m`a certat.imi puteti spune cate ceva despre ea? mai intrebati si prieteni, va rog vreau multe detalii, daca e pe bune, serioasa... [fara site`ul lor pentru ca l`am consultat deja]

multumesc

38 răspunsuri:
| Crs a răspuns:

Ai mai pus o intrebare in care spui ca tu si familia ta sunteti faliti ca nu mai aveti bani de-o paine si ceri sfaturi sa strangi bani si acum spui ca iti arde de modeling? In cazul unei familii care nu are bani nici de-o paine, 50 de lei sunt multi bani din care pot trai un pic!

| Bixu a răspuns:

Pai...este un fel de firma care cuprinde mai multe chestii...cum ar fi casting, evenimente.etc.Eu am fost acolo cand ma duceam cu parintii mei pana la matusa.mea in tiglina si m.a oprit un barbat sau o femeie nu mai tin minte si mi.a spus ca eu sunt potrivita pentru step1media si am intrat intr.o cladire fff mare.Acolo am facut cateva poze si directoarea mi.a spus ca la incepatori ma costa 6 milioane si la avansati ma costa 12 milioane,si ca daca voi plati prima faza imi va face un album in diferite costume de baie,pijamale,costume si acel album il va pune pe net sau il va trimite in toata tara,iar daca o persoana de la o alta agentie de modeling din alt oras vede albumul cu mine si ii place ma cheama si ma pune la cateva sedinte foto.Iar de acolo poti sa apari in reclame, sau altceva, si poti chiar sa castigi si bani in jur de 20 milioane[vorbesc fff serios, asa mi.a spus directoarea si toti care sunt la firma aia de modeling].eu ma voi inscrie la anul, s.ar putea.succes daca vrei si uh sa te inscrii. sper ca ti.am fost de folosbig grin

| youmail a răspuns:

Pe orice site oficial se noteaza datele de identificare ale agentului comercial.
Cum ar fi:
1. Denumirea completa ex: sc step1media consulting srl
2. Numar Registrul Comertului: J40/2313x/2008
3 CUI RO 3029123xx
4. Adresa completa si corecta
Constanta, Bvd. Mamaia Nr 153 Bl A3 Et... Ap...
5. (Nu stiu daca e obligatoriu) Contul Bancar
RO69BTRL023012300X023001XXX
Banca XXXXX

6. Telefon Fix

Eu am fost la un casting scurt undeva la Apaca trimis de ei, nucred ca e cine stie ce de capul lor.
Cel mai bine e sa sune cineva la cei ce se lauda ei pe site pe la emisiunile acelea si sa intrebe daca chiar colaboreaza cu aceasta firma si sa ne spuna si noua.

Parerea mea personala : 70% E teapa 20% e posibil sa aiba unele mici colaborari de scos ochii la controale si prosti in cazul in care se gaseste careva sa puna intrebari destepte. 10% inca sunt indecis.

| Pιşριяιcă a răspuns:

Nu iti pot spune clar daca ai facut o prostie sau nu platind acesti bani. Nici eu nu stiu clar foarte multe lucruri despre aceasta agentie.Si pe mine m'a oprit pe strada o fata si m'a intrebat daca as fi de acord sa vin si sa vorbesc cu cei acolo.Eu am fost incantata pe moment, pentru ca de mica am visat la asa ceva, aparitii la TV sau sedinte foto.Am vorbit si mi s-a parut in regula, la inceput nu am crezut ca e adevarat.Mai ales cand am auzit ca ei ar colabora cu Kanal D si alte posturi de televiziune.Sa vedem ce va fi.Am fost chiar la casting pentru emisiuni iar acolo se dadeau probe pentru roluri de toate felurile,mai ales la emisiunile fictive gen : Ochii din umbra. Oricum pe mine ma intereseaza mai mult prezentarile de moda, iar tie nu iti pot spune decat sa incerci, eu zic ca nu e o agentie falsa sau ceva de tipul asta. Mult noroc si asteapta sa te sune. Poate o sa ajungi la tv laughing)).

| Pιşριяιcă a răspuns:

Nu iti pot spune ca ai facut o prostie platind acei bani.Si pe mine m'a oprit o fata pe strada care m'a intrebat daca as fi de acord sa ma inscriu la aceasta agentie, unde pot avea sansa de a aparea la tv sau sa prezint moda [ sedinte foto ]. La inceput mi s-a parut chiar prea frumos si ma tot gandeam daca nu e cumva o gluma. Am ajuns la ei si am vorbit cu o doamna care mi-a explicat tot si mi s-a parut in regula. M'am mirat cand am auzit ca colaboreaza cu cei de la Kanal D si alte posturi de televiziune. Am fost chiar si la casting undeva pe langa cofetaria Tip Top din Bucuresti si am vazut acolo cum dau oamenii probe pentru emisiuni fictive gen : Ochii din umbra. Sa vedem ce va fi.Am auzit ca voi incepea activitatea dupa 2 saptamani de la inscriere.Iar tie nu iti pot spune decat succes si ai incredere acum la inceput, insa nu incredere totala. Oricum invatam din greseli. Sper sa se intample exact asa cum promit cei de la aceasta agentie. laughing

| Nutemaiholba a răspuns:

Mha sa stii ca si pe mine m-au luat tot asa si am dat 600 de mii si a zis sa vin pe 10 ianuarie pentru casting la iubiri secrete.tie ce ti-a spus?

| cinevainpanamea explică:

Tocmai. aia erau ultimii bani.
si am vrut sa castig ceva bani din modeling.

| ellyss5 a răspuns (pentru cinevainpanamea):

Cei de la Step One sunt CEI MAI MARI TEPARI!

TE ABORDEAZA DE GURILE DE METROU, ITI ZIC CA ESTE UN NR LIMITAT DE LOCURI, CA POTI SA DAI MAI INTAI CAT AI APOI TE ASALTEAZA CU TELEFOANE SA DAI TOATA SUMA PANA LA 700LEI.
Fratele meu are 15 ani si a fost atras de modeling, a primit dupa 4luni si mai multe scandaluri, plus 700lei un book cu 15 poze oribile, intunecate, neprelucrate. A inceput cursul dar a fost intrerupt de ei si nu a fost reluat niciodata. Directoarea Florina...te sun a de 0726429800, dar il tine numai inchis sa nu poti da de ea. Are un sediu la Obor, langa oTp bank, se tot muta. NU l-a chemat la nici un casting, dupa multe insistente, am mers la casting la ochii din urmbra, intr-un apartament insalubru de la tip-top.
EEEEEEEEEEEEEEEEEEEE MAREEEEEEEEEE TEAPAAAAAAAAAAAAAAAA!
Daca nu insista credula de mama, si nu apuca sa-i dea 150 de lei nu ar fi vazut de la mine nici 0, 50 bani.
Sunt niste jigodii. Nici book-ul nu au vrut sa ni-l dea.
Feriti-va de ei!

| stresat a răspuns:

Vraja marii step1media. Am facut contract cu ei, am dat cam 700 ron pentru un album foto profesionist cica si un curs de actorie si unul de mers pe scena care au durat cam 2-3 luni. Din grupul din care faceam si eu parte, eram cam 15, nu a fost nimeni chemat la casting sau la filmare. am luat cu totii teapa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am patit la fel dar agentia se numea oxygenmodels happy am dat 5o de lei mia facut 2 poze
dupa cateva zile am aflat ca defapt e teapa happy scria in ziar happy
si dupa de ai povestit tu . e exact la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am patit la fel dar agentia se numea oxygenmodels happy am dat 5o de lei mi-a facut 2 poze
dupa cateva zile am aflat ca de fapt e teapa happy scria in ziar happy
si dupa de ai povestit tu. e exact la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetelor.nu mai fiti naive.agentiile de modelling care se respecta nu racoleaza modele de pe strada, de la metrou.fiti seriose.
chiar sunteti atat de naive incat sa credeti ca intr-o zi banala ati iesit de la metrou si ati fost puse fata in fata cu ocazia de a deveni supermodele? ce naiba. iar de la banii aia (care constituie de obicei o taxa de inscriere in agentie) sa va luati gandul ca nu-i mai vedeti. imi pare rau pentru voi.
tineti minte.AGENTIILE DE MODELLING NU RACOLEAZA DE PE STRADA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o nepotica inscrisa la ei si luna trecuta a fost chemata si a filmat pentru o reclama, un spot ce promoveaza mancatul sanatos, sau ceva de genu asta. Abia astept sa o vad pe galushka aia mica la tv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere sunt chiar ok. Eu sunt la ei de vreo 5 luni, am fost chemata la 2 castinguri, dar l-am luat doar pe unul. N-a fost nimic spectaculos, o promotie de o saptamana, dar am facut niste banutzi. Dar nu cred ca te poti baza pe astfel de colaborari sa te scoata din saracie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost si eu la asta si nu e pe bune e doar de fatada sa ia bani! si pe mine tot din statie de la metrou m-a luat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei pentru figuratie sau reality show-uri mergi cu incredere la ei. Eu am fost saptamana asta si erau destul de disperati oamenii pentru. ca nu aveau suficienti oameni la cate emisiuni aveau (ochii din umbra, iubire interzisa, cearta-n bucate, copii vs parinti) la astea am fost eu dar cica mai sunt si altele, aia cu fermierul de cauta nevasta,, castingu propriu zis te pune cu inca unu sa tii un dialog, asa mai spre cearta, si se plateste un milion trei sute pe ziua de filmare ( eu am filmat trei zile cate 5 ore pe zi, si am luat 4 mil) A fost caterinca la filmari, super ok omuletzii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Step1media nu e chiar teapa, doar ca fac foarte multe "racolari" fara cursurile lor de modeling care te costa 200 de euro n-or sa te cheme decat daca ai noroc! Oricum au facut o groaza de bani din asa zisele inscrieri pana acum. faceau inscrieri chiar si luna asta la lujerului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si mie mi-a facut poze si mi-a luat si 500 de mii. ma programat la un interviu si acum imi cere 8mil. oricum pe mine mama nu m-a certattongue happy. si o sa dau si aia 8 mil daca vrei sa vb uite id: samanta_semy mai vb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe agentii din astea cu taxa, din toti astia fac treaba destul de buna.Eu m-am inscris saptamana trecuta si inca de la inscriere m-au chemat la un casting pentru o emisiune pe Prima. Nu am fost anuntata inca daca l-am luat, sper sa il iau, ca m-am descurcat bine. Tineti-mi pumnii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Step 1 Media cu asta se hraneste - este o agentie tepuitoare - nu au proiecte - traiesc de pe urma inscrierilor;
Innvatati sa cautati pe google infomratii despre agentia la care vreti sa va inregistrati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi m-am inscris la step1media si m-au chemat vineri la un casting. Sper sa fie totul bine...pe net am gasit si de bine si de naspa. Faza e ca au multe castinguri asa ca daca prinzi macar vreo doua jobuletze, tot faci niste banutzi. Daca m-au chemat la casting chiar de la inscriere, cred ca sunt seriosi... sa vad cum e la casting si poate revin cu o parere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost la aceeasi agentie si m au selectionat si trebuie sa platesc 800 ron imi faceau contract pe un an si puteam sa castig intre 200 si 400 de euro acu nu stiu dca era teapa dar nu m ai m am dus am lasat o balta pentru ca imi era frica sa nu imi iau teapa
Si sunt baiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu am facut la fel tot din staie mau cules si le-am dat 500 de mi iar dupa o saptamana mau chemat pentru contract le-am dat 5 milioane iar dupa ...mau sunat peste 3 luni si m-am dus la un casting pentru copii contra parinti, comanda la mine etc. emisiuni din astea si am acolo am aflat ca primisem castingul rolul era al meu si urma sa ma sune pentru a imi spune cand sa ma prezint, iar de atunci nu mau mai sunat delocc nuskk au trecut vreo 4-5 luni de atunci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SALUT sunt alex am patit la fel...trebuia sa ne prindem...pentru ca nu au nici macar nr de telefon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt inscrisa de vreo doua luni, timp in care am fost chemata la 3 castinguri. La primele doua nu m-au selectat, si deja eram deja destul de dezumflata. Abia pe al treilea l-am luat si am filmat in decembrie o reclama la germanos ( e adevarat rol secundar, dar pentru o prima activitate era culmea sa mai fac si figuri). Asa ca daca va cheama incercati sa mergeti la cat mai multe castinguri, dar nu va asteptati sa le luati pe toate. Eu astept sa apara reclama( cica zilele astea) si sper sa nu ma fi taiat la montaj laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi prost...winking m-am inscris si eu si pe mine m`au sunat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, macar la cateva castinguri te cheama sigur, acum depinde un pic si de tine cum te prezinti la ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar trebuie sa mergi la cat mai multe castinguri dar mai conteaza si norocu. Eu a trebuit sa merg la trei castinguri la step1media ca sa iau in sfarsit unul( evident cel mai putin importantlaughing, da faza tare e alta : se inscrie la ei si matushamea, ditamai femeia de 40 si ceva de ani, la cateva zile o chema la casting si pac, e aleasa la o reclama si ea 250 E, in timp ce eu m-am chinut ca prostu pentru mult mai putin. Evident ca acum sunt tinta glumelor in familie. Asta e, sper sa prind ceva mai bun pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri m-am inscris la Step1Media si mi-au facut o parere destul de buna. La inceput eram destul de sceptica, pentru ca am mai avut experiente neplacute cu agentii din astea, dar la insistentei prietenei mele am mers la ei la sediu. Ma gandeam ca o sa aud aceleasi vrajeli despre cum ajungi peste noapte vedeta, sa fac putin misto de ei si sa plec. Ce m-a surprins de la inceput ca fata care ne-a abordat n-a insistat disperata asupra nostra, ne-a explicat sec cu ce se ocupa firma, de ce se plateste taxa, daca vrem sa ne inscriem bine, daca nu asta e.Cand am intrebat de colaboratori ne-a aratat portofoliul de activitati, cu vreo 10 case de productie, multe emisiuni si reclame, ne-a spus ca daca vrem sa luam legatura cu oricare dintre ei si or sa confirme ca asa e. M-au chemat si la un reality show, dar le-am spus ca nu ma intereseaza, si mi-au spus de un casting saptamana viitoare la o reclama. Pana la urma ne-am inscris amandoua, sa vedem ce-o iesi. Macar astia sunt mai cu picioarele pe pamant, fata de aia de la romana care promiteau marea cu sarea. Am intrat aseara si pe site si am vazut si acolo activitatile si am ramas surprinsa sa vad ca scrie si pe site de taxa. Una peste alta a fost bine, singurul minus deocamdata au fost angajatele de acolo, acre si cam cu nasu pe sus. Revin cu detalii dupa casting, sper sa fiu la fel de optimista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri m-am inscris la Step1Media si mi-au facut o parere destul de buna. La inceput eram destul de sceptica, pentru ca am mai avut experiente neplacute cu agentii din astea, dar la insistentei prietenei mele am mers la ei la sediu. Ma gandeam ca o sa aud aceleasi vrajeli despre cum ajungi peste noapte vedeta, sa fac putin misto de ei si sa plec. Ce m-a surprins de la inceput ca fata care ne-a abordat n-a insistat disperata asupra nostra, ne-a explicat sec cu ce se ocupa firma, de ce se plateste taxa, daca vrem sa ne inscriem bine, daca nu asta e.Cand am intrebat de colaboratori ne-a aratat portofoliul de activitati, cu vreo 10 case de productie, multe emisiuni si reclame, ne-a spus ca daca vrem sa luam legatura cu oricare dintre ei si or sa confirme ca asa e. M-au chemat si la un reality show, dar le-am spus ca nu ma intereseaza, si mi-au spus de un casting saptamana viitoare la o reclama. Pana la urma ne-am inscris amandoua, sa vedem ce-o iesi. Macar astia sunt mai cu picioarele pe pamant, fata de aia de la romana care promiteau marea cu sarea. Am intrat aseara si pe site si am vazut si acolo activitatile si am ramas surprinsa sa vad ca scrie si pe site de taxa. Una peste alta a fost bine, singurul minus deocamdata au fost angajatele de acolo, acre si cam cu nasu pe sus. Revin cu detalii dupa casting, sper sa fiu la fel de optimista

| NumePublicAnonim a răspuns:

Dar ar trebui sa ii reclami, si eu am patit la fel si i-am reclamat!