| 009 a întrebat:

Imi puteti da si mia diete de detoxifiere a organismului! e adevarat ca te ajuta sa scapi de cosuri?

Răspuns Câştigător
| patty32 a răspuns:

Asta e cea mai buna :

MACERAT din USTUROI, MIERE SI OTET DE MERE

se curata zi se zdrobeste o capatana intreaga de usturoi
intr-un borcan de 800 gr se pune 400 gr miere si 400 ml otet de mere, peste usturoi
se inchide borcanul ermetic si se pune la frigider, sau camara (rece si intuneric)
se lasa la macerat 10 zile, se amesteca in fiecare zi (eu am scuturat borcanul)
dupa 10 zile, se strecoara si se lasa in acelasi borcan
SE BEA ZILNIC O LINGURA DE MACERAT PE STOMACUL GOL!

ARE EFECT UN PUTERNIC DETOXIFIANT

daca ai probleme cu mirosul acestui macerat, poti sa-ti tii respiratia pana inghiti, despre gust...nu zic nimic big grin blushing
Dar merita, pe langa faptul ca te detoxifici total, o sa ai o piele finaaaaa love struck
Ps: s`ar putea si sa dai jos cateva kg [daca ai in plus happy, daca nu ai de unde, nu cred ca dai mai mult de 1 kg-2 big grin

Kisses :*

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Exista o solutie simpla pentru detoxifierea organismului. Specialistii sugereaza ca ar fi bine sa urmam acest regim intr-un weekend sau in timpul vacantelor/concediilor, deoarece poate aparea senzatia de oboseala.

Acest proces de purificare a organismului trebuie sa se rezume la doar 2-3 zile in care nu este indicat sa iei laxative sau alte produse pe baza de plante care ar putea sa interfereze cu buna functionare a ficatului sau a intestinelor. O asemenea dieta este menita sa ofere organismului tau o sansa de a scapa pentru cateva zile de toxinele care actioneaza negativ asupra sanatatii.

Regula nr. 1 - Odihna

Daca ti-a propus o detoxifiere a organismului trebuie neaparat sa-ti iei cateva zile libere, deoarece acest proces iti poate crea o senzatie de oboseala care poate afecta unele activitati zilnice, de exemplu sofatul. Petrece intreaga zi ascultand o muzica relaxanta, citind sau dormind pentru a-ti reincarca bateriile. De asemenea, meditatia si exercitiile fizice relaxante constituie o modalitate excelenta de a restabili echilibrul interior. Nu uita sa scoti din priza telefonul fix, sa-l inchizi pe cel mobil, calculatorul si televizorul pentru a nu intrerupe momentele de relaxare. O sedinta de aromaterapie sau reflexoterapie pot fi extrem de relaxante, in cazul in care iti poti convinge terapeutul sa execute sedinta acasa ca sa nu fii nevoita sa conduci la intoarcere.

Regula nr. 2 - Lichidele

Consuma cat de multe lichide poti! Apa plata, sucurile naturale de fructe si legume, ceaiuri cu lamaie si miere sunt optiuni excelente care pot ajuta la detoxifierea organismului.
Cocktail de fructe: o combinatie de mere, ananas, pepene, struguri, mango, piersici, prune, guava. Este recomandat sa indepartezi samburii. Amesteca sucul preparat din aceste fructe cu 1-2 linguri de miere si consuma-l imediat. Fa numai o cantitate pe care o poti bea imediat, deoarece nu este indicat sa fie tinut la frigider (vitamina C este distrusa in contact cu lumina sau aerul). Dupa preferinta se pot adauga cuburi de gheata sau morcovi si sfecla rosie pentru a imbogati continutul cu bioflavonoide si betacaroten.

Regula nr. 3 - Fibre alimentare

Daca nu poti rezista doar cu lichide pe toata perioada procesului de detoxifiere, opteaza pentru alimentele bogate in fibre. Cele mai bune surse de fibre sunt: fructele si legumele proaspete, crude si necuratate de coaja, fructele uscate, painea din faina integrala, cerealele, ovazul, orezul brun si biscuitii din faina integrala. Pune fructele uscate intr-un vas cu apa fiarta si lasa-le sa stea peste noapte pana se inmoaie. Adauga 2 linguri de miere de albine. Pentru micul dejun de detoxifiere se poate consuma terci de ovaz, iar pentru a-l face mai delicios adauga fructe proaspete sau suc de fructe.

Regula nr. 4 - Suplimente de vitamine si minerale

Este foarte important ca dupa aceasta perioada de detoxifiere sa continui cu administrarea unor suplimente de vitamine si minerale.

Regula nr. 5 - Consideratii importante

Aceasta dieta de detoxifiere nu trebuie urmata mai mult de 3 zile si numai in cazul in care nu te confrunti cu diverse probleme de sanatate (probleme cu inima, ficatul, diabet). Nu te extenua in nici un fel in aceasta perioada si evita consumul de alcool, cafea, sucurile carbogazoase, ciocolata si tigarile. Concentreaza-te asupra reincarcarii bateriilor si purificarii organismului si evita contactul cu agitatia si situatiile stresante de afara. Dieta de detoxifiere poate fi urmata in urma unor excese de alimentatie, bautura sau petreceri care si-au pus amprenta asupra sanatatii.
Sursa: http://www.topsanatate.ro
Pa, pa.

| Claw a răspuns:

Dieta cu OREZ

Dieta cu orez cunoscuta si ca dieta cu boabe de orez ajuta si la detoxifierea organismului. Dieta cu orez (si de detoxifierea organismului) este formata in mare parte din doua etape:

Etapa 1 – In aceasta faza dieta cu orez este alcatuita majoritar din orez si fructe.
Etapa 2 – Aceasta etapa incorporeaza legume alaturi de fructe si orez. Puteti consuma si peste o data pe saptamana.

Este recomandat a se evita sarea pe toata perioada dietei. Conform parerii expertilor se recomanda numai o jumatate de gram de sare pe zi pentru buna functionarea a organismului nostru. Cu toate acestea, in general un om consuma cam 4-5 grame pe zi ceea ce inseamna de 8-10 ori mai mult decat cantitatea optima necesara. Excesul de sare din organism poate conduce la hipertensiune sau probleme cu rinichii.

Dieta cu boabe de orez este foarte utila si in detoxifierea corpului deoarece ne ajuta sa eliminam excesul de apa si toxinele din mancare sau din mediul inconjurator.
Cura de slabire cu orez este cunoscuta si cu numele Kempner si a fost creata in anul 1903 de Walter Kempner din Germania. Dieta conceputa de acesta limiteaza consumul de sare si alimentele ce contin sodiu pentru ca se considera ca acesta stimuleaza apetitul. Aceasta dieta este menita nu numai pentru persoanele care vor sa slabeasca ci si pentru cei care sufera de hipertensiune arteriala, diabet, s. a. sau vor sa elimine in mod rapid toxinele.

Aveti voie: orez, fasole, fructe, legume, peste
Nu aveti voie: sare si alimentele care nu sunt incluse in lista de mai sus.
Cum procedati: Fierbeti 250 g orez (de preferat orez brun) fara sare. Impartiti orezul in portii medii (maxim 5 portii) pe care le veti consuma pe parcursul zilei ori de cate ori va este foame. Puteti lua gustari din fructe crude (nu compot sau in alte forme).

Cele mai multe forme de orez sunt sarace in proprietati nutritive. Orezul brun este cea mai recomandata alegere fie ca doriti sa aveti o dieta sanatoasa fie ca doriti detoxifierea organismului. Dieta cu orez promoveaza si consumul de fructe, legume si zarzavaturi ceea ce inseamna ca veti aduce organismului dvs. un aport optim de minerale, vitamine si fibre.

Puteti respecta regimul atat cat puteti si va simititi bine din punct de vedere al sanatatii.

dieta cu boabe de orezDetoxifiere si slabire / Etapa 1: (Prima saptamana) ::O zi pe saptamana:: Mic Dejun: Orez fiert; 2 Fructe / Pranz: Orez fiert; 2 Fructe / Cina: Orez fiert; 2 Fructe ::Meniu Lacto-Vegetarian:: 6 zile pe saptamana:: Mic Dejun: Orez fiert; un produs lactat dietetic / Gustare: 1 Fruct; / Pranz: Orez fiert; 1 Fruct; 3 legume / Cina: Orez fiert; 1 Fruct; 3 legume

Pierdere in Greutate / Etapa 2 (Cat considerati necesar) ::O zi pe saptamana:: Mic Dejun: Orez fiert; 2 Fructe/ Pranz: Orez fiert; 2 Fructe / Cina: Orez fiert; Peste / ::Meniu Lacto-Vegetarian:: 5 zile pe saptamana Mic Dejun: Orez fiert; un produs lactat dietetic / Gustare: 1 Fruct; / Pranz: Orez fiert; 1 Fruct; 3 legume / Cina: Orez fiert; 1 Fruct; 3 legume ::Meniu Vegetarian Plus:: O zi pe saptamana Mic Dejun: Orez fiert; 1 Fruct / Pranz: Orez fiert; 1 Fruct; 3 legume / Cina: Orez fiert; 1 Fruct; 3 legume si ceva cu proteine

√ Fructele recomandate sunt merele verzi pentru ca au un continut scazut de calorii si carbohidrati.

√ Legumele pot fi gatite la aburi sau la gratar. Daca va simtiti rau in timpul acestei cure de slabire consultati medicul.

| LiaLiuta a răspuns:

Sal. O dieta ajuta. Dar sa stii ca ele apar de la mancarurile grase in general, untura, salam etc... si de la ceapa, usturoi si alte alimente de genul acesta pe care trebuie sa le evitam. Spalatul pe fata cu sapun nu este indicat decat odata la 4-5 zile deoarece iti usuca pielea fetei, in rest apa calduta fara alte solutii dar cu o ora inainte sa iesi in oras deoarece se deschid porii pielii si daca iesi afara in praf acesta poate fi o cauza, de inlocuit prosopul de fata mai des deoarece contine bacterii.