| LikeABossBaby a întrebat:

Imi spuneti ceva masti naturale[facute in casa]pentru cresterea parului?

4 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

1. Masca cu ulei de ricin

Se recomanda amestecul intr-un recipiet a 2 linguri de ulei de ricin, 2 linguri de miere de albine si 10 picaturi de vitamina A uleioasa. Se amesteca bine si se aplica pe par masand la radacina timp de 5 minute. Apoi masca se lasa in continuare sa actioneze jumatate de ora. Se recomanda acest tratament de 4 ori pe saptamana.

2. Masca regeneranta si revitalizanta

Aveti nevoie de o jumatate de ceasca de suc de morcovi, un galbenus de ou, 2 linguri de ulei de masline, o capsula de vitamina E, 10 picaturi de vitamina A uleioasa si zeama de la o jumatate de lamaie. Toate acestea se amesteca intr-un recipient iar modul de folosire este similar celui de la masca numarul 1.

3. Masca regeneranta si tonifianta

Este o masca mai complexa ce amesteca practic primele doua masti, insa nu se recomanda a fi folosita decat dupa un tratament deja aplicat parului, spre exemplu dupa trei saptamani de folosire a uneia din mastile de mai sus. Aceasta masca se compune din amestecul urmatoarelor elemente: 10 picaturi de vitamina A, 2 capsule de vitamina E, un galbenus de ou, doua linguri de miere, doua linguri de iaurt sau lapte gras, zeama de la o jumatate de lamaie, 5 picaturi de ulei de ricin, tinctura de urzica 2 lingurite, propolis si o jumatate de banana pisata. Masca se lasa sa actioneze timp de jumatate de ora dupa ce in prealabil ati masat scalpul la plicarea ei timp de 5 minute. Aceasta masca se poate folosi o data pe saptamana.

| Tzukushi a răspuns:

tratamente naturale, masti pentru par, experienta personala

http://mariabeautytips.wordpress.com/......hidratare/

| MhPnr a răspuns:

Este o mască pe care o folosesc şi eu tot la 2 zile, din ulei de măsline happy.

Pui într-un bol cam 3-4 gălbenuşe de ou ( depinde cât de lung şi des îţi e părul ), după care vi cu uleiul de măsline şi amesteci bine, eventual cu nişte mănuşi aplici toată pasta asta pe păr, o întinzi şi freci bine până la rădăcină, dă rezultate! Nu îţi va cădea părul, adio mătreaţă şi îţi va creşte mult mai repede, SUCCES! :*

| Kalllllos a răspuns:

Eu nu folosesc masti pentru cresterea parului, dar folosesc un sampon de la Plafar pentru cresterea acestuia.Se numeste Favisan si costa cam 11 lei...Bafta!