| little4angel a întrebat:

Cine stie niste masti naturale pentru fata? ( facute in casa)

Răspuns Câştigător
| CookieMonsterDeea a răspuns:

Uite aici cateva sfaturi care sper sa te ajute:

Masti pentru tenul uscat

Amesteca doua banane mai verzi cu o lingura de miere si o jumatate de pahar de iaurt si aplica mixtura pe fata pentru 20 de minute pana se usuca. Apoi indeparteaz-o cu apa calduta;
Bate un albus de ou pana se ingroasa si adauga 1 lingurita de miere si una de ulei de floarea-soarelui;
Amesteca o lingurita de unt cu o lingurita de apa si aplica aceasta compozitie pe zonele uscate ale fetei. Lasa sa actioneze vreo 15-20 de minute, dupa care spala fata cu apa rece;
Si pentru ca tenul uscat este predispus mai mult ridurilor decat celelalte tipuri de ten, iata solutia: amesteca o banana pana devine o pasta cremoasa, aplic-o pe fata pentru 15-20 de minute, dupa care indeparteaza masca cu apa calduta urmata de un jet cu apa rece pentru a inchide porii.

Masti pentru tenul gras

Curata doua mere si amesteca-le cu o lingura de miere. Lasa sa actioneze 20 de minute dupa care spala fata cu apa din abundenta;
Aplica pe fata o rosie foarte bine coapta, iar dupa 20 de minute o poti indeparta cu apa;
Amesteca doua linguri de tarate cu o lingurita de drojdie, o lingurita de suc de lamaie si o lingura de apa. Maseaza-ti fata cu aceasta pasta in special in zona nasului si a barbiei si evita zona ochilor. Lasa 1-2 minute sa actioneze, dupa care spala cu apa calduta;
Amesteca o jumatate de lamaie cu o jumatate de pahar cu faina de ovaz si un albus de ou batut spuma. Aplica aceasta compozitie pe fata si dupa ce se usuca, indeparteaz-o cu apa calda.

Masti pentru tenul normal

Amesteca o jumatate de pahar cu mustar in 2 linguri de apa, dupa care adauga cateva petale de trandafiri. Aplica aceasta compozitie pe fata pentru o jumatate de ora si indeparteaz-o cu apa din abundenta.
Aplica pe fata o pasta facuta dintr-un fruct de papaya si indeparteaz-o dupa 20 de minute.
Amesteca intr-un pahar cu lapte batut, zeama a doua lamai verzi si aplica aceasta compozitie pe fata pentru o jumatate de ora. Indeparteaz-o cu apa rece.
Fa o pasta dintr-o lamaie verde, o jumatate de portocala si un pahar cu lapte batut. Aplica masca pe fata pentru 20 de minute.
Aplica pe fata o pasta cu banana si capsune pentru a conferi tenului tau prospetime.
Amesteca doi morcovi, un galbenus de ou si un pahar cu lapte. Aplica aceasta mixtura pe fata si las-o sa actioneze 20 de minute.
Inmoaie 10 migdale intr-un pahar cu apa de seara pana dimineata. La cele 10 migdale adauga un pumn de petale de trandafiri si putin camfor. Aplica mixtura pe ten, iar dupa 30 de minute maseaza fata cu mainile ude si indeparteaza pasta cu apa.

Sfaturi utile inainte de aplicarea unei masti:

Curata bine fata cu o lotiune;
Daca ai tenul uscat, aplica un strat de crema hidratanta inainte de a folosi o masca;
Strange-ti bine parul la spate pentru a nu cadea peste fata;
Aplica masca pe toate suprafata fetei, ocolind insa ochii si buzele;
Nu misca deloc fata dupa aplicarea mastii;
Nu folosi produse de machiaj decat dupa 2-3 ore de la indepartarea mastii.
Succes!:*

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna!
Masca tonifianta pentru fata
(improspateaza si cicatrizeaza)

Ai nevoie de:
• 1 mar curatit de coaja
• 1 ligurita de miere
• 2 picaturi de ulei eteric de lamaie
• Petalele proaspete de la un trandafir
• 1/3 pahar cu apa clocotita

Piseaza marul pana la consistenta unui piure, adauga mierea si petalele apoi toarna apa clocotita. Lasa sa se infuzeze timp de 20 de minute dupa care adauga picaturile de ulei. Se aplica pe fata curata cu ajutorul unui burete imbibat in aceasta infuzie. Dupa 10-15 minute clateste-ti fata cu apa calduta.

Baile si exfoliantii. Ajuta la improspatarea pielii iar uleiurile eterice i-ti vor aduce buna dispozitie.

Baile pentru picioare
(racoresc si dezodorizeaza)

Ai nevoie de:
• 200 gr de sare de mare
• Musetel
• Salvie
• Menta

Ierburile uscate se vor fierbe timp de 5 minute in 400 ml de apa. Adauga sarea de mare in apa din cada, care trebuie sa nu depaseasca temperatura de 37 grade, apoi adauga infuzia. Stai in cada 10 minute, dupa care foloseste un exfoliant obtinut din zahar si ulei de masline.

Exfoliant din zahar si ulei de masline (pentru maini)
(exfoliaza si hraneste)

Ai nevoie de:
• 1 lingurita de zahar (zaharul il poti inlocui cu zatul de cafea sau sarea)
• 1 lingurita de ulei de masline

Amesteca toate ingredientele in palma dupa care maseaza-ti mainile. Daca inlocuiesti zaharul cu sare mascata de mare, obtii un bun exfoliant anticelulitic. Pentru un efect mai vizibil, pentru a stimula circulatia sanguina si pentru cresterea tonusului pielii, poti sa adaugi in amestec si putina scortisoara, cuisoare sau menta. Dupa masaj clateste pielea cu apa calda.

Baie din ierburi si flori (inainte de somn)
(calmeaza si emoliaza pielea)

Ai nevoie de:
• Levantica uscata
• Musetel uscat
• Radacina uscata de valeriana
Pe toate acestea le gasesti in farmacii sau plafare.

Amesteca ierburile si pune-le intr-o punguta de pinza dupa care leag-o la gura. Punga cu ierburi se pune direct sub jetul de apa calda care umple cada. Se poate de asemenea de pregatit o infuzie din toate aceste ierburi, care se va strecura si se va adauga in cada.

Balsamuri si impachetari
Dupa ce iesi din cada, maseaza corpul cu un balsam exfoliant. Fa dus scotian (alternarea apei reci cu cea calda) mai apoi fa impachetarea anticelulitica.

Balsam pentru dus de pe insula Java
(exfoliaza si are efect de lifting usor)

Ai nevoie de:
• ¾ pahar de zahar
• 2 lingurite de condiment curcuma
• 1/3 pahar de ulei
• Un varf de lingurita de vanilie
• Cateva picaturi de uleiuri eterice
• Chefir/Lapte acru

Amesteca toate ingredientele pana la obtinerea unei paste. Fa un dus cald si maseaza pielea corpului cu aceasta pasta. Dupa ce ai masat bine pielea, spala-te de aceasta masca dupa care sterge pielea cu un burete inmuiat in chefir. Clateste-te si nu-ti fa griji daca pielea a capatat o culoare galbuie. Nu folosi acest balsam pentru pielea sensibila sau traumatizata.

| EmaEmax a răspuns:

Stiu si eu o masca foarte buna pentru fata,ma rog.mi se pare si cam costisitoare.
Ai nevoie de:
-iaurt
-capsuni
-fulgi de ovaz
-miere
Prima data zdrobesti capsunile apoi adaugi iaurtul, mierea si fulgii de ovaz, este foarte bunawinking

| lolly a răspuns:

Mastile cu lamaie, usuca fata dar sunt bunebig grin