| goth123 a întrebat:

Imi vine sa rad. Cum sa nu cred ca sunt in iad cand lumea imi zice tanti si doamna la doar 16 ani? Asta era unul dintre cele mai mare coșmaruri ale mele, sa arat sau sa fiu batrana. De la 15 ani au inceput sa imi zica doamna si tanti. Cand imi zice cineva asa, ma simt ca o bătrânică de 50 de ani inchisa la minte care are 3 nepoți si ii judeca ca asculta rock. Eu nu sunt deloc old fashioned. Sunt vegana, ascult rock si sunt open minded in general. Sa fiu considerata batrana ma face sa imi pierd mințile. Cineva s-a mirat când i-am zis ca am 16 ani si a zis ca par mai batrana de 40, asta m-a făcut sa ma închid în casa o saptamana fara sa mananc nimic. Credeam ca e din cauza ca sunt grasa, dar am inceput sa am impresia ca e mai mult de atât. Poate chiar sunt in iad.

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca ai o problema cu lucrul asta.

Sau sa o luam altfel, din aceste 7.856.422.980 de persoane de pe Pamant, in momentul actual, cate cred asta, tu si cu inca 3 (maxim)?
Din aceste persoane cate ti-au spus ca nu este asa?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te simți in iad, fiindcă ești captivă in ganduri negative.

Eu nu le văd chiar "bătrânici" pe cele de 50 de ani, ci femei mai mature.
Bunicute, la propriu, pot fi și cele tinere, vezi cazul fetei din Vaslui, care a devenit bunică la 23 de ani, detronând pe britanica de 26 de ani, care deținea recordul pentru cea mai tânără bunică din lume.
La țară, unde femeile se ocupă mai mult de munca câmpului și de gospodărie, multe dintre ele, nu mai au timp să acorde importanță, aspectului exterior. Se neglijează. Par îmbătrânite poate si din cauza tinutelor demodate. Multe își pun o broboadă pe cap, care le conferă un aer bătrânesc si sunt impăcate cu gandul că nu mai sunt la prima tinerete.

In cazul tău...
Se apropie vara/ Schimbă ceva la tine. Alege ținute care dau efectul de subţiere. Îmbracă-te tinerește, sexy (in mod decent, fătă să porți topuri cu abdomenul la vedere, ori să arăți sânii sau jumătate din fund), ci să știi să asortezi ținuta, care să iti dea un aer tineresc, de feminitate si rafinament, specific vârstei adolescentine. Evită tricourile mulate, care nu fac decât să îți evidențiază defectele corporale. Evită vestimentatia foarte largă, care te poate face să arăți mai plină decât ești. Machiază-te discret, pensează-te dacă ai sprâncenele prea stufoase, pentru un chip mai luminos, machiază-te discret (nu vulgar), poartă accesorii moderne, bluze half-tucked, poartă eșarfe, înnodate cu stil.
Schimbă coafura demodată, cu o alta modernă Alege o tunsoare tinerească (poti opta si pentru suvițe colorate), iar dacă ești mai plinuță, evită tunsorile scurte, care te fac mai bucălată la chip.
Și, când poti, încearcă să dai jos din kilograme. Te vei simți mult mai bine in pielea ta, și iti vei recăpăta încrederea in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti în iad draga, decizie definitiva și irevocabila! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calm, calm, calm. Dacă ăsta e Iadul în opinia ta, ai o viziune foarte superficială asupra lumii. Asta e cea mai mare problemă din viața ta, că ți se zice tanti? O să întâmpini probleme mult mai mari, iar cu o atitudine ca asta, o să te doboare în mare fel.
Eu cred că ar trebui să te accepți așa cum ești și dacă consideri necesar, să încerci să îți schimbi aspectul. Nu sunt genul care să spună să te iubești și să nu te schimbi. Nu, schimbarea nu e mereu rea. De multe ori e bună. Să slăbești nu e numai despre aspect, ci despre sănătate. Fără niciun dubiu, o greutate normală și un somn suficient și constant te-ar întineri 20 de ani în ochii oamenilor. Dar slăbitul nu înseamnă sa nu mananci nimic, nu așa se face. Dacă slăbești prea repede rămâi cu kilograme de piele lăsată și dereglări în organism. Dacă ți-ar lua 6 luni sau mai mult ar fi perfect. Probabil pe lângă faptul că ești grasă, ceea ce o spui tu, nu eu, mai ai și fața obosită, probabil o postură proastă, un machiaj care te îmbătrânește sau părul ars de la vopsea. Gândește-te ce anume te face să pari mai matură. Nu e așa complicat. Începe deci cu creme hidratante, o dietă echilibrată(nu extremă), un somn cât mai constant și o îngrijire mai atentă.

| NunuNini a răspuns:

Daca esti grasa, da pari mult mai batrana. Orice persoana pare a fi mai batrana daca este grasa. Nu vezi ca cele slabe si la 60 de ani par de 30?

| floresdemayo a răspuns (pentru NunuNini):

"cele slabe si la 60 de ani par de 30"

Dacă le pui să stea cu spatele!

| NunuNini a răspuns (pentru floresdemayo):

Am o colega de 58. Subtirica si arata al naibii de bine. Nu a fost niciodata grasa si nu are nici un muschi lasat. E drept, e spalatica, nu se neglijeaza. Chiar arata de 30, maxim 35, nu mai mult.

| floresdemayo a răspuns (pentru NunuNini):

Da, te cred. happy
Dar nu toți oamenii au gena tânără.

| goth123 explică (pentru NunuNini):

Esti fatphobic?

| Eisenheim a răspuns:

Și totuși,care e problema? happy Îți zice tanti și dumneavoastră,nu mi-se pare jignitor,in general lumea spune,, utâto" sau,, uite grasa", dar din cate ne povestești pe tine te respecta, nu înțeleg de ce te deranjează happy

| Ruskig a răspuns:

N-am mai auzit de vegan care sa fie gras, interesant.

| goth123 explică (pentru Ruskig):

Desteptule, dacă ești vegan nu inseamna ca mananci doar salata. Veganii mananca pizza, burgeri, doar ca vegane.

| Ruskig a răspuns (pentru goth123):

Nu m-am legat de mancare, ci de faptul ca n-am vazut vegani grasi, era greu sa prinzi?