| AmazingONEx a întrebat:

În cazul expunerii la soare uleiul de măsline protejează pielea(adică să nu apară pistrui sau altele)?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Doar ingredientele aprobate pentru a fi filtre de protectie solara protejeaza pielea de efectele nocive ale soarelui. Nu te juca cu sanatatea pielii tale, nici un ulei nu iti garanteaza ca te protejeaza de soare dar iti garantez eu ca o sa te alegi cu arsuri de toata frumusetea daca te dai cu ulei si te expui la soare.

Spf-ul trebuie reaplicat in functie de gradul lui de protectie, cam atat protejeaza fiecare de la aplicarea lui ( atata timp cat este aplicat in cantitatea corecta! ) :
Spf20 - 3 ore
Spf30 - 5 ore
Spf40 - 6 ore
Spf 50 - 8 ore

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nuuuu! din contra, uleiul de masline te face sa te bronzezi si mai tare, e total opus protectiei

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Uleiul de masline hidrateaza pielea dar nu confera protectie impotriva razelor ultraviolete.
Daca ai pistri ar trebui sa stii ca, ies intotdeauna la soare, indiferent ca dai cu ulei de masline sau alte creme solare.
Pistruii fac parte din pigmentul pielii tale, care se activeaza imediat cum te expui la soare, indiferent de ce creme folosesti.

| Irinelp a răspuns:

Nici un ulei nu oferă protecție solară ci din contra arde piele și mai mult pentru că se inferbinte.