| ioanamaria2000 a întrebat:

In luna mai o sa merg la un botez si am o rochie scurta din catifea pe care as vrea sa o port. Voiam sa va întreb daca este vreo problema deoarece are culoarea neagra. Nu vreau sa para ciudat, mai ales ca este botez. Conteaza acest lucru?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ioana, culoarea neagra este sobră deci da merge gîndeste te multe femei vin la munca cu fuste negre sau sacou negru in cazul barbatilor, deci negrul nu se poarta numai la inmormintare cum a zis cineva, negru se poate asorta cu orice si rochia neagra daca o asortezi cu pantofi rosii sau albi este super adica sa nu fi imbracata in negru de sus pana jos, sa nu i ti iei dres negru il i ei de culoarea pielii ca si in Mai poate fi racoare dimineata si seara si nu poti merge fara dres, dupa aceea rujul rosu se asorteaza la negru si fardurile deschise merg verde roz pal, mov, ce culoare au ochii? Ca in functie de asta poti alege fardul de pleoape, si in functie de culoarea parului sa fie un contrast frumos, si sa nu fie o rochie scurta ca de club mini, ca la botez mai sunt si persoane in varsta invitate, si sa nu faci o impresie proasta, totul trebuie sa fie cu gust adica sa te imbraci potrivit ocaziei la care mergi.

| ioanamaria2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Rochia este neagra cu maneca in clopot, decolteu patrat dar care nu este adanc. Este pe corp, cam pana la genunchi, se termina cu un volan. Are pe ea la nivelul taliei o banda de paiete aurii. Pantofii sunt nude sau aurii, inca ma gandesc la asta. Machiajul vreau sa fie simplu pentru ca nu cunosc familia, sunt o cunostinta a iubitului meu, deci nu stiu daca o sa fie ceva extravagant si nu vreau sa ies in evidenta.

| sierra1 a răspuns:

"am o rochie scurta din catifea pe care as vrea sa o port"

dacă-ți stă bine și ție-ți place, nu mai intrebi ci o porti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

NEGRU egal inmormantare
romanii nu prea percuteaza "negru, deci sun la moda" (negru a fost, INTOTDEAUNA LA MODA), ci doar inmormatare... deci, chiar NU RECOMAND, prea multi, IMBECILI la asa un eveniment
eu m-am imbracat in tricou albastru la un botez, nu voiam sa intru, pentru ca DETEST evenimentele de genul asta (tot familionu' vine si apoi urla ca ala are parul lung, al'lalnt nu e la costum, etc.), dar tatal fetitei era cel mai bun prieten al meu, deci eram dispus sa, "sufar" ca sa ii arat ca imi pasa, dar m-a trimis la plimbare pentru ca nu eram imbracat la paishpezeci da' mii de ace, asa cum "E NECESAR" la asa un eveniment (adica costum, camasa alba, cravata, si alte TAMPENII, care nu mai conteaza dupa 1-5 pahare de palinca, dar pana acolo e rahat PUR romanesc, nu ai paishpreprezeci de ace, esti pe dinafara)

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate cea mai elegantă de pe planetă

https://c7.alamy.com/......GHEY42.jpg

și zici tu egal inmormantare? E o părere, o respect dar n-o impărtșesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Dude, dude, DUDE, Audrey Hepburn a fost una dintre cele mai, CU ADEVARAT sa se merite femei la care ma pot gandi, si care au existat vreodata, si mi se rupe in paishpe bucati diferite ce haine poarta,
FOARTE SERIOS MI SE RUPE

raspunsul meu se refera DOAR la ****PUR**** la imbecilitatea PUR ROMANEASCA, ca la un eveniment de genul asta trebuie sa ai o tinuta "la costum" sau esti pe dinafara

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Brizbriz : la un eveniment de genul asta trebuie sa ai o tinuta "la costum" sau esti pe dinafara"

aia cu pe dinăuntru sau pe dinafară e discutabilă. Repet - frumos - e părerea ta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am o rochie scurta din catifea. Cât de scurtă? La botez, haine decente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pantofii ce toc au? Inalt?

| ioanamaria2000 explică (pentru anonim_4396):

Sunt nude stiletto

| anonim_4396 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Super, distractie frumoasa, vin sa ti fac masaj laughing

| ioanamaria2000 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru oferta, dar are cine sa imi faca?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Super ma bucur

| Allemando a răspuns:

Salve!
Dacă îți place și te simți bine cu ea, e ok.
Oamenii au asociat negrul cu moartea, deci dacă nu te deranjează observațiile lor, e perfect în regulă. Nu înseamnă că o să îi porți copilului ghinion.
Sfatul meu, totuși, este să cauți altceva pentru ca să nu îți pară rău după bârfele oamenilor. O să îi,, smintești".
Sper că te-am ajutat!

| geo69 a răspuns:

Buna Ioana, sfatul meu este sa cauti mai bine in garderoba.De ce? Fiindca in mai deja va fi cald si iti recomand mai degraba o culoare deschisa, este adevarat ca negru te subtiaza, dar tot negru se poarta si la inmormantare...pana la urma tot decizia ta este hotaratoare. Distractie placuta!