| DMuffin a întrebat:

In povestire trebuie sa transformam vorbirea directa in vorbire indirecta? Nu sunt sigura...helphappy funditaaa. (scuza categoria)

Răspuns Câştigător
| pyar a răspuns:

happy e usor. Ex:
-Imi dai si mie te rog cartea de matematica?, spuse Ilie.
-Hmmm...nu pot acum, dar dupa ce imi fac temele sigur ti-o dau, raspunse copilul silitor care statea mereu singur in prima banca.
In textul asta ai parte de un dialog intre doua persoane. Daca ni se cere sa trecem acest text la vorbire indirecta facem asa: Ilie l-a intrebat pe colegul sau daca ii da si lui cartea de matematica.Colegul i-a raspuns ca nu i-o poate da acum, ci dupa ce isi va face temele.
Asta este definitia pe care pe mi-o amintesc eu de cand eram la scoala.Def:Vorbirea indirecta inseamna redarea cuvintelor personajelor in mod indirect (ca si cum am povesti cuiva ceea ce s-a spus).In scris vorbirea indirecta NU este marcata prin linii de dialog.
Sper ca te-am ajutat, astept fundita happy

6 răspunsuri:
| MissFashionPrincess a răspuns:

Exact happy

| sergiu2525 a răspuns:

Nu vad ce poate fi complicat,unde e vorbire indirecta,vocea narativa,copiezi,iar unde e dialog,transformi, prin `si spusese ca`,`a avut impresia ca, de aceea a spus ` `il ameninta pe X spunandu-i ca `

| Anastasiaa a răspuns:

Trebuie sa povestesti ceea ce spune un personaj, adica in vorbire indirecta, da happy kiss.

| 34588773 a răspuns:

In povestire vorbirea la pers 1 este transformata la pers 3 dar este valabila si ipoteza ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...in loc sa scrii "-du-te la culcare" scrii el i-a spus sa plece la culcare
(asta a fost doar un exemplu) povestesti la persoana a treia.f?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbirea indirecta =e cu dialog
vorbirea directa = fara dialog