| Neymar2 a întrebat:

Am de trecut din vorbirea directa in vorbire indirecta si nu stiu. Cine ma poate ajuta?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti aici o explicatie foarte buna ( cu exemplificare!) : http://invatamromana.blogspot.com/......recta.html

| DiscoverTheSecret a răspuns:

Iti dau un exemplu:
Vorbire directa:
"Maria: Ce faci?
Ana: Citesc."
Transformat in vorbire indirecta:
"Maria a intrebat-o pe Ana ce face, aceasta raspunzandu-i ca citeste."
Trebuie sa transformi propozitiile (dialogurile) in asa fel ca dialogul sa dispara si verbele la pers.II, insa continutul sa ramana acelasi. Simplu spus, zici cu cuvintele tale despre ce e vorba in dialog.

| RazWa a răspuns:

E destul de simplu...trebuie sa faci totul ca si cum ar fi o poveste. Ex : George : buna mama!--> George isi saluta mama. Sper sa-ti fie de foloshappy