| Zendayya a întrebat:

Hello everybody. Maine voi merge la olimpiada de engleza faza judeteana si profu a spus ca poate ne va da exercitii cu vorbirea indirecta. El nu ne-a predat acea lectie, dar a reusit sa imi explice cam cum sta treaba. Imi puteti da niste exemple de vorbire directa transformata in vorbire indirecta? Dar sa fie corecte. Dau funda. Please help me!

6 răspunsuri:
| Marian3rd a răspuns:

Barfa este indirecta, si eu care credeam ca fetele se pricep cel mai bine in a vorbi indirect.

| Zendayya explică (pentru Marian3rd):

In romana nu-i problema dar in engleza sunt anumite reguli si transformari de care trebuie sa tii cont.

| Marian3rd a răspuns (pentru Zendayya):

Daca mergi la olimiada trebuie sa gandesi tu pentru tine, chiar crezi ca este vreunu de pe acest site TPU care sa stie sa-ti raspunda la intrebare.
Supraestimezi comunitatea, astea nu stie sa scrie in romana oare de ce crezi ca a fost implementata functia de corectare a greselilor gramaticale atat la raspunsuri cat si la intrebari.

| AlinaLV a răspuns (pentru Marian3rd):

Spui de altii ca nu stiu sa scrie, tu stii mai bine? Move on, dear laughing. Incearca sa citesti de la inceput la sfarsit raspunsul tau si vei vedea cat e de coerent. In plus nu se scrie "astea" ci "astia". Dar aici intervine si treaba cu genul si etc. Nu te mai lua de altii, prietene, si invata romana la scoala happy. Have a nice life.

| Marian3rd a răspuns (pentru AlinaLV):

De ce comentezi tu, de parca am zis de tine ceva.
Nu ai facut decat sa te bagi singura in aceeasi oala cu ceilalti altfel daca erai mai diferita de ce nu ai raspuns la intrebare?

| ionicienglezu a răspuns:

Wazaa...vad ca e cam tarziu...io ma duc maine pe faza judeteana si nu am invatat nimic(serios) dar: vb.indirecta: you are stupid. =he said he thinks you are stupid. cam asa ceva