| ruxandraaaaioanaaaa24 a întrebat:

In privinta machiajului as vrea sa fie unul complet si natural. Dar nu stiu exact cum ar trebui sa aplic respectivele produse de make-up. Mentionez ca am un ten gras. Uneori imi apar si pete rosii in anumite zone ale fetei. Ce baza de machiaj ar trebui sa folosesc, ce imi recomandati si cum(exact!) trebuie aplicata? Pot utiliza o creme hidranta ca baza de machiaj, sau aceasta se poate gasi in comert sub respectiva titulatura"BAZA DE MACHIAJ"?! Vreau sa-mi explicati fiecare pas al realizarii unui machiaj cat mai frumos si corect.
In plus, ochii cum ar trebui machiati? Am ochii caprui inchis si mari!
Citisem pe un site unde un make-up-artist afirma ca, un secret al unui machiaj reusit este pulverizarea(mai intai in mana) a putin anti-perspirant care ulterior aplicat in zona pometilor si sub ochi, face tenul mat. Cat de adevarat si de sanatos credeti ca este?
Astept sfaturi si pareri sincere, personale, fara referiri la internet, sau la diverse site-uri specializate! Vreau explicatii detaliate si concrete! Rog seriozitate! big hug

1 răspuns:
| EmaEmax a răspuns:

1Aplica fondul de ten doar pe centrul fetei estompand spre extremitati.

2.Pentru un look fresh opteaza pentru un blush crema. Acesta are avantajul ca intra in piele, ofera un aspect natural si nu se intinde.

3. Urmatorul pas consta in aplicarea pudrei pentru a fixa blush-ul crema si fondul de ten

4.Pentru un machiaj al ochilor cat mai simplu, este nevoie de putina mascara si eventual un fard bej

5.Pentru a da sprancenelor tale o forma cat mai frumoasa, aplica un rimel incolor.

6.La sfarsit foloseste putin gloss incolor sau intr-o nuanta cat mai naturala.
Ca baza de machiaj poti folosi o crema hidratanta, eu asa fac
Sper ca ti-am putut fi de folos. wave Funda? puppy dog eyes