| Angelindeed a întrebat:

Iti trebuie talent ca sa fii makeup artist sau oricine poate sa invete?

4 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Talentul ti-l construiesti singur prin multa munca si ambitie. Daca esti dispus sa muncesti pentru ceea ce iti doresti cu siguranta vei reusi. Bafta!

| Ineys a răspuns:

Talentul e un termen pentru cei care nu depun suficienta munca sa obtina ceea ce vor si spun simplu: " E mai talentat X decat mine ".

Poti sa fii si pianist sau pictor si sa nu ai deloc talent daca muncesti cateva ore pe zi.

| tanasevlad91 a răspuns:

Salut,logodnica mea este make up artist, iar ei iau luat 9 luni un curs acreditat de stat, plus ca dureaza pana iti faci experienta, e usor sa stii sa faci 1-2 tipuri de machiaje,dar pentru a lucra intr-un salon sau chiar si de acasa trebui sa stii foarte multe tipuri,care nu le poti invata doar de pe net,trebuie studiate,din ce vad la ea,cursul a meritat,poate face rani false, si masti pentru film, si etc, daca vrei sa faci o cariera in asta, trebuie sa ti cont de cheltuieli, un curs serios si profesionist ajunge 4000 lei, plus trusa de make up, oglinda scaun, pentru un loc amenajat acasa la inceput, etc ajunge 10000 lei, stiu asta ca eu am finantat totul, dar la final merita, daca esti buna in asta, poti face lejer intre 2000-4000 lei pe luna, dar iti trebuie o promovare masina, internet, afise etc, nimeni nu va veni la inceput daca nu te cunoaste, bafta

| ana044 a răspuns:

Dupa parerea mea iti trebuie macar putina inspiratie si sa iti placa ceea ce faci. Daca inveti tot ce trebuie in domeniu si iti place ce faci atunci iti garantez ca vei reusi.