| ȚaraGalilor a întrebat:

Kilt-urile se poartă doar în Scoția sau în tot Regatul Unit(Irlanda, Anglia și Țara Galilor)?

Răspuns Câştigător
| Hope1992 a răspuns:

Daca te ajuta raspunsul eu,eu cand am fost in Irlanda am vazut oameni(barbati) care purtau aceasta costumatie,dar erau ca un fel de mascote (puteai sa faci poze cu ei si stateau mai mult pe loc).
Si femeile purtau costumatie verde de spiridus dupa o petrecere,intr-o dimineata am vazut fete cu voie buna imbracate asa, deci si in Irlanda, dar nu e ceva standard. Acolo intalnesti oameni de toate nationalitatile si toti se imbraca cum vor, la restul tarilor nu ma pronunt. Sigur se nimeste cate unul sa poarte si prin Anglia, dar nu e ceva fortat sa spun asa.

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Opincile se poarta doar in Romania sau oriunde sunt romani?
NUMAI la scotieni e traditional ca barbatii sa poarte fusta

| CassiusAlexander a răspuns:

Dacă ar fi un răspuns obiectiv și evident corect, le poartă cine vrea. Dar dacă vorbim de cei care le poartă strict cultural, tradițional, sunt în principal scoțienii. Scoțienii nefiind neapărat doar în Scoția. Cum a zis și colegul, în Irlanda (de Nord vorbim aici, că Irlanda nu e parte din UK) se mai întâlnesc. În Țara Galilor nu prea, iar în Anglia nici atât (nu prea de suportă scoțienii cu englezii).

| ȚaraGalilor explică (pentru CassiusAlexander):

Imi cer scuze, era vorba de cultural, am uitat sa mentionez!

| ȚaraGalilor explică (pentru CassiusAlexander):

Iar legat de faza cu scotienii si englezii am auzit ca nu prea se suporta mai ales ca din ce am inteles Scotia vrea sa obtina independenta fata de Marea Britanie! Revenind, am intrebat pentru ca am fost prin Anglia si m-am mirat cand am vazut ca si Englezii poarta kilt uri si d aia am intrebat!

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Să-i spui userului Zuzu1991 să nu mai debiteze rahaturi de incultură, fiindcă mai sunt câteva țări în care bărbații poartă fustă: Grecia, Burma, Fiji, etc.
Cât despre postarea ta, kilturile se poartă și în afara granițelor Scoției.

| ȚaraGalilor explică (pentru SmaraldAlbastru):

Era vorba de traditie, pentru ca am vazut si in Anglia ca purtau unii! Adica ma refer la cei care le poarta strict cultural, cum a spus cineva mai sus! Nu la faptul ca se mai poarta si pe alt undeva in afara de Regatul Unit!