| Adyy5 a întrebat:

La 16 ani ar trebui sa incep sa ma machiez? Intru la liceu si vreau sa fac o impresie buna colegilor noi.In prezent ma dau doar cu rimel,luciu de buze si anticearcan.Dar ma gandeam sa incep sa folosesc primer(baza machiaj),contur, gene false si farduri.
Voi ce spuneti(banii nu sunt o problema, vreau pareri sincere)?
Si daca incep sa ma machiez astfel am de gand sa o fac zilnic, nu doar la deschidere.

64 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Fiecare cu gusturuile lui, insa eu unul, prefer o fata nemachiata, sau machiata discret.
Ce legatura are asta cu intrebarea ta? Ei bine, daca gusturile difera, poti fi surprinsa sa vezi ca in incercarea de a face o impresie buna, faci una proasta.
Bine, nu zic ca nu e ok sa te machiezi, dar nu o face exagerat, incearca sa te limitezi la un aspect natural, este cel mai bine.
Imi displac fetele care exagereaza cu machiajul, cand le vad, le asociez cu alea din filmele pentru adulti rolling on the floor

Desigur, aceasta e doar opinia mea, alegerea iti apartine.

| RainmakerX a răspuns:

Da si nu. Depinde ce urmaresti si cum te simti mai bine.
In primul rand nu trebuie sa te machiezi pentru a fi la fel ca toate celelalte sau pentru a le face pe plac baietilor. Pot sa fie si astea avantaje dar daca nu simti nevoia atunci nu o face si gata.

Baietilor oricum nu o sa le faci pe plac... cel putin nu tututor.
De ce? Pai eu sunt unul dintre cei care "nu prea" apreciaza machiajul exagerat, chiar din contra, in timp ce exista unii care chiar sunt atrasi de asa ceva si sunt oarecum dezamagiti dupa.

In mod normal nu arata nicio fata atat de oribil incat sa iti fie sila s-o vezi fara machiaj. Baietii vad multe chestii pe net si se asteapta sa primeasca in viata reala tot asa ceva. Mda.

Incearca pe cat posibil sa traiesti sanatos si sa fii tu insati!

| Franzi a răspuns:

Daca nu ai probleme cu tenul, nu vad de ce ai face asta.

| Camilaalbastra a răspuns:

Este important sa te simti tu bine in pielea ta. Faptul ca te machiezi sau nu tine doar de alegerea ta nu de parerea celorlalti. Cea mai buna impresie pe care o poti face tu este determinata in principal de felul in care te comporti..sa fii o persoana calda si buna dar care nu se lasa calcata in picioare. Mult succes!