| Adyy5 a întrebat:

La 16 ani ar trebui sa incep sa ma machiez? Intru la liceu si vreau sa fac o impresie buna colegilor noi.In prezent ma dau doar cu rimel,luciu de buze si anticearcan.Dar ma gandeam sa incep sa folosesc primer(baza machiaj),contur, gene false si farduri.
Voi ce spuneti(banii nu sunt o problema, vreau pareri sincere)?
Si daca incep sa ma machiez astfel am de gand sa o fac zilnic, nu doar la deschidere.

64 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa-ti imbatranesti tenul ingrozitor cu toate prostiile astea. Si o sa si rada de tine ca arati ca un clovn. O sa faci o impresie buna daca esti imbracata simplu, nemachiata, dar in schimb esti amabila, zambitoare, ii ajuti pe toti si, desigur, inveti foarte foarte bine.

| Adry05 a răspuns:

Ma abtin laughing))

| Adyy5 explică (pentru Adry05):

Te abtii? Ce ti se pare atat de amuzant in intrebarea mea? Multe fete de varsta mea si mai mici se machiaza.
Vezi ceva anormal in asta? Suntem in 2018 pana la urma.

| Adry05 a răspuns (pentru Adyy5):

Cat esti de penibila mi se pare amuzant " Sa ma machiez ca sa ma pot integra si eu?" Sa ma dau cu 700 de produse pentru un machiaj de scoala ca sa fiu si eu ca restul? Va rog pls ca altfel n-o sa ma placa nimeni daca n-am o masca pe fata! Calmeaza-te fato ca si eu ma machiez numa ca diferenta dintre mine si tine e ca pe mine ma recunosc oamenii si nemachiata.

| Adyy5 explică (pentru Adry05):

Din ceea ce ai scris pari mai penibila decat mine. laughing
Asta pentru faptul ca baza(primer,contur,luciu/balsam,rimel si poate fard)ti se pare prea mult.
Pe langa anticearcan,luciu de buze si rimel(de altfel produse pe care le folosesc majoritatea fetelor de varsta mea)aveam de gand sa incerc si conturul(avand o fata plinuta si nas gros),farduri(am o fata palida) si normal,primer care trebuie aplicat inainte de machiaj.
Nu cred ca as avea fata prea incarcata folosind produsele de baza si destinate pentru a-mi ascunde imperfectiunile,dar fiecare cu parerea lui. laughing
Trezeste-te la realitate,in ziua de azi fizicul este un criteriu important dupa care esti judecat.
Normal,vreau sa fac o prima impresie buna,dar nu ma machiez doar pentru asta(si prima impresie tine de fizic scumpo,nu de caracter).
Nu o sa ma placa toti, sunt constienta de asta si nu ma machiez ca sa nu ma fac de ras, ci pentru ca nu-mi place felul in care arat, am ceva complexe.
Si asta n-are legatura cu ceea ce cred sau spun altii, ci cu parerea mea personala despre propriu-mi aspect fizic.Cei care au tendinta sa duca totul la extrem(cazul tau spunand ca as fi prea incarcata si penibila daca ma dau cu 5-6 produse pentru a capata mai multa incredere in mine in privinta infatisarii si pentru a le face o prima impresie buna si colegilor mei) sunt mai penibili decat mine.
Conturul nu se foloseste in exces, ok...nu cat sa fi de nerecunoscut(dar da, oamenii ce sunt in necunostinta de cauza comenteaza laughing ). Acesta are scopul de a creea umbre si a da impresia de fata in forma de V, anticearcanul este ceva ce folosesc mereu cand ies din moment ce dorm putin noaptea si am cearcane mari, cu luciu/balsam cred ca ne dam toate, la fel si cu rimelul.
Cat despre farduri...de ce este gresit sa dai putina culoare?
Am pus intrebarea asta sa vad daca ar trebui sa incep sa folosesc, nu ca
o si fac..De asta exista TPU, corect?
Nu-ti fa griji, la diverse evenimente foloseam produsele enumerate mai sus(adica machiaj partial complet) si nu eram de nerecunoscut.De machiaj natural n-ai auzit?
Machiajul are rolul de a-ti evidentia trasaturile faciale si daca e folosit in cantitati mici nu te face sa arati drept o alta persoanacand esti nemachiata.
Singura penibila aici esti tu.
Se pare ca nu stii nimic despre machiaj daca spui ca 5-6 produse(unul fiind primer care nu iti schimba cu ceva aspectul, ci se aplica inainte de machiaj)te incarca prea mult.
Am mai multe motive pentru care ma machiez, cel mai important fiind faptul ca nu sunt multumita de felul in care arat.Si atunci ce e atat de penibil in a ma schimba cat timp o fac pentru mine?
Dar printre motivele alea se numara si prima impresie a viitorilor mei colegi.

| Adry05 a răspuns (pentru Adyy5):

Omg, tu chiar crezi ca eu pierd timpul sa citesc raspunsul unei penibile de 15 ani care are impresia ca machindu-se o sa fie mai intersanta? laughing)) Dispari ma fato de aici ca n-am chef de fentele astea de fetita la pubertate. Inteleg ca doar ce-ti da parul jos si te gadila, dar nu mai veni sa te scarpinam noi pe aici. Hai bafta la fumat si luat de toate prin bai, ca pari genul de fata care ajunge la asa ceva. O sa ai noroc macar sa iei bacul c-o nota minima.

| Adyy5 explică (pentru Adry05):

Dupa felul in care vorbesti pari mai imatura decat mine. laughing
Draga mea, varsta mintala n-are nicio legatura cu cea fizica.Sunt oameni de 30-40 ce gandesc precum un adolescent si copii de varsta mea ce gandesc precum un om matur.
Baruri, cluburi? laughing
N-am fost niciodata in asa ceva si nici nu fumez.E cale lunga de la machiat(eu avand complexe in privinta infatisarii) si pana la fumat si mers in cluburi.
Spre stirea ta ajung la unul dintre cele mai bune licee din judetul meu si am avut in generala mereu note de 9 si 10, deci nu mai comenta aiurea ca esti ridicola.
Nu citi ce am scris mai sus, am adus argumente pentru a sustine ceea ce cred.Nu e vorba de faptul ca n-ai timp sa citesti ce scrie o fetita de 16 ani care cel mai probabil greseste, ci pentru ca nu ma poti corecta.De ce? Ca am dreptate.
Produsele pe care le-am enumerat mai sus NU te fac de nerecunoscut cand esti nemachiata, nu incarca si nu ma machiez pentru altii ca sa fiu placuta.
Daca citeai poate nu comentai ca ai scris doar aberatii. laughing

| Adry05 a răspuns (pentru Adyy5):

Pai chiar n-am citit, ca mi-ai enumerat niste produse nu inseamna ca wow ce cunoscatoare esti. Daca imi enumerai niste informatii care chiar te ajuta cu ceva in viata poate citeam, asa, arati doar cat esti de superficiala si unde se opreste cultura ta generala. Mai deschide si-o carte nu numa tutoriale de make-up pe Youtube.

| Adyy5 explică (pentru Adry05):

"...impresia ca machindu-se o sa fie mai intersanta"

Cine te-a mintit? sad
Am doar complexe in ceea ce priveste infatisarea mea. Daca vreau sa le corectez si sa am mai multa incredere in mine insami inseamna ca vreau sa par mai intersanta? laughing
Din nou, de ce comentezi in necunostinta de cauza?
Tocmai ce am mentionat in raspunsul pe care nu vrei sa-l citesti ca e scris de o copila penibila ca NU ma machiez pentru altii.
Daca totusi n-ai vrut sa citesti nu te mai obosi sa dai reply ca spui contrariul a ceea ce scriu eu si asta e mai penibil decat o intrebare.

| Adyy5 explică (pentru Adry05):

Citesc mult, m-am gandit sa ma apuc de machiaj de curand.
Din nou, nu vorbi in necunostinta de cauza ca e ridicol.
Si daca nu citesti raspunsurile nu mai da reply in care continui sa spui ca m-as machia doar ca sa par mai interesanta sau ca machiajul te face sa arati drept alta persoana(ca nu folosesc machiaj de seara sau ma dau in exces cu contur)deoarece ceea ce scrii se afla in contradictie cu ce am scris eu(explicand de ce vreau sa ma machiez si ca 5-6 produse nu incarca prea mult tenul).

| Adry05 a răspuns (pentru Adyy5):

Produsele alea iti afecteaza tenul pe termen lung si e pacat. De ce sa te umpli de riduri de la 25 cand poti sa-ti mentii tenul frumos fara interventii natural? Nu zic sa renunti de tot, dar fond de ten si astea folosite zilnic, chiar si BB/CC cream e prea mult. Nici anticearcanul nu e chiar un produs ok dar asa la urgente mai merge. Foloseste un ruj intr-o culoare mai puternica, eu apelez la trucul asta uneori si nici nu mai folosesc alt produs, mi se pare ca nici nu mai am nevoie de alt produs. Sau eventual si rimel/eyeliner desi nu e ok ca iti intra rezidurile alea in ochi si te poatr afecta cu timpul

| Adry05 a răspuns (pentru Adyy5):

A, si un alt aspect de care te sfatuiesc sa ai grija ca sa te ajute sa mai renunti al machiaj e sa te duci la o comesticiana buna sa-ti penseze sprancenele intr-o forma care sa te avanjeze si sa ai in permanenta grija de ele, conteaza foarte mult sprancenele la aspectul general al fetei si modul in care iti sta parul. Si sa folosesti rutina de ingrijire atat diminata cat si seara, daca ai tenul curat macar de fond de ten sa te feresti.

| Adyy5 explică (pentru Adry05):

Ok,multumesc.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca la 16 ani folosesti fond de ten si anti-cearcane, atunci la 36 ani vei folosi glet de constructii pentru acoperirea ridurilor!

| Adyy5 explică (pentru Bula):

Cand am spus ca ma dau cu fond de ten? Ma dau cu anticearcan ca nu dorm bine noaptea.
Daca asta ti se pare mult cum sunt acele fete(printre care si colegele mele)al caror machiaj zilnic consta in:primer(baza),fond de ten,anticearcan,contur,farduri,"eye shadow",tus,rimel, gene false, creion+ruj, pudra, fixare?
Eu folosesc putin machiaj comparativ cu multe fete de varsta mea.
Daca pana si anticearcanul te imbatraneste cu 20 de ani... laughing
Nu mai suntem in epoca de piatra.
Eh...asta e mentalitatea in Romania ca in tarile din afara machiajul complet(produsele enumerate mai sus)e ceva perfect normal.
Si la varste inaintate tot alea cu sau fara machiaj arata mai bine decat multe dintre romance.
De demachiant si crema hidratanta n-ai auzit? Daca ai astea poti sa te machiezi linistita ca nu imbatranesti prematur.

| Bula a răspuns (pentru Adyy5):

Si anticearcanul este pentru acoperirea ridurilor... tongue

Crede-ma, cunosc foarte bine despre ce vorbesc... am destule doamne in jurul meu... big grin

| Adyy5 explică (pentru Bula):

Eu il folosesc pentru a acoperi cearcanele.Si il folosesc si majoritatea fetelor de varsta mea.
Nu o fac ca sa fiu in pas cu altele ci pentru mine.Din nou, daca asta e mult cum ti se pare machiajul complet(alcatuit din produsele pe care le-am enumerat mai sus)?

| Bula a răspuns (pentru Adyy5):

Raspunsul meu este acelasi: uita-te in oglinda peste 20-30 ani si compara te atunci cu cele care nu s-au machiat...
(sa nu te sperie oglinda, nu va fi Baba Cloanta ceea care te va privi inapoi big grin )

| Adry05 a răspuns (pentru Adyy5):

Si ce legatura are varsta mintala aici? Vorbim cumva de vreun subiect inteligent? Si de unde pana unde se expune o varsta mintala prin scris? Ia da si niste exemple ca sunt chiar curioasa. Ce stie ea ma citeasca oamenii laughing)) Auzi varsta mintala. Ai vazut asta pe fumul tigarii sau pagini penibile de genul? Vreun citat din ala ca nu ma judeca dupa varsta ca sunt mai desteapta de atat? laughing) Oh, God, opreste-te odata ca esti penibila. Sa nu mai zic ca mai nou observ ca esti si ipocrita. Zici ca vrei sa te machiezi sa te ingrezi si acu zici ca o faci pentru tine nu pentru altii. Macar simtul ridicolului sa-l ai sa realizezi cand o discutie te depaseste si sa te retragi. Arata ca macar pentru atata lucru ai inteligenta necesara laughing)
A, si am uitat un aspect, ai zis ca la machiaj la club bla-bla. In general da, dar cand ajugni sa fii atat de oaie incat sa te machiezi ca se maciaaza si restul o sa ajungi sa fii marioneta lor sa faci exact ce vor (bine, normal ca tu nu constientiezi si realizezi asta ca doar ce mare inteligenta esti tu) dar vezi tu mai tarziu. Si mers in club in inseamna neaparat ca esti si panarama, poti merge in club pur si simplu pentru muzica, dans, stat cu prietenii etc. Eu am zis cu totul altceva, dar uite ca "maturitatea ta de gandire" n-a priceput. Nah, asta e, m-am obisnuit din cadrul intrebarii sa n-am mari pretentii

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Adry05):

Ai intrat vreodata pe Facebook in OffTopic?

| Adry05 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Am vazut din intamplare unele postari, de ce? Stiu ca e cancerul Facebook-ului grupul ala laughing

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Adry05):

Am intrat si eu de curiozitate odata si simteam nevoia sa-mi torn gaz pe pe ochi si sa le dau foc, mai trist e cand vezi cati membri arerolling on the floor

| Adry05 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Oh da, de acord cu tine.

| Adyy5 explică (pentru Adry05):

"...chiar crezi ca eu pierd timpul sa citesc raspunsul unei penibile de 15 ani..."

Exact, ce legatura are varsta mintala cu actiunile mele?

"Si de unde pana unde se expune o varsta mintala prin scris? "

Nu ti-am cerut sa ma judeci dupa ceea ce am scris aici, dar cand ma faceai penibila ai precizat varsta, deci ma gandeam ca judeci pe baza faptului ca sunt un copil.
Intrebarea ta de mai sus n-are nicio relevanta cu ce am scris.

"Oh, God, opreste-te odata ca esti penibila. "

Zice cea care considera ca 5-6 produse incarca prea mult tenul si te fac un fals. laughing
Nici macar n-ai inteles ce am vrut sa spun cand te-am intrebat de ce ma judeci dupa varsta, deci ce ai scris pana acum n-are niciun sens.

"Zici ca vrei sa te machiezi sa te ingrezi si acu zici ca o faci pentru tine nu pentru altii."

Am scris ca sunt mai multe motive pentru care ma gandeam s-o fac(ca in afara de anticearcan, rimel si luciu nu folosesc alte produse, deci nu e machiaj propriu zis)printre care si prima impresie a colegilor.Dar in special ca sunt complexata.E o diferenta intre asta(prima impresie) si integrare.
Mereu am fost retrasa si nepopulara, n-am intentia sa schimb ceva.Ca prin urmare nu vreau sa par interesanta.
Deci din nou, gresesti.

"Arata ca macar pentru atata lucru ai inteligenta necesara "

Deci ce ai spus sau crezut despre mine pana acum sunt total opusul a ceea ce sunt in realitate si vorbesti? laughing
De asta ti-am zis sa nu comentezi in necunostinta de cauza.

"...dar cand ajugni sa fii atat de oaie incat sa te machiezi ca se maciaaza si restul o sa ajungi sa fii marioneta lor sa faci exact ce vor..."

Tocmai din acest motiv am intrebat daca ar trebui sa incep, pentru ca si majoritatea o fac.
Nu vreau sa fiu ca ele, ci ma intreb daca e ceva in neregula sa raman astfel fiind printre singurele "diferite".Ce e atat de penibil in asta?
Nu am precizat faptul ca ma machiez, am intrebat daca ar trebui s-o fac ca sa vad si parerile altora.Tu vorbesti de parca as face-o (nu ca ar fi ceva gresit).
Nu am dreptul nici sa intreb ca altfel sunt penibila?
Daca ma deranjeaza felul in care arat, sunt intr-un fel exclusa fiind altfel si incep sa ma intreb daca ar trebui sa schimb ceva sunt penibila si superficiala?

"...si realizezi asta ca doar ce mare inteligenta esti tu."

Daca eram atat de proasta precum consideri, acum eram ca restul, nu ma mai oboseam sa intreb.Dar nu sunt.Si nu e vorba aici doar de machiaj.Din nou,gresesti.
Si iar, daca eram proasta luam in considerare sfaturile "turmei"(care imi spun s-o fac), nu mai ceream parerile altora aici.
Daca nu ma crezi, in intrebarile mele vechi intrebam cum as putea sa-mi corectez defectele(fata plinuta, nas gros).
Deci sunt complexata, nu tine doar de ce vor sa vada altii.

"Eu am zis cu totul altceva, dar uite ca "maturitatea ta de gandire" n-a priceput."

Din moment ce ai spus club drept ceva negativ si ai incercat sa ma faci sa par o proasta spunand ca la varsta mea in loc sa citesc(ah...stau 2-3 ore/zi citind) merg in cluburi si altele mi s-a parut cu totul altceva fata de ceea ce ai scris initial.Deci normal,"maturitatea mea de gandire"n-a reusit sa descifreze ce ai vrut sa spui cu asta din moment ce din punctul tau de vedere pare ceva negativ.As aprecia daca mi-ai explica.

"Nah, asta e, m-am obisnuit din cadrul intrebarii sa n-am mari pretentii"

Cred ca intrebarea a fost formulata destul de corect si daca eram cum pretinzi nici macar nu mai intrebam, ci ma luam dupa ce spun altii.
Deci poti sa ai destule pretentii din moment ce cel putin am intrebat.
Lucru pe care putine fete il fac, luandu-se dupa"turma".

| Adyy5 explică (pentru PumpkinDoll):

Oh...mersi ca mi-ai spus.Tocmai ce-am venit de acolo si acu trebuie sa merg la biserica. sad

| raMLesS a răspuns (pentru Adyy5):

Ma plodule, mai usor cu tastele.
Auzi si tu la ea "varsta mintala".
Ce ai ma tu? Varsta mintala? Daca gandesti ok, nu inseamna ca ai varsta mintala mai inaintata decat multi de varsta ta, nu inseamna ca ai "20 de ani la creier", inseamna ca asa gandesti tu, Stephen Hawking la cat de inteligent era, cand avea 20 de ani, daca ar fi sa ne luam dupa tine ar insemna ca avea varsta mintala de 50 de ani? rolling on the floor
Sunt si copii care sunt inteligenti si gandesc foarte bine, au idei foarte bune, dar si altii care nu sunt interesati de anumite lucruri.
Legat de tine, daca iti place cum arati machiata si nu este diferenta mare, macheaza-te.
Dar nu te machia doar pentru ca si celelalte c*rve, pardon, fete se machiaza.
De cele mai multe ori exagerati cu machiajul, vi se pare ca va sta bine dar in realitate aratati mult prea pictate, sunteti foarte false.
Aici ai doua variante:
1. Ori va place sa desenati si nu aveti foi
2. Ori sunteti prea ignorante si nu constientizati cat sunteti de penibile.
Daca te machiezi doar ca sa acoperi cateva defecte si nu esti pictata, e ok, inteleg ca iti da mai multa incredere in tine.
Dar oricum, pana faci 20 de ani o sa te schimbi, o sa fie o diferenta enorma.
Fa sport, papa sanatos, plimba-te... lasa-le dreaku de defecte, o sa te schimbi in viitor, si o sa-ti para rau ca te-ai complexat atat acum.
Ai 16 ani, mai ai foarte putin din copilarie, bucura-te cat mai poti si fi cat mai naturala.
In caz contrar, vin si te ciufulesc.

| Adyy5 explică (pentru raMLesS):

Multumesc pentru sfat, o sa iau in considerare ce ai spus. happy

| emy a răspuns:

Buna seara, draga! happy Eu zic sa nu te machiezi, eu zic sa fii naturala, sa fii asa cum esti tu. Si un baiat ar trebui sa se uite in sufletul tau, si nu la machiajul tau, iar cine nu gandeste asa, nu te merita, parerea mea(si nu numai). Sper ca ti-am fost de folos! Te pup cu drag si iti doresc mult, mult succes mai departe!kiss Sa ai o seara frumoasa si o noapte cat mai linistita! Pa, pa!

| RAY a răspuns:

Nu vad nimic rau in asta, te adaptezi si tu grupului social din care faci parte

| Dalmore a răspuns (pentru RAY):

Nu vezi nimic rau in a fi o oita? laughing

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Crestini sunt oile lui iisus

| OldSoul a răspuns:

Fiecare cu gusturuile lui, insa eu unul, prefer o fata nemachiata, sau machiata discret.
Ce legatura are asta cu intrebarea ta? Ei bine, daca gusturile difera, poti fi surprinsa sa vezi ca in incercarea de a face o impresie buna, faci una proasta.
Bine, nu zic ca nu e ok sa te machiezi, dar nu o face exagerat, incearca sa te limitezi la un aspect natural, este cel mai bine.
Imi displac fetele care exagereaza cu machiajul, cand le vad, le asociez cu alea din filmele pentru adulti rolling on the floor

Desigur, aceasta e doar opinia mea, alegerea iti apartine.

| NLS a răspuns:

Adyy5 - "Machez",
Incepatorul988 - "insuti" si "insusi" folosite pentru adresare la feminin

RIP scoala

| Adyy5 explică (pentru NLS):

Daca fac o greseala gramaticala nu inseamna ca sunt analfabeta sau nu stiu sa ma exprim.
Suntem oameni pana la urma, toti facem greseli printre care si cele de scriere. Tipii care te corecteaza pentru fiecare litera ratata(respectiv tu)dau dovada de mai multa prostie decat o persoana care din neatentie a gresit un cuvant.In loc sa imi corectezi greselile de scriere raspunde-mi la intrebare ca de asta esti aici.

| NLS a răspuns (pentru Adyy5):

Din neatentie, in mod repetat?
Da-i inainte, tocmai ai ajutat alte 2 persoane sa devina mai agramate decat erau.

De ce n-ar trebui sa folosesti produse cosmetice la varsta asta?
Pentru ca nu e nevoie, pentru ca mai putin inseamna mai mult, si pentru ca produsele cosmetice contin chimicale periculoase pentru ten. TOATE, chiar si cele cu logo-ul Vegan, BIO si mai stie naiba ce.

Poti sa iesi in evidenta si sa faci impresie buna prin abilitatile de socializare, naturalete, stima de sine, respect, modestie, moralitate, zambete si glume. Nu tencuindu-ti fata cu kilograme de faina colorata.
Esti la liceu (unde se presupune ca mergi sa inveti) nu la Victoria´s Secret.

http://epochtimes-romania.com/......l---235994

http://www.csid.ro/......e-3258703/

Incepand de la oxid de aluminiu, pana la diversi coloranti, uleiurile minerale (si ceara) sintetica, BHA sau parabeni.

Chiar si in produse aparent inofensive cum ar fi luciul de buze.

Cera Microcristallina, Microcrystalline Wax, Ceresin, Hydrogenated Microcrystalline, Wax, Ozokerite, Paraffin, Paraffinum liquidum, Petrolatum şi Synthetic wax...
iti suna cunoscut? Toate acestea sunt uleiuri minerale sintetice si derivate ale lor, regasite in majoritatea produselor de ingrijire de tip crema. Sunt obtinute prin prelucrarea petrolului(parafina), si blocheaza porii favorizand dezvoltarea comedoanelor. In plus inhiba functiile pielii.

BHT (butil-hidroxitoluen) este un conservant care perturba glandele endocrine

Imidazolidinil urea si diazolidinil urea
Sunt niste conservanti foarte frecvent intalniti in lista compusilor de pe etichetele cosmeticelor. Sunt aducatori de dermatita si sunt toxici pentru organism.

Metil/propil/butil/etil paraben
Sunt utilizati pentru a nu permite bacteriilor sa se dezvolte insa (sunt conservanti, prelungesc viata produselor), sunt iritanti si s-a demonstrat prezenta acestora in tesuturile tumorale ale femeilor bolnave de cancer, cu alte cuvinte sunt cancerigeni.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
Este intalnit in sapunuri, sampoane si spumante de baie, este factorul principal in caderea parului, iritarea ochilor si cancer.

Propilen glicol
Un produs obtinut din plante raspunzator pentru o serie intreaga de alergii si reactii toxice.

Stearalkonium chloride
Prezent in balsamurile de par si creme este toxic si raspunzator pentru reactii alergice.

Parfumuri si coloranti– există peste 4.000 de varietăți de parfumuri artificiale fiecare având tot felul de efecte secundare. Hiperpigmentarea, durerile de cap, amețeală sau chiar erupțiile alergice pot fi doar câteva dintre reacțiile la parfum, iar colorantii precum tartrazina, sunt recunoscuti pentru aparitia tumorilor canceroase

Emoliente pe bază de silicon (dimeticonă, ciclometicona). Aceste substanțe îmbrăca tenul într-o folie dăunătoare ce nu mai permite pielii să respire. Utilizarea repetată a emolientelor pe bază de silicon poate cauza iritație, mâncărime și blocarea absorbției ingredientelor eficiente din produsele pe care le folosești.

Ingrediente pe bază de petrol-propilenglicolul (PG), polietilenglicol (PEG), etilen glicol (EG) pe care le găsești inscripționate cu inițiale pe etichetă acționează asemeni emolientelor pe bază de silicon, afectând procesele naturale ale pielii. Atât petrolul, cât și siliconul blochează permeabilitatea pielii, dezechilibrându-i funcționarea. Dintre toate, propilenglicolul este cel mai periculos, fiind folosit în cosmetice și în lichidul de frână.

Methylchloroisothiazolinone si methylisothiazolinone: compusi chimici extrem de toxici, pot cauza alergii si probleme ale sistemului nervos.

| RainmakerX a răspuns:

Da si nu. Depinde ce urmaresti si cum te simti mai bine.
In primul rand nu trebuie sa te machiezi pentru a fi la fel ca toate celelalte sau pentru a le face pe plac baietilor. Pot sa fie si astea avantaje dar daca nu simti nevoia atunci nu o face si gata.

Baietilor oricum nu o sa le faci pe plac... cel putin nu tututor.
De ce? Pai eu sunt unul dintre cei care "nu prea" apreciaza machiajul exagerat, chiar din contra, in timp ce exista unii care chiar sunt atrasi de asa ceva si sunt oarecum dezamagiti dupa.

In mod normal nu arata nicio fata atat de oribil incat sa iti fie sila s-o vezi fara machiaj. Baietii vad multe chestii pe net si se asteapta sa primeasca in viata reala tot asa ceva. Mda.

Incearca pe cat posibil sa traiesti sanatos si sa fii tu insati!

| aXy99 a răspuns:

In prima zi poti sa te machiezi mai strident, dar nu are rost sa o faci zilnic. Un machiaj finut, subtil, natural arata de 10 ori mai bine decat unul strident.

| Nemessys a răspuns:

Impresie buna colegilor, le poti face si fara machiaj. big grin.
Eu de exemplu, apreciez foarte mult fetele naturale si care nu se machiaza deloc sau... care se machiaza doar la anumite evenimente importante, party-uri, zile de nastere etc. Si nu doar ca le apreciez, ba chiar imi plac foarte mult genul ala de fete care sunt cat mai naturale si nu incearca sa para ceva ce nu sunt. Frumusetea, pentru mine, nu se afla doar in machiaje (aspect fizic).
Ce ar fi sa incerci sa fii putin mai diferita? Gandeste-te ca nu esti singura fata din liceu care gandeste asa, nu esti singura care vrea sa impresioneze prin machiaj. Deci nu ai fi cu nimic mai speciala. Ce ar fi sa gasesti ceva la tine, ceva care te face diferita si speciala fata de restul fetelor? Sigur ai ceva, incearca sa impresionezi cu acel ceva.

Si apropo, nu este vorba ca,, ar trebui" sa te machiezi. Daca vrei s-o faci, bine, daca nu, la fel de bine. Nu este ceva obligatoriu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Frumusetea este calea spre Mantuire. Zicea Dostoievskii!
Cand vei creste mai mare, stii de acum.
Frumusetea trebuie protejata: este un dar al lui Dumnezeu!
Frumusetea e data, dar trebuie pastrata!
Este un semn de respect fata de semeni!
Frumusetea trebuie POTENTATA!
Este ceea ce putem face noi umilii oameni!
Cred ca toti suntem frumosi, in fata Lui Dumnezeu, dar in fata semenilor, al comunitatii TREBUIE SA NE COSMETIZAM!
Care este problema?

Trebuie sa ne spalam si sa ne chanelizam (parfumam!), CACI ALTFEL VOM AFISA DOAR MIZERIA!
Cui ii place asa ceva?
https://youtu.be/kQE6qn5zFDw

| Dalmore a răspuns:

Nu impresionezi pe nimeni daca te machiezi, crede-ma, ca nimeni nu o sa observe sau nu o sa le pese. Fii tu insati, ca nu fata trebuie sa ti-o suporte oamenii aia 4 ani, ci caracterul laughing

| Justme1997 a răspuns:

Machiezi*
Poți să încerci ceva natural: bb cream, rimel, ruj nud, pudra. Recomand balsamuri de buze colorate. Neapărat bb cream și pudra să fie aceeași culoare ca tenul. Nu te atinge de contur sau gene false ca începătoare, stai departe de culori stridente. Farfuri încercă în culori naturale pe cât posibil. Vezi tu dacă îți place, nu este obligatoriu să te machiezi nicicând, o faci cand si dacă vrei.

| Adyy5 explică (pentru Justme1997):

Deci drept incepatoare nu ar trebui sa folosesc contur? De ce?

| Justme1997 a răspuns (pentru Adyy5):

Pentru că este complicat și arată foarte rau făcut greșit. Majoritatea fetelor nu folosesc contur decât la ocazii pentru că se folosește cu machiaj complet încărcat pe față, gen de nuntă. Chiar nu ai nevoie de el

| Adyy5 explică (pentru Justme1997):

Imi poti explica ce rol are BB cream? Care e diferenta dintre asta si CC cream?

| Justme1997 a răspuns (pentru Adyy5):

Bb cream e o combinație intre cremă hidratantă si fond de ten. Nu are acoperire mare, e ușor, netezeste tenul, ascunde din imperfecțiuni.
Cc cream ascunde discret roseața si pielii si uniformizează culoarea. Se apropie mai mult de fond de ten

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Eu unul iti recomand sa nu te machiezi, fie acasa, sau intr-un salon. Fi tu insuti, un baiat apreciaza o fata naturala, care este ea insusi, nu machiazul de pe fata ei.
Si daca te machiezi fa ceva foarte simplu, si cu foarte putin machiaz, cum ar fi acele "dungi" de la ochii (nu stiu cum se numesc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că, este bine să procedezi așa cum dorești. Nu contează ce părere au ceilalți despre tine, ci doar cum te simți tu. Machiajul nu este obligatoriu la toate fetele, fiecare poate alege dacă vrea sau nu să se machieze. Nu este obligatoriu să te machiezi doar pentru că mergi la liceu. Eu sunt de părere că, este bine să folosești machiajul doar la nevoie, nu trebuie să faci abuz pentru că mai târziu vei avea de suferit.

| Raducons a răspuns:

Cred ca este suficient deocamdata si mult mai simplu,
Nu exagera cu machiajul o sa te pui rau cu profesorii care nu agreaza un astfel de comportament.

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu neaparat, zici ca-i vreo lege ca la buletin, de la varsta X trebuie sa te machiezirolling on the floorDaca chiar iti doresti sa te machiezi, fa-ti unul care sa-ti placa si sa te simti cat mai confortabil cu el, sa nu fie prea mult.Nu sa-ti dai cu 2 tone de glet pe ochi, eu unul nu vad nimic fain si frumos in a-ti da machiajul jos cu spaclurolling on the floorCe mi se pare foarte atragator si dragut la un machiaj e eyeliner-ul ala sau cum ii spune.Cauta si tu la liceu persoane cu interese comune, stai si observa persoanele.Nu te preface doar ca sa te integrezi undeva, ca n-o sa te simti confortabil deloc.N-are treaba machiajul.

| Adyy5 explică (pentru PumpkinDoll):

Nu ma machiez in zona ochilor.Folosesc anticearcanul, rimelul si luciu/balsam(nu intotdeauna).
Am impresia ca am fata cam plinuta si asta ma complexeaza, de asta voiam sa folosesc si corector.Dar se gasesc unii idioti sa spuna ca o faci pentru altii sau ca sa pari mai interesanta(nu tu) laughing

| Adyy5 explică (pentru PumpkinDoll):

Nu,de ce? Nu utilizez aplicatii precum insta sau Facebook.

| Alfred0703 a răspuns:

Da-te cu var.

| Adyy5 explică (pentru Alfred0703):

Wow ce amuzant, aproape m-ai facut sa rad.

| Alfred0703 a răspuns (pentru Adyy5):

Ma bucur.

| HerculePoirot a răspuns:

Nu te machia, eu unul prefer fetele nemachiate, naturale si te asigur ca majoritatea baietilor au aceeasi preferintawinking Restul sunt fustangii care le plac "papusile Barbie" siliconate si fardate pana in maduva oaselor.Bafta la liceu happy

| nastaseelenacristina a răspuns:

Ar trebui sa fi tu insati, eu nu ma machez nici acum si nu imi pasa atat timp cat ma simt eu ok

| Ewelyne a răspuns:

Încearcă să fii cât mai naturală, n-are sens să-ţi încarci tenul cu o groază de produse în fiecare zi. Cel mai important e să te simţi tu bine în propria-ţi piele. Sigur o să te faci remarcată prin felul tău de a fi, n-ai nevoie de '' glet ''.

| MarcoXD a răspuns:

Eu iti recomand sa nu te machezi, foarte multe fete se macheaza si incep sa li se faca riduri si multe alte lucruri pe fata, daca te crezi urata ar trebui sa incepi sa te dai cu creme de hidratare si cu apa termala pe fata, iar daca ai si cosuri iti recomand crema BIO pentru cosuri.

| Kat29 a răspuns:

Daca tu te simti bine facand asta si crezi ca se potriveste cu personalitatea ta si anturajul tau...fa-o, insa mai natural. Nimanui nu-i plac fetele tinere cu o gramada de machiaj. Un machiaj cu fond de ten, blush, rimel, un fard nude si niste sprancene pensate si " colorate", nu strica unei fete de liceu.
INSA DACA AI UN TEN FRUMOS, NU-L ASCUNDE, MAI LASA-L SI FARA MACHIAJ!

| dexteritate a răspuns:

Da

| Franzi a răspuns:

Daca nu ai probleme cu tenul, nu vad de ce ai face asta.

| Camilaalbastra a răspuns:

Este important sa te simti tu bine in pielea ta. Faptul ca te machiezi sau nu tine doar de alegerea ta nu de parerea celorlalti. Cea mai buna impresie pe care o poti face tu este determinata in principal de felul in care te comporti..sa fii o persoana calda si buna dar care nu se lasa calcata in picioare. Mult succes!