| anonim_4396 a întrebat:

Buna, deci am o problema.
Eu sunt in clasa a-9 a (am 15 ani) sunt fată și mă machiez zilnic la școală, dar consider ca e decent pentru școală. (Ca sa va faceti o imagine, semăn extrem de mult cu Loren Gray, sunt blonda, am ochii mari albaștri/verzi si ma machiez zilnic ca ea, deci foarte natural) dar profesorii mereu imi dau note mai mici ca altor copii....si eu mereu învăț chiar foarte mult si ma simt prost sa vad ca mereu eu am note mai mici ca celelalte colege, deși fac mai mult ca ele la teste. E nedrept, doar pentru un fond de ten discret, luciu de buze si rimel nu folosesc pentru ca am extensii (de gene).
Mi se pare foarte nașpa că profesorii mă tratează așa...
Nu vreau sa renunt la machiaj, ma simt mai bine cu el, îmi dă incredere.
Si ar mai fi ceva ce mi se pare mie ciudat, mereu cand merg pe strada lumea se holbeaza extrem de mult la mine si mereu șoptesc ceva si nu mi se pare, multi prieteni mi-au spus asta, ca se holbeaza toti la mine pe stradă. Nu înteleg de ce...
Aștept părerile voastre.
Vă dau vot si fundita.

Răspuns Câştigător
| Anna0111 a răspuns:

Ce sa zic. dacă arați ca Loren ești de-a dreptul perfecta laughing
Deci s-o luam cu începutul. ai zis ca te machiezi la scoala natural. Pentru mine natural înseamnă un bb cream sau fond de ten cu acoperire mica, rimel și poate un eyeliner. De obicei profesorii se iau de cele care sunt machiate strident, nu inteleg de ce s-ar lua de tine dacă nu te prezinți asa. Bănuiesc ca nu ești singura din clasa care se machiază.
Eu chiar am o colega in clasa care se machiază chiar strident dar învața foarte bine, profesorii ii mai dădeau de bănuit ca nu le convine make-up-ul dar sincer au tratat-o la note pe meritul ei. La tine sigur e ceva in plus care nu le convine, atitudinea sau unele gesturi, nu stiu.
Mie oricum mi se pare frumos ca o fata sa se machieze, mai ales natural, asta arata ca ii pasa de aspectul ei și se îngrijește.
Și la ultima parte, m-am pierdut putin. dai usor de bănuit ca oamenii se holbează la tine pentru ca ești prea frumoasa având in vedere ca te compari cu fata de pe Instagram. Lumea pe strada nu se "holbează", doar se uita la trecători, asta dacă nu se intampla sa dai de dubioși.

17 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Nu știu dacă motivul pentru care ai postat întrebarea e că vânezi complimente ori chiar ai o problemă dar am văzut poze cu Loren Gray și în unele a exagerat cu eyelinerul, lungimea genelor și culoarea sprâncenelor... Plus că tu vorbești de machiaj dar nu spui nimic de felul în care te îmbraci. Dacă și în ceea ce privește hainele o imiți pe Loren, atunci nu m-ar mira uluirea celor de pe stradă, mai ales dacă ai doar 12-13 ani.
Când vine vorba de profesori, ei tind, de obicei, să ierte multe celor buni la învățătură, mai ales dacă elevii respectivi nu au probleme de disciplină, așa că mi se pare foarte ciudat ceea ce spui. E posibil ca ei să creadă că ești mai interesată de modă/aspectul tău fizic decât de învățătură sau, cum a spus atât de fără tact @benimadîm, să nu fii chiar atât de bună precum crezi.
Dacă toate cadrele didactice sunt femei, e posibil să încerce să te sancționeze pentru cum arăți dar dacă și bărbații îți dau note mici, clar trebuie să înveți mai mult.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Raven):

Mă machiez natural cu fond de ten si un fard natural. La școală ma îmbrac relativ simplu, blugi mulati tricouri. In timpul liber,(cand ies), da mă îmbrac ca Loren pentru ca imi place foarte mult stilul ei. Am 15 ani apropo si chiar e o problemă reală pentru ca de când sunt la liceu primesc note mai mici decat merit.

| Raven a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Știi, un elev eminent ar ști că se spune/scrie ''am note mai mici DECÂT celelalte colege'', ''fac mai mult DECÂT ele la teste''.
Just saying...

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Raven):

Prin ''fac mai mult decât ele la teste'' mă refeream că scriu mai complex si mai corect si rețin detaliile.

| Raven a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Remarcam faptul că ai făcut greșeli, tu ai scris de fapt ''am note mai mici CA celelalte colege'', ''fac mai mult CA ele la teste''. Că tot ziceai că scrii mai corect, mi-e groază să văd cum scriu ele în cazul ăsta...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Extensii de gene în clasa a 9-a, wth laughing)))
Dacă înveți mult, nu înseamnă că înveți și eficient. Faptul că tu raportezi totul la felul în care arăți spune multe despre tine.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce e chiar asa wow la extensiile de gene? Mai am colege care au. Cum adica spune multe despre mine?

| ibaal a răspuns:

Parerile noastre despre noi,evident sunt subiective.
Acum,nu te supara pe mine,am sa fiu eu mai obiectiv cu tinelaughing
E prea posibil sa ai o parere prea buna despre tine,si de fapt sa fi mai proasta,dar,asa-ti pare tie ca esti "pachetul" completbig grin, dar, sa nu fie asa.
Se holbeaza lumea pentru ca vad ei ceva acolo "stricat"laughing
Daca mergi pe strada ca o vampa, sa stii, ca se vede ca ai 14-15 ani si esti prea machiata,poate voi astea tinere nu va vedeti,insa,e clar de la o posta ca sunteti niste copile disperate dupa atentiewinking
"Te face sa ai incredere in tine(machiajul)"... discutabil,extensii de gene...dar,parintii tai ce zic de asta!?
Tu mergi la scoala sa-nveti sau sa atragi in drum spre scoala "un bmw,fă"?!
Cred ca exagerezi, nu au cum sa fie toti profesorii impotriva ta, de fiecare data!
Sa stii ca uneori "frumoasa si proasta" e o realitatelaughing, dar, totodata, vezi partea plina...mai bine decat "si urata si proasta"laughing
Parerea mea, sper ca nu te-a suparatbig grin laughing

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru ibaal):

De fapt am si eu complexe, nu am o părere prea bună. Hmm se vede ca am 14-15 ani? dar toată lumea imi da 18-19. Extensiile de gene? Mama a zis sa imi pun ca sa nu mai folosesc rimel. Frumoasă si proastă? Dar la concursuri iau locul 1. Ce părere ai acum?

Explică-mi te rog la ce te referi ca vede lumea stricat la mine.

| ibaal a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Vad din ce ai scris aici ca esti o narcisista sub acoperire, in cautarea complimentelor gratuite. laughing
Superficialabig grin Vorbesti de frumusetea fizica, dar... spuneai ca problema ta sunt notele de la scoalalaughing... unde, nu prea excelezi si dai vina pe profesori.
Mi-e greu sa cred ca toti profii aia au ceva cu tine pentru ca esti tu frumoasa si machiata.
Cauti scuze...si mai, mai ca spui ca sunt aia gelosi de te taxeazalaughing
Oare sa fie totusi un caz de "frumoasa si proasta"!? laughing
Dar, fiind atat de egocentrica si subiectiva, poate nici nu realizezi big grin
P.S. Doar parerea mea (din ce ai scris tu aici)

| IonutCG90 a răspuns:

Buna. Multi inainte. Nu stiu daca iti dau notele mici pentru ca te machiezi prea putin, poate ca sunt invidiosi sau incompetenti sau pur si simplu ai tu ceva. Nu stiu ce sa zic, daca arati ca fata aia atunci nu ai deloc probleme fizice, dimpotriva. Insa depinde si unde faci scoala, ce anturaje zone, de exemplu o blonda intr-un grup de negriciosi normal ca ar atrage suspiciuni din ignorantilor.

| Angelindeed a răspuns:

Aratati penibile machiate la 15 ani de aia se holbeaza

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Angelindeed):

Ce e penibil la asta

| Angelindeed a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Aratati ca niste mici clovni. Imagineaza ti un copil de 5 ani cu mustata. Exact asa aratati. Penibile si disperate.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Angelindeed):

Bine, dacă asta e opinia ta. Dacă m-ai vedea, ti-ai schimba părerea

| floresdemayo a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

"semăn extrem de mult cu Loren Gray,"

Arată-ne, să ne putem convinge și noi cât de mult îi semeni. Și daca într-adevăr semeni cu ea, n-ar trebui să ai nicio reținere de a ne arăta cum arăți, decât dacă te lauzi cu aspectul alteia si cauți atentie gratuită.

| Angelindeed a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Pune poza