| onuticuta200312 a întrebat:

La cati ani v-ati pensat pentru prima oara? Dar la cati ani v-ati epilat prima oara? Am auzit ca odata ce te epilezi parul de pe pe brate si picioare creste mult mai repede.E adevarat? FUNDA?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
De pensat pe la 13/14 si epilat 13. Nu e adevarat, eventual doar daca folosesti crema si lama pentru ca in vreo 3 zile iti da parul si in vreo 5/6 creste inapoi. Iti recomand ceara sau epilatorul. Creste cam dupa 3 saptamani/ o luna si cu timpul daca te epilezi regulat se mai rareste parul.

| dragodana a răspuns:

Salut! De la 14 ani pe picioare.M-am pensat pe la 16 ani. Daca il razi normal ca o sa creasca mai repede si mai gros.Cu ceara e dureros, dar de durata si se subtiaza firul de par. Poti incerca si cu epilator electric, dar iti trebuie rabdare.

| DanielPH a răspuns:

Salut/buna!
Daca esti baiat, ti-as recomanda sa nu te razi/epilezi pe picioare/maini, nu este masculin. Daca ai parul foarte mic, il poti epila si va creste (Daca doresti par)
Daca esti fata, este ok sa te epilezi cand ai par vizibil, adica sa te uiti de la jumatate de la un metru si sa se vada. Am avut colege de 15 ani care nu se epilau, cand au ajuns la liceu s-au epilat.

Daca esti baiat, iti recomand sa te pensezi doar si doar daca sprancenele tale sunt stufoase si inestetice. Nu iti face din ele niste scobitori, nici niste dreptunghiuri, acelasi modul, putin mai subtire.
Daca esti fata, cred ca ar trebui sa te pensezi, parerea mea... Indiferent ca ai 13/15/17/19/20+ ani.

Parul creste mai repede?
Da, va trebui sa il dai jos zilnic/odata la doua/trei zile, depinde de la om la om. Cand devine vizibil, jos cu el. Splancenele mai rar, odata ca cateva zile/saptamani, intrebi si tu pe cineva daca ai nevoie sa le pensezi.

Sper ca te-am ajutat!
P.S: Scuze ca am vorbit despre ambele categorii, din nume reiese ca esti fata, nu? dar nu sunt prea sigur... happy