| anonim_4396 a întrebat:

Legat de parfumuri, de ce credeti ca pretul din shopuri este mult mai mic decat cele din magazinele din mall de ex. si nu numai sau online de pe sephora, douglas etc? Din cate stiu si parfumurile din shopuri dar diferentele de pret sunt mari intre shop si magazinele mai sus mentionate sau de "specialitate". Am intalnit diferente de pret si de 150 de lei pe acelasi produs si mi se par enorme, adica daca era 30-50 de lei nici nu ma uitam dar 150 de lei pe acelasi produs? Intentionez sa imi cumpar un parfum de vreo 400 de lei pentru ca celalalt original mi s-a terminat si nu am incredere sa comand de pe eMAG pentru ca multa lume se plange ca parfumurile de acolo sunt contrafacute, am citit zeci de recenzii

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Pura strategie de marketing cred. Daca faci un produs sa fie scump si vandut in locuri cool gasesti multa lume care sa cumpere "impresii" mai degraba decat produsul in sine.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Stiu ca in magazinele spuse de tine toate parfumurile sunt originale, dar din ce stiu eu si in shopuri sunt originale...am cumparat din afara de pe aeroport de cateva ori din acele magazine si erau originale si acolo, iar shopurile de la noi la fel vand originale pentru ca sunt tot magazine si intra sub incidenta legii, adica se poate merge la Protectia Consumatorilor si nu o sa le mai fie atat de bine

| Catrice a răspuns:

La magazin ij prețul produselor intra chiria spațiului, salariul vânzătoarei, profitul bossului, taxe la stat etc

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Ai dreptate, la asta m-am gandit, dar sephora si douglas si altii au magazine si online si totusi preturile sunt aceleasi, mari si nejustificate. Bine ca si din online trebuie sa vina acelasi venit ca sa se plteasca locatiile pe care ei le inchiriaza in malluri unde chiria este enorma pe luna, angajatii, profitul lor, taxele cum ai zis

| Frank51 a răspuns:

Cele ieftine sunt ori tester ori fake.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Stiu ce sunt terstare dar nu e cazul aici si nici nu prea cred ca sunt fake in shop, pe de alta parte m-am raportat de exemplu la acelasi produs apa de toaleta sau apa de parfum la aceleasi marci si preturile sunt sesizabil mai mari, dar cred ca in primul rand conteaza aici daca excludem faptul ca un produs poate fi fake, lacomia detinatorilor marilor magazine de parfumuri, adica au preturi mari ca sunt lacomi, ei le cumpara la preturi de nimic si in final castiga 200-300 de lei poate in plus la fiecare parfum mi se pare ridicol de mult.