| anonim_4396 a întrebat:

Sunt parfumurile de pe eMAG originale? ma refer la cele vandute de eMAG nu cele vandute de terti (marketplace). Si fac referire la parfumurile produse de branduri consacrate (Bvlgari,armani,gucci,prada etc)
Ma intereseaza sa achizitionez de la ei un parfum barbatesc (nu am mai cumparat asta pana acum de la ei) si recenziile la fiecare produs aparent original sunt impartite, unii care au cumparat zic ca ba e original produsul, altii zic ca nu e, si chestia asta se intampla cam la toate parfumurile "originale".
De ce una ca asta? Adica ditamai retailerul sa vinzi parfumuri contrafacute la preturi de 300-700 de lei?

10 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Era un clip cu un timp care a luat 2 parfumuri (de pe eMAG dar vandute de un partener), unul era original si celalalt nu.
Eu am vazut si la un ulei de par de 60 lei (vandut de eMAG nu de altcineva) comentarii cum ca unele erau contrafacute. Eu una nu as avea incredere sa comand parfum.
Eventual daca ai un showroom prin apropiere si daca sunt expuse astfel de produse acolo (nu stiu ca nu am fost niciodata) sa te duci si sa il verifici

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Inteleg, am luat legatura cu cineva din cadrul eMAG si mi-a spus ca parfumurile vandute de ei (nu de parteneri) nu ar putea sa fie contrafacute, pentru ca o societate atat de mare daca s-ar preta la asa ceva si ar primi un control si consecintele si amenzile ar fi pe masura.
Asa ca daca vreodata faceti comanda de vreun parfum pe eMAG de la ei si nu de la parteneri si constatati ca este contrafacut si aveti probe eu zic sa faceti plangere, in felul acesta vor verifica la sange urmatoarele parfumuri si sursele de unde le achizitioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot fi originale sau nu pot fi originale...cand vine vorba de parfumuri/cosmetice nu iti poti da seama asa usor daca sunt contrafacute, mai ales cand vorbim de comanda online. Emag e un site mare si ar fi rusinos sa vânda ceva contrafacut. Cum ai spus si tu, preturile sunt mari, de la 200 si pot ajunge pana la 800 sau poate si mai mult si ar fi aiurea sa fie contrafacute.
Poate o sa ai norocul si vor fi parfumuri bune, originale (crede-ma ca iti poti da seama din felul in care se comporta in timp, dupa cat de rezistent e)

| Kajun a răspuns:

Daca sunt vândute de eMAG ai mari șanse să fie original, dar daca sunt de la partenerii nu știu cât de mari sunt sansele sa fie original. Încearcă să îți cumperi de pe notino.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Am cumpărat o grămadă de produse de la Dante International (Emag și Fashion Days, doua site-uri online care aparțin de aceeași companie) și toate au fost originale, cel putin cele vândute de eMAG, precum nike, adidas, ana morelli, ciara canotti, puma. Comandă cu incredere!

| ionutx02 a răspuns:

Depinde. Unele sunt false, altele nu. Cei de la eMAG nu cred ca verifica toate produsele daca sunt originale sau false.

| Simpatic a răspuns (pentru ionutx02):

Ok si cum ajung aceste produse la vanzare daca nu sunt verificate atent? asa foarte bine ar putea sa ajunga in anumite cutii sa fie cocaina

| ionutx02 a răspuns (pentru Simpatic):

La produsele de genul este greu sa iti dai seama daca este original sau fals.

| Simpatic a răspuns (pentru ionutx02):

Iti dau dreptate, dar ar trebui sa fie verificata sursa, adica cel de la care cumperi, mi se pare bataie de joc sa cumperi un parfum fake pe care smenarii il vand in piete sau alte locuri cu 60 de lei sa dai pe el 400 de lei sau mai mult, nu?

| ionutx02 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, iti dai seama. Nu cred ca le pasa lor deoarece fac profit din asta.