| BiancaR a întrebat:

M-am epilat recent cu benzi de ceara rece pe maini, mi-a trecut iritatia abia dupa o saptamana.intrebarea mea este : exista riscul sa ma irit la fel de rau daca merg la salon? (am o piele foarte sensibila). Intrebarea 2 : usturoiul este bun pentru circulatia sangelui? este adevarat ca previne aparitia varicelor?

1 răspuns:
| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Pff, pai iritatia e normala dupa epilarea cu ceara,dar dupa o saptamana, e enorm de mult.
La salon de obicei te da cu o crema d-aia, chiar nu-mi vine acum in minte cum se numeste, dar iti calmeaza pielea ca sa zic asa.
Cauta si tu pe google.
Eu de obicei dupa ce ma epilez cu ceara calda acasa, pentru ca am aparat d-ala care incalzeste ceara, e de ajuns sa-mi fac apoi un dus cu apa putin mai rece si imi trece iritatia in maxim 3 ore.
Pentru ca ma epilez de mult timp si mi s-a obisnuit pielea.
Dar tu, pentru inceput, ai putea sa te interesezi cum se numeste crema aia, iti calmeaza pielea si previne iritatia.
Eu nu mai stiu pentru ca nu am mai fost la salon sa ma epilez de mult timp.
E mult mai practic acasa laughing!

Daca nu faci rost de crema aia poti incerca sa-ti faci un dus cu apa putin mai rece dupa putin timp ce te epilezi.
Ar trebui sa inceapa sa iti treaca iritatia in maxim doua zile, asa pentru inceput.
Ca imi amintesc si eu cand m-am epilat prima oara m-am iritat la fel de mult, dar cu timpul iritatia o sa dispara cat mai repede.

De usturoi sincer stiu ca e bun pentru circulatia sangelui, dar nu stiu daca si previne varicelele.
Succes.