| AnaMaria1016 a întrebat:

M am vopsit cu henna si nu sunt incantata de rezultat. Ce pot sa fac ca sa dispara vopseaua mai repede?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Ce nuanta ai folosit si ce culoare are parul tau? Dupa o luna sau doua se estompeaza/sterge de la sine, dar poti grabi procesul folosind otet de mere.Atentie: se aplica diluat 1 parte otet la 5 parti apa.
Nu folosi niciun alcool, acetona sau alte minuni daca nu vrei sa iti distrugi parul!

| AnaMaria1016 explică (pentru dullcat):

Parul meu era un saten deschis iar nuanta vopselii este brunet. Si vreau sa grabesc procesul de stergere, sa ajung mai repede la culoarea mea de dinainte

| AnaMaria1016 explică (pentru dullcat):

Poti te rog sa imi dai instuctiuni mai detaliate? Te rog mult

| dullcat a răspuns (pentru AnaMaria1016):

Pai de negru nu prea vei reusi sa scapi.Metoda e sa aplici amestecul de apa cu otet pe par si sa lasi jumatate de ora, apoi sa speli cu sampon, preferabil unul cu eticheta, clarifying shampoo'. Daca parul tau e ok poti sa faci solutia mai concentrata, adica jumate apa si jumate otet de mere si vezi cum decurg lucrurile.E clar ca este nevoie de mai multe repetari, deci va dura macar cateva saptamani daca incerci de 2 ori pe saptamana, sa zicem.Si vei avea nevoie de o masca hidratanta saptamanal, altfel parul se va deteriora vizibil.Ideea e ca mai sunt multe metode pe internet, super ciudate (am vazut de detergent de vase, alcool, coca cola etc.) dar risti sa iti distrugi parul.Nu stiu daca la noi in comert exista produse specifice pentru indepartare henna, in unele videoclipuri pe Youtube am vazut ca exista variante.O alta metoda de care am citit (pentru ca am folosit si eu henna, iar inainte de aplicare am cautat metode de indepartare in caz ca nu-mi place rezultatul; din fericire n-a fost cazul) este aplicarea de masti cu ulei cald, masline sau cocos, plus zeama de lamaie.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Speli zona cu solventul (diluantul) vopselei folosite.
Daca pe ambalaj /prospect nu e specificat solventul (?), atunci incerci cu diferite substante de solventi, in cantitati mici (cu un bat pentru urechi, cu vata).
Inceri, pe rand cu:
- apa
- alcool (spirt sanitar)
- acetona (pentru unghi)
- nitro-diluant
Cu care se coloreaza vata, cu aceea substanta cureti complet, aplicand de cate ori este nevoie (doar pe locul vopsit! ).
Dupa aplicare, speli locul bine cu apa calduta si sapun.

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Henna nu are niciun diluant, este o pudra facuta din plante indiene macinate fin, care se amesteca cu apa si se aplica ca atare.

| Dragobeta a răspuns (pentru Bula):

Vorbesti serios? Acetona in par?

| Bula a răspuns (pentru Dragobeta):

Nu a specificat ca este pentru par!
Henna se foloseste si pentru "tatuaje" (vopsire) temporare (care dispar in 2-3 luni prin uzura, dar se pot si indeparta cu diferite solutii "speciale").

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai ce-i face, decat sa astepti sa iasa vopseaua din par ca sa te poti revopsi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu ce au fumat astia 2 de mai sus dar eu stiu ca henna iese doar cu foarfeca. Adica se mai estompeaza dar sa se duca de tot...nicio sansa

| Dragobeta a răspuns:

Cum se zice mai sus, doar cu foarfeca.