| Pitbullllll a întrebat:

Masca cu argila albastra de râciu ajuta la acnee?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Sonia822 a răspuns:

Eu am argila Algo, are pigment rosu si pigment alastru, in bulgari, amestecati. Se utilizeaza cf prospect, adica se lasa la inmuiat cateva ore bune. Mie mi-a uscat fata, deci banuiesc ca ajuta la acnee. Dar si mai bine ajuta uleiul de arbore de ceai! 3 lei la Fares, certificat. Te dai strict pe cos, iar daca e suprafata mai mare, trebuie diluate cateva picaturi in o lingurita de ulei alimentar (sau cocos, masline, argan, samburi de struguri, ce ulei soft, adica baza, mai ai in casa) Uleiul asta era in batoanele antiacneice de la diverse firme. Pe corp poti sa-l dai si nediluat, pe fata insa nu. Nu se ating niciodata cu el coa el e, ochii, buzele si limba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mastile cu argila te ajuta sa indepartezi excesul de sebum. Argila alba este cea mai slaba, cea albastra are un potential mediu de absorbtie (este ok pentru tenul gras in sezonul rece dar trebuie adaptat in functie de raspunsul tenului, influenta celorlalte produse cosmetice le care le folosesti si mediul in care stai ) iar cea verde are cea mai mare putere de absorbtie. Pentru ca masca sa aiba un efect antiinflamator si antibacterian poti sa o prepari cu ceai facut din 2 plicuri de ceai de musetel atata timp cat nu ai alergie la musetel.