| Alex_9605 a întrebat:

Cum prepar masca de argila pentru cosuri si acnee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pentru ten acneic, argila se amesteca cu zeama de lamaie sau suc de rosii proaspat.

luciana
| luciana a răspuns:

Pudra de argila si apa simpla sau de izvor (plata )amestecata intr-un vas de sticla sau portelan si intinsa pe fata. Se sta asa, 1/2 ora, intinsa si relaxata si apoi se clateste usor fata cu apa din belsug si se tamponeza usor cu un prosop si se unge apoi cu crema Apidermin ( romaneasca, accesibila oricui ca si pret, ce are in compozitie produsul stupului, -laptisor de matca), nu e grasa si intra in piele repede. Numai bine, Lucien.

| User a răspuns:

Dupa cate stiu eu cosuri = acnee.Deci nu merge cosuri si acnee.

| As_2479 a răspuns:

Aveti nevoie de: pudra de argila, lapte proaspat, miere (de preferat 100% naturala). Se amesteca argila cu laptele, se adauga mierea, dramuind componentele astfel incat compozitia rezultata sa fie de consistenta unei smantani.

Odata preparata "hrana pentru ten", se curata fata cu un demachiant, se leaga parul cu o bentita, se ia un ceas la indemana, o oglinda, o pensula sau o spatula pentru aplicare si se alege cel mai confortabil loc din casa, unde sunteti sigura ca nu va va deranja nimeni. Daca singurul loc unde aveti parte de liniste este cada de baie, este perfect. Veti avea parte si de o baie de abur, care va face ca substantele din masca sa aiba un dublu efect.

Dupa 20-30 de minute, se clateste fata cu apa rece, se tamponeaza usor cu un prosop si, in functie de obiceiuri, se lasa sa respire sau se foloseste o crema usoara.

Efecte

Aceasta masca are efect calmant (datorita argilei), nutritiv (laptele) si emolient (mierea). In vechime, mierea era folosita la tratarea infectiilor, deci are si efect antibacterian, de calmare a tenurilor iritate.
Tineti minte insa, pentru ca mastile facute in casa sa dea rezultate bune, trebuie neaparat acompaniate de somn, apa si un regim alimentar echilibrat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu amestesci pudra de argila cu apa(asa scrie si in carticica pe care ti-o da la cumpararea unei cutii(10 pliculete). Ai grija sa folosesti doar ustensile de portelan sau lemnwinking si daca-ti mai ramane masca, pune-o in frigider si o poti folosi alta datawinking. Dar nu da rezultate(bine, depinde si de ten)pudra de argila. Daca nu ai chiar multe(cateva 2, 3)iti recomand lotiunea antiacneica de la Elmiplant cu care-ti cureti fata foarte bine, tratezi cosuletele si previi aparitia altora. Daca ai mai multe foloseste Zineryt, care e spuer bun si da rezultate excelente chiar si la ten graswinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amestec-o cu un pic de zeama de lamaie sau chiar apa plata http://reviews.katrina.ro/pudra-de-argila-de-la-aslavital.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amestec-o cu un pic de zeama de lamaie sau chiar apa plata http://reviews.katrina.ro/pudra-de-argila-de-la-aslavital.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mai cred in nimic.Am folosit tot felul de creme, lotiuni, masti facute in casa pentru acnee si puncte negre.Am obosit.Asta e! Respecthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amesteci argila cu apa si gata doamnerolling on the floorsi da rezultate foare bune dupa 1 saptamana -1 saptaana juamte

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Eu pentru acnee am folosit 4 produse din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation care m-au vindecat de acnee...Ti le recomand, pup

| TeLeFoN_2384 a răspuns:

Dnu cosar