| edith_8738 a întrebat:

Masti naturale pentru un ten frumos? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| PandaisHere a răspuns:

Masca pentru fata cu ulei de masline si alte retete naturiste
Foloseste o data pe saptamana o masca pentru fata dintr-o lingura de ulei de masline si un ou. Se amesteca bine masca pentru fata si apoi se aplica imediat. Efectele acestei retete naturiste sunt rapide si benefice: un ten mai luminos si riduri mai estompate. Pentru un tratament natural se pot aplica comprese care se lasa sa actioneze cel putin 20 de minute. Dupa indepartarea cu apa calduta se poate aplica si un tratament cosmetic sau o masca pentru fata. Orice reteta naturista pentru ten trebuie sa contina ulei de masline. Pentru un ten bronzat, un tratament natural este cel din 1 lingura ulei de masline si un morcov ras. Un tratament cosmetic care ii va da stralucire tenului tau este cel din 1 lingura de ulei de masline si 2 linguri de smantana proaspata. O masca pentru fata dintr-o lingura de ulei de masline si zeama de la un sfert de lamaie are efect astringent si de hidratare. Ce poate fi mai simplu decat aceasta reteta naturista benefica pentru orice tip de ten?
Produse pe baza de ulei de masline pentru orice tratament cosmetic
Folosit ca un aliat al frumusetii in tratamente cosmetice precum masca pentru fata, uleiul de masline este potrivit pentru orice reteta naturista. Recunoscut ca un pretios ajutor al sanatatii, specialistii recomanda aplicarea unei masti pentru fata cu ulei de masline cel putin o data pe saptamana. In demachierea cu ulei de masline presat la rece se poate adauga putina crema de fata. Efectele in folosirea unei astfel de masti pentru fata sunt imediate si vizibile : o piele mai catifelata si mai neteda. Cremele hidratante ce au la baza ulei de masline si miere si sunt recomandate pentru toate tipurile de ten. In saloanele de cosmetica apar mereu noi tratamente naturale cu ulei de masline ce previn imbatranirea tenului. 1. Masti lichide

Miere. Pentru un ten uscat, aplica un strat subtire de miere pe fata, lasa-l sa actioneze cateva minute si apoi clateste cu apa calda.

Ulei de masline. Acesta are multe proprietati benefice. De preferat este sa folosesti unul extravirgin.

Miere si ulei de masline. Amesteca doua lingurite de otet de mere, o lingurita de ulei de masline si o lingurita de miere. Aplica si lasa 10-15 minute. Clateste cu apa calduta.

Iaurtul simplu. Acesta tonifiaza orice tip de ten. Aplica, lasa cateva minute si apoi clateste.

Masti de fata de-a dreptul... delicioase

2. Masca cu ovaz

Amesteca putina faina de ovaz sau cativa fulgi rasniti si adauga apa pana se formeaza o pasta. Da-ti pe fata cu aceasta si, dupa cateva minute, clateste-te.

3. Masca cu seminte de in

Intr-un bol mic amesteca doua lingurite de seminte de in cu putina apa. Semintele se vor umfla in scurt timp, iar apa va incepe sa aiba consistenta unui gel. Da-ti cu acest gel pe fata, lasa-l sa se usuce si apoi spala-te cu apa calduta.

4. Masca cu albus de ou

Bate un albus de ou pana se face spuma si apoi da-ti pe fata cu el. Lasa-l sa se usuce si clateste-te. Albusul are efect relaxant si da stralucire tenului.

5. Masca cu argila naturala

Masti faciale de fructe pentru toate tipurile de ten

Chiar daca se gaseste un pic mai greu, argila naturala este foarte buna pentru indepartarea impuritatilor. Amesteca o lingurita de argila cu putina apa si aplica pe fata. Lasa sa se usuce, iar apoi clateste. Masca cu miez de caise - alegeti doua caise foarte bine coapte. Cojiti-le de pielita, taiati-le marunt si apoi striviti-le intr-un vas de sticla sau portelan (niciodata de metal). Amestecati miezul zdrobit cu doua-trei linguri de iaurt. Intindeti continutul pe obraz cu varful degetelor. Caisele sunt foarte bogate in vitamina A.

Masca cu suc de mar - curatati de coaja cateva mere de vara si radeti-le pe o razatoare de sticla sau din material plastic. Stoarceti pulpa fructului printr-un tifon. Ungeti-va cu sucul rezultat pe fata, pe sani si pe gat. Sucul marului da vigoare tesuturilor.

Masca cu pepene galben - este indicata mai ales in ingrijirea tenului uscat. Se unge fata in fiecare seara cu urmatorul amestec: apa distilata sau fiarta + lapte proaspat nefiert + suc de pepene - in cantitati egale (cate un paharel de tuica din fiecare) bine amestecate.

Masca cu piersici - se pregateste si se foloseste la fel ca masca cu caise.

Masti cu alimente

Branza de vaci cu banane

Curatati si zdrobiti o banana foarte bine coapta, pe care apoi amestecati-o cu trei linguri de branza proaspata si moale de vaci. Lasati-o 20 de minute sa ramana intinsa pe fata, pe gat si pe decolteu. Este indicata pentru tenurile uscate si delicate.
Branza de vaci cu miere de albine
Se aplica la fel ca masca cu banane. Dupa 20 de minute se spala cu multa apa calduta. Are un rol de improspatare a tenului. Este indicata mai ales in cazul tenurilor uscate si deshidratate.

Branza de vaci cu suc de morcovi sau de castraveti

Se baga in mixer un morcov crud sau doi-trei castraveti. Sucul obtinut se amesteca bine cu branza de vaci. Folositi procedeul descris mai sus. Sunt vizate tenurile grase, cu pori deschisi.

Masti cu galbenus de ou

Se amesteca un galbenus de ou cu o lingurita de dovlecel ras si o lingurita de miere. Se intinde pe fata si pe gat. Dupa circa 10 minute trebuie scoasa cu cateva comprese de tifon imbibate cu apa calda. E potrivita pentru tenul uscat.

Masti din coji de castravete

Substanta astringenta aflata in castravete se afla imediat sub coaja. Ea are efect puternic asupra tenului cu pori deschisi. Curatati un castravete in coji groase, pe care intindeti-le de-a lungul obrazului, una langa cealalta. Stati intinse pe pat, ca sa nu alunece. Peste ele, asezati un tifon umezit, iar deasupra un prosop umezit in apa calda. Compresele impiedica cojile sa alunece si sa se zvante, mentinandu-le umezeala. Altfel, absorb ele umezeala din obraz si nu e bine. Efectul mastii cu castraveti este tocmai acela de a hidrata fata si de a inchide porii.

3 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Amesteca doua banane mai verzi cu o lingura de miere si o jumatate de pahar de iaurt si aplica mixtura pe fata pentru 20 de minute pana se usuca. Apoi indeparteaz-o cu apa calduta-PENTRU TEN USCAT

Curata doua mere si amesteca-le cu o lingura de miere. Lasa sa actioneze 20 de minute dupa care spala fata cu apa din abundenta; TEN GRAS
Aplica pe fata o pasta facuta dintr-un fruct de papaya si indeparteaz-o dupa 20 de minute.TEN NORMAL
Sper sa iti fie de ajutor! Funda? :X

| Lexii a răspuns:

Masca cu iaurt natural. Aplic-o pe fata si las-o sa actioneze 15-20 de minute.
Succeswinking.

| blackfox a răspuns:

Am gasit cateva retete de masti naturale pentru mai multe tipuri de ten,pentru acnee, pentru puncte negre, exfoliante sau doar hranitoare. Sper sa te ajute http://www.eva.ro/......-1365.html