| DaciaRomania a întrebat:

Merita sa dau 110 lei pe ghetele astea, sunt folosite, dar stare foarte bună, din piele naturală!?

https://img.jofogas.hu/......366359.jpg

Răspuns Câştigător
| blairelovesmusic a răspuns:

Merita la pretul asta, chiar daca sunt urate. Merita fiindca gasesti rar incaltaminte de piele la 100-200 ron. Eu am avut norocul sa gasesc o pereche de pantofi negrii de piele la reducere de la 300 de lei la 100 de lei. Nu am vrut sa-i iau dar m-a batut mama mea la cap asa ca i-am cumparat. Erau de la Dasha, o firma nu prea cunoscuta, un magazin de incaltaminte din Iasi.

| DaciaRomania explică (pentru blairelovesmusic):

Corect! Iar pe mine mă interesează mult culoarea, chiar daca stilul nu prea e...

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti plac si sunt comode, atunci merita.

| dullcat a răspuns:

Nici eu nu te sfatuiesc sa cumperi incaltaminte second hand tot din motive de igiena si sanatate.Macar atunci cand esti in acel magazin, fizic, mai poti vedea in ce stare e incaltamintea, insa de pe net risti sa cumperi tote mizeriile.

| gabicoo a răspuns:

Hainele second-hand pot fi spălate și dezinfectate. Încălțămintea cum o dezinfectezi? Gândește-te dacă cea de la care le cumperi are Ciuperca piciorului?

| Bula a răspuns (pentru gabicoo):

Se sterge interiorul cu o carpa inmuiata in solutie apoasa concentrata de bicarbonat de sodiu, dupa care se lasa la uscat.
Se repeta de 3-5 ori, iar eventualele ciuperci dispar complet!

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Buna gluma. Daca te confruntai cu astfel de probleme ale pielii nu mai adaugai acest comentariu.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Pe vremuri, asa se proceda cu pantofii folositi.
Bicarbonatul de sodiu este in aproape toate medicamentele impotriva ciupercilor (de unghi si de piele).

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Pe vremuri lumea nu avea habar de igiena.La momentul actual se stie foarte bine ca acesta nu omoara nicio ciuperca. Daca era asa simplu si eficient de unul singur, nu mai existau produse destinate pe piata. Tatal meu are probleme mereu, ciuperca tot revine, indiferent ca foloseste bicarbonat, otet sau alte cele.Prin urmare, incaltamintea de la second hand trebuie evitata.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

De ciuperca nu scapi usor, doar daca tratezi toate obiectele si corpul, impreuna.
Si tratamentul tine relativ scurt timp, daca se face cum trebuie, sistematic si integral.
Ciupercile nu se inmultesc in mediu uscat, doar se pastreaza sporile. Iar bicarbonatul este unul din cei mai mari dusmani a ciupercilor dermatologice.
Citeste compozitia medicamentelor anti-ciuperca si in aproape fiecare vei gasi bicarbonat (sau subsante asemanatoare).

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Niste generalitati din astea puteam si eu spune.Reciteste ce am scris mai sus.O fi unul din dusmani, dar nu cel suprem.Este cam inutil sa vorbesti cand nu ai avut vreodata aceasta problema dar ii incurajezi pe altii sa faca in asa fel incat sa se trezeasca cu ea pe cap.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Eu am avut de cateva ori aceasta problema si totdeauna asa am rezolvat-o.
Nu dau cateva zeci-sau chiar sute lei pentru "medicamene minune", care de fapt contin ca substana activa un material de cativa bani. tongue
Si in loc de vitamine de la farmacie consum fructe din gradina.
Sa plateasca ei care n-au invatat lucrurile elementare, in timpul vietii!
"Domnia si prostia... "

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Asta e, nu toti o rezolva numai asa din zgarcenie la bani. Faptul ca tot apare inseamna ca nu ai rezolvat nimic, ciuperca inca exista. Elementar este nu imparti nimic ce tine de igiena cu altii, adica lenjerie, sosete, incaltaminte si asa mai departe.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu sunt genul meu dar acest aspect nu conteaza. Probabil te referi daca sunt de calitate. Asta nu putem sti din poza. Mai bine intrebi vanzatorul de cat timp le are pentru ca foarte multe incaltari pot avea pielea putrezita din cauza ca au fost tinute prea mult timp si te poti trezi ca ti se crapa

| DaciaRomania explică (pentru Furnicuta000):

Da, într-adevăr. Mersi!

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Sa le porti sanatoasa. Daca iti folosesc, de ce nu? Le porti o vreme.