| EuSiCuMine a întrebat:

Metode de indreptat parul fara placa sau feon! Funda

3 răspunsuri:
| Diianna05 a răspuns:

1. Metoda elasticelor de par

De ce ai nevoie: Elastice mici,o sticla de apa cu pulverizator, un pieptene cu dinti rari ,un spray pentru coafarea parului
Instructiuni:
1. Pentru inceput, spala-ti parul cu samponul tau obisnuit apoi aplica balsam. Odata terminat acest pas, nu iti usca complet parul. Incearca doar sa absorbi cu prosopul excesul de apa. Parul trebuie sa fie destul de umed incat sa poti trece cu pieptanul prin el fara probleme. Ai grija sa iti pui pe umeri un prosop uscat care sa absoarba apa care va curge in timp ce te piepteni.
2. Piaptana-ti parul. Daca este nevoie sa il mai umezesti, foloseste sticla cu pulverizator pentru a mai adauga putina apa in cazul in care ti-ai uscat prea mult parul. Cea mai usoara metoda ar fi sa incepi pieptanarea de la varfuri, urcand treptat spre radacini.
3. Dupa ce ti-ai descalcit parul, imparte-l cu degetele in sectiuni. Ideal ar fi ca in final sa ai 10-14 sectiuni, dar numarul depinde oricum de cat de des si de lung este parul tau. Pentru o impartire mai precisa, poti folosi si pieptenele.
4. Ia una din sectiuni si prinde-o cu un elastic cat mai aproape de radacina. Ai grija ca elasticul sa nu fie nici foarte larg, dar nici prea strans, pentru a nu-ti degrada parul. Urmatorul elastic prinde-l pe aceeasi suvita, la distanta de aproximativ 2-5 cm. Procedeaza in acest mod cu fiecare sectiune de par.
5. Odata ce tot parul tau a fost impartit in sectiuni si fiecare suvita prinsa cu elastice, te poti duce la culcare. Dormi fara nimic care sa iti acopere capul, astfel incat aerul sa iti poata usca parul. Cele 6-8 ore de somn sunt, de obicei, suficiente pentru ca parul tau sa se usuce. Asta bineinteles daca in camera nu este foarte frig.
6. Dimineata desfa elasticele din par. In functie de lungimea si desimea parului, este posibil ca in zonele unde parul a fost prins cu elastice sa fie inca umed. Nu folosi uscatorul de par, ci lasa-ti parul sa se usuce in mod natural.
7. In acest moment, parul tau ar trebui sa fie intins dar nu lipsit de volum. Foloseste un spray pentru coafare si aranjeaza-ti parul cum vrei tu. Elasticele ajuta parul sa se usuce intr-o pozitie in care firele de par stau drept si odata ce le indepartezi, parul va ramane drept si cu volum.

2. Cu ajutorul periei si al uscatorului de par
Probabil toata lumea stie aceasta metoda, dar multe dintre noi nu am incercat-o pana acum crezand ca nu e foarte simpla. La coafor pare mereu mult mai usor decat atunci cand incepi tu sa iti intinzi parul folosind uscatorul, perii, clame, piepteni, produse de styling si o multime de alte instrumente.
De ce ai nevoie: Un pieptene,o perie rotunda ,un uscator de par, cateva clame sau elastice de par
Instructiuni
1. Primul pas consta bineinteles in spalarea parului cu sampon si aplicarea balsamului tau obisnuit. Dupa ce te-ai clatit, aduna-ti parul intr-un prosop care sa absoarba excesul de apa. Nu iti freca parul in mod agresiv, asteapta mai bine 15 minute pentru ca prosopul sa isi faca treaba singur, fara sa iti distruga parul.
2. Foloseste un pieptene pentru a-ti descalci parul si eventual un produs special pentru descalcire daca este cazul.
3. Imparte parul in 6-8 sectiuni, in functie de desimea si lungimea parului. Daca ai un par foarte des, mareste numarul de sectiuni pentru a-ti fi mai usor ulterior. Prinde fiecare sectiune cu elastice sau cu clame. Desi la coafor se folosesc de obicei clamele mari, atunci cand te coafezi singura s-ar putea sa iti fie mai usor cu elasticele. Experimenteaza ambele metode si alege-o pe cea care ti se potriveste mai bine.
4. Incepe de la varfurile fiecarei suvite, urcand treptat spre radacini, iar apoi in sensul invers - de la radacina spre varf, usuca parul cu foehnul in acelasi timp si in aceeasi zona a parului unde folosesti si peria. Practic ar trebui sa faci un fel de sandwish, cu foehnul pe o parte, peria pe cealalta si suvita de par la mijloc. Ai grija totusi sa nu lipesti uscatorul de suvita, pentru a nu o arde.
5. Odata ce ai terminat cu prima suvita, elibereaza din elastic urmatoarea si procedeaza la fel. Daca vrei sa iti fie mai usor, poti prinde suvitele intinse deja tot cu elastice, dar fara a le lega prea strans, ci doar indeajuns incat sa nu se amestece cu suvita la care lucrezi. Continua astfel pana cand tot parul tau va fi intins.

Prima metoda o aplic si eu de cele mai multe ori.Sa nu va inchipuiti ca parul va fi drept ca atunci cand il faceti cu placa,va fi usor ondulat.

| Sugar21Pink a răspuns:

Nu prea exista... Daca nu vrei placa, atunci perie rotunda cu feon. Mai exista tot felul de sampoane si balsame de par, care "cica" fac parul drept dupa spalare. Sincer, am incercat, si nu recomand. Nu am parul ondulat, dimpotriva. E doar intors la varfuri si eu vreau sa stea drept sau orientat spre interior. Insa fara perie cu feon sau placa, nu reusesc.

| MaxMan a răspuns:

Nu prea sunt, am avut si eu o solutie care cica indrepta parul, un fel de gel dar. nu functioneaza. am ramas la Placa