| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut azi o masca pentru cosuri(acnee)cu miere si mere, am aplicat-o pe piept timp de o ora pentru ca acolo e problema.Chestia asta in cat timp da rezultate? A mai incercat cineva, e buna?
PS:Sunt baiat. big grin

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cauta ulei de tea tree de la Fares. Ieftin si un natural antibacterian antifungic si cicatrizant. Va trebui sa speli bine pieptul inainte de fiecare culcare si sa dai cu uleiul nediluat pe zonele afectate si pe cosurile stoarse. In cazul unei acnei obisnuite uleiul asta face minuni. Insa zona cu pricina indica o acnee care trebuie tratata cu creme medicamentoase ( in afara de zinerit care e un dezastru si e periculoasa) recomandate aceste creme de medicul dermatolog. Medicul care spune ca nu exista solutii e dobitoc. Exista in plus niste tratamente laser pe la saloanele mai pretentioase, poate n-ar strica sa te interesezi insa depinde si ce varsta ai.

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Si ceaiul asta il fac in aparatu de facut ceai si apoi ma tamponez cu el sau cum?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Nu e nici un ceai, e ulei esential de tea tree - arbore de ceai - melaleuca alternifolia. E un ulei intr-o sticluta de 10 ml, produsa de ex de Fares cu care te dai nediluat pe cosuri, sau daca te arde poti dilua cateva picaturi pe o bucatica de vata imbibata in apa.

| AndreiGabi a răspuns:

Mie, dermatologul, pentru spate si piept mi-a spus ca nu exista solutii, poate doar pentru o ameliorare usoara, dar la mine este un caz mai urat. Totusi, daca astepti minuni de la o masca de gen, trebuie sa ai rabdare. Eu nu as avea incredere, n-as folosi si stiu sigur ca nu ar da rezultate, dar asta in cazul meu(cum am spus, mai grav). Bafta!

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru AndreiGabi):

Eu o sa incerc asta, mai rau tot nu poate sa faca, doar e miere cu mar...sau poate?laughing

| AndreiGabi a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Nu, nu strica. Eu unul am incercat miere cu ou parca si pe langa faptul ca era insuportabila...nu a dat nici un rezultat. La fel cu ceaiul de musatel, pamant nu stiu de care, tarate, usturoi si alte 100 de nimicuri. Am baut chiar si suc de ceapa, nu vrei nici macar sa-ti imaginezi.
Poti incerca cu zinerit, ala a dat ceva rezultate si la mine, dar pe fata. Daca mergi la medicul de familie si-l rogi sa ti-l dea compensat nu costa nimic(banuind ca esti inca elev). happy

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru AndreiGabi):

As lasa-o sa treaca de la sine dar merg la inot si nu-mi place asa...