| ladygaga a întrebat:

Cine foloseste pentru cosuri/acnee masca cu aspirina si miere? Functioneaza? Dupa cat timp apar rezultate? De cate ori pe saptamana. e indicat sa folosesc aceasta masca?

4 răspunsuri:
| Biia a răspuns:

Aspirina este binecunoscuta ca ingredient minune pentru multe cosmtice ce au grija de ten. Este un bun antiinflamator, reduce ridurile (unde este cazul), reduce roseata, este un bun exfoliant, reduce decolorarile pielii, reduce arsurile solare si are grija si de acnee.

Atentie insa ca dupa aceasta masca este necesara o crema hidrantanta cu/si protectie SPF deoarece creste fotosensibilitatea pielii!

Reteta: lasati la inmuiat 2-3 pastile de aspirina intr-o lingura de apa la care adaugati cand s-au dizolvat miere sau aloe vera. Nu luati aspirina sub forma de comprimate fimate. Inainte de asta va demachiati si spalati fata cu un produs special pentru ten (nu folositi sapun de comert, va usca pielea si va stimula hipersecretia de sebum).

Masca va fi lasata timp de 15 minute, dupa care fata se clateste cu apa calduta cu miscari circulare pentru a ajuta exfolierea. Se aplica crema cu SPF cat mai mare (15-30 UVA/UVB) sau se evita expunerea la soare pentru cateva ore.

Nu folositi mai des de 1-2 ori pe saptamana.
Take care!kiss

| alexamealexa a răspuns:

Eu folosesc. Mie una mi se pare ca da rezultate.Se foloseste maxim o data pe saptamana deoarece daca o folosesti prea des usuca pielea.

| Laly_5095 a răspuns:

Buna.Eu foloseam pentru acnee miere si scortisoara nu aspirina ca face rau la acnee dar oricum nu iti pot garanta ca vei scapa de ele asa...de 2 ani tot imi faceam mastile cu miere si nimic...in schimb iti recomand ERIDOSIS sunt niste servele cu antibiotic din afara la noi in Romania nu se gasesc. Daca vrei detalii uite id meu: laurablu3

| eutssa a răspuns:

Eu folosesc aceasta masca si iti garantez ca functioneaza chiar dupa prima aplicare a mastii.Desigur ca nu vei scapa ca prin minune de cosuri dupa prima aplicare dar cel putin se va vedea o diferenta destul de evidentabig grin. Ea trebuie aplicata de cel mult o data pe saptamana deoarece daca o folosim mai des tenul se poate usca.Si nu uita ca dupa fiecare aplicare a mastii sa iti mai faci o masca cu o crema hidratanta si nici sa nu iesi afara cateva ore deoarece radiatiile UV tiar putea afecta fata...si sa nu tii masca pe fata mai mult de 15 -20 de minutebig grin

Succes!:*