| G a întrebat:

Mi-am luat epilator dar mi-e frica sa-l incerc. rolling on the floor Am tot auzit ca la inceput doare pana se obisnuieste pielea, ca deh smulge parul din radacini, si ma intreb cat de tare. Adica cu ce ati compara durerea? laughing Si ceva tips & tricks ca sa o mai atenueze? big grin

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Prima oara, nu as fi comparat durerea cu nimic. Nah, e ca si cum ti-ai incepe viata sexuala: prima oara doare, apoi te obisnuiesti si in cele din urma nu mai poti trai fara laughing.
Nu l-am folosit nici eu de foarte multe ori, imi place mai mult ceara, dar e o solutie last minute la care apelez cu incredere! Eu m-am obisnuit cu durerea pana ce am observat, finalmente, ca nu ma mai doare deloc, ba chiar e ca si cum mi-ar face masaj laughing).
Asa ca relaxeaza-te, nu e chiar cum se spune, depinde acum si de gradul de suportabilitate pe care il ai tu la durere, de cat de deschisi sunt porii, etc.
Ca si sfat, ti-as recomanda dupa @behappy369, epileaza-te nu inainte, ci la vreo 20 min dupa ce ai facut o baie calda/fierbinte, astfel ti se vor deschide porii si durerea va fi mult mai mica, plus ca firul se va smulge mai bine.In timpul baii fa si un scrub sau o exfoliere pentru a indeparta stratul superficial de celule moarte si pentru a scoate la suprafata firele crescute pe sub piele.
Dupa ce te epilezi, este foarte probabil sa ai parte de o neplacuta iritatie sub forma unor bubite rosii uneori insotite de prurit si usturime, dar care in mod normal trece in o zi, maxim 2.Pentru a scapa mai repede de iritatie, foloseste dupa epilare o crema puternic hidratanta (cum este cea de galbenele) sau un gel special dupa epilare, cumparat din comert sau de la farmacie (vezi pe net).
In definitiv, nu te speria, sunt o multime de femei care se epileaza cu epilatorul, daca le-ar durea chiar atat de rau, crezi ca ar mai face-o? Noi, femeile, avem uneori tendinta de a exagera putin, stai linistita, in timp nu vei mai simti niciun fel de durere!
Succes, epilare perfecta, pa-pa!

15 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Merci beaucoup pentru fundita si felicitari pentru reusita, you're a brave girl! laughing
Succes la urmatoarea epilarehee hee!

| ºPishcotº a răspuns:

Heu si mie imi era fricalaughing) Sti ca are zgomotul ala.:-s. Dat nu terbuie sati fie.Stii cum fac eu? Cand imi pun epilatorul, imi intind pielea.thinking, nu stiu daca ma intelegihee hee:. Sau unii cica pui gheata inaintehee hee. Si e o durere suportabilahappy Stii8 ce poti face, ia-ti un fir de par de pe picioare cu pensetahee hee Si vezi durereahappy:. Asa am facut si eu! Ceao:*

| G explică:

Multumesc tuturor de sfaturi. :*
am incercat azi jucaria. nu doare asa tare cum credeam, zgomotul cred ca m-a speriat cel mai mult ("bai ce naspa bazaie, cred ca face si un macel pe masura"), dar cu niste casti in urechi cu muzica data tare se rezolva. laughing

| madalinutza a răspuns:

Bunabig grin nu asculta ca nu toate sunt adevarateoh go on nu-i adevarat, si eu m-am epilat cu depilator si nu doare absolut deloc, eu m-am epilat cu depilator philips.la inceput ti-e fricalaughing dar dupa accea no sa-ti fie frica delocoh go on, nu doare doar vibreaza putin
incearca-l fara fricahappy

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Zgomotul te sperie mai tare oh go on
Durerea o poti compara cu durerea de la pensat. După ce te epilezi de vreo 2-3 ori nu o să mai ai nicio treaba cu durereawinking

| piciuk a răspuns:

Depinde de cat de sensibila e zona. la inceput cand m-am facut pentru prima data pe picioare imi venea sa urlu, dar apoi m-am obisnuit. cel mai bine e sa te epilezi dupa ce faci baie pentru ca e firul de par mai moale

| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Pai o sa simti de parca te pisca ceva in continuu... da inainte incearca intr-o zona in care osul nu este apropiat pentru a te obisnui

| Dulke a răspuns:

Pai. aproape la fel de dureros ca si atunci cand te faci cu ceara numai ca durearea este mai tot timpulaughing pai. cum sa iti spun simti furnicaturi, ciupituri mancarimi usturime numai atunci cand e parul mare cel mai mult te doare cand te faci pe pulpa mai sus. eu. dau palme inainte laughing sa imi amorteasca laughing

| maria_5981 a răspuns:

Pai as comara`o cu penseta, putin mare va fi durerea.nu cred ca se poate atenua cu nimichee hee

| lavyBandB a răspuns:

Mai nu-ti pot da o comparatie, dar doare! Tips ca sa mai atenuezi durerea... aaa spre exemplu sa te epilezi imediat dupa ce faci baie sau pur si simplu iti dai cu dusul cu apa calda pe picioare

| Robert5678 a răspuns:

De la cine ai auzit asta? Te rog spune-mi sa pot sa-i trag un cap in gura

| F. a răspuns:

Mie nu mi se pare ca doare. pisca f putin.mai ales daca ai un epilator cu atenuator de durere (cum am eu) nu doare mai deloc.
Fi fara grija dupa ce te epilezi de cateva ori nu vei mai simti nicio durere asa marewinking
Acum depinde si de sensibilitatea fiecaruiahappy

| BeHappy_7009 a răspuns:

Buna! paaai. la inceput doare, cel putin pe mine m-a durut.
Si eu il am de ceva timp si nu l-am folosit f mult... dar ma doare... bine, durerea e suportabila, sa nu iti imaginezi ca mori de durere.
Ai face bine sa misti repede epilatorul, astfel le va smulge mia repede.
Sa nu te epilezi dupa ce ti-ai facut baie ca te va durea mai rau!
Incearca inainte.
Si in urmatoarele zile dupa ce iti trece ciclul se spune ca nu te va durea asa de rau adica te vei epila, pentru ca inainte sa iti vina esti mai sensibila...
O zi buna

| Alina_Aniella_1970 a răspuns:

Buna! Eu sincera sa fiu cand m-am epilat prima oara, adica acum cateva zile laughing, nu am simtit deloc durere. Putin la inceput ca si cum m-ar fi ciupit cineva, dar dupa aceea mi s-a obisnuit pielea si nu am mai simtit nimic laughing. Eu m-am epilat cu epilatorul Braun Skil Epil. Inainte de a ma epila am facut un dus fierbiente si dupa aceea m-am eilat fara nici o grija laughing.
Bafta! :* Si nu iti fie frica nu are de ce sa iti fie frica!

| alexalex01123912124123 a răspuns:

Am incercat si eu cu penseta...foloseste penseta, e mai lenta, dar daca tragi imediat aproape ca nu simti