| BlaBlaAnnie a întrebat:

Mi se cojeste foarte tare tenul, de la cosuri. Ce sa fac? degeaba dau cu crema in fiecare seara si exfoliez pielea. cand ma dau cu fond de ten se vad cojite mici si multe, in zona unde a fost un cos.
sfaturi? nu vreau sa merg la doctor

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Îţi iei de la un magazin alimentar bicarbonat de sodiu, costă 1-2 lei şi te dai de 3 ori pe săptămână. Uzi faţa, înmoi degetele în praf şi masezi tenul. Apoi te speli cu un săpun cu glicerină sau încearcă Dove, să elimini restul de bicarbonat. Aplici o cremă foarte grasă, încearcă una pe bază de miere/lapte/glicerină. Sau ceva făcut în casă: puţin ulei de măsline încălzit + o linguriţă de miere / lapte + miere / ulei de măsline simplu.
Recomand produsele astea:
http://www.glamy.ro/cosmetice-ingrijire/crema-hidratanta
http://www.glamy.ro/cosmetice-ingrijire/masca-exfolianta

13 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Da-te cu crema ultra hidratanta pe fata inainte sa te dai cu fond de ten. nu cred ca el e vinovatul. sau amesteca crema cu fond de ten si il aplici pe fata. si poti pune un pic mai multa crema in locurile cu probleme!

| Camelisa a răspuns:

In primul rand scapa de fondul de ten!
In al doilea rand poti sa iti faci tu in casa un masca pe care o poti aplica pe fata care sa contina miere, albus de ou si ulei de masline.
Iar in al treilea rad DUTE la dermatolog pentru ca e singuru care te poate salva de aceaste mini probleme, nu te incapatana ca iti faci mai rau!

| ioana21S a răspuns:

Buna...daca zici ca ti se cojeste tenul, inseamna ca ai tenul foarte uscat.Nu mai folosi fondul de ten pentru ca ti-l usca si mai tare. Tenul uscat este foarte sensibil.Cand te demachiezi foloseste un lapte demachiant, cu o textura cremoasa.
Foloseste glicerina pentru a hidratare, sau oricare alta crema hranitoare foarte grasa.Si mai simplu mergi la un dermatolog sau intr-o farmacie.Bafta!

| BlaBlaAnnie explică (pentru ioana21S):

Am tenul mixt, in zona nasului e foarte gras, iar in rest e uscat. Nu e de la fond de ten, pentru ca am unul hidratant si cu o textura usoara, in plus, aplic mereu crema inainte de el. ce crema imi recomanzi?

| ioana21S a răspuns (pentru BlaBlaAnnie):

Ceva crema cu aloe. Poti sa folosesti si ulei de alun.Ti-as recomanda o masca macar o data pe saptamana.Ai nevoie de o jumătate de cană de fulgi de ovăz mărunţiţi şi o jumătate de cană de miere. Adaugă peste amestec apă, până când se formează o pasta omogenă şi aplică masca pe faţă. Las-o să acţioneze timp de 10 minute, apoi clăteşte cu apă călduţă. Bafta!

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| mirelu a răspuns:

Anni, hai sa studiem putin tipul de ten. Ai cosuri, dar se pare ca ai o piele uscata? deshidratata? te pup, farmacista.

| BlaBlaAnnie explică (pentru mirelu):

Da am cosuri numai pe frunte. mereu imi apar in zona aia
am tenul gras in zona nasului si barbiei, iar pe frunte si obraji e foarte uscat. ce pot sa fac?

| mirelu a răspuns (pentru BlaBlaAnnie):

Nu este greu, trebuie sa folosesti o combinatie de tratamente pentru ten, niste produse speciale care te ajuta. Spune-mi de pe unde esti? poate reusim sa ne intalnim si sa iti arat ce si cum. Pup

| BlaBlaAnnie explică (pentru mirelu):

Bucuresti,tu?

| mirelu a răspuns (pentru BlaBlaAnnie):

A, bun, ca eu sunt din Ploiesti. Dar am drumuri in Bucuresti. Chiar pe 27 o sa vin. Asa ca tinem legatura.

| Aida12345 a răspuns:

Dimineata dati pe fata cu apa rece sa vezi tu ca nu o sa ti se mai cojeasca asa rau incearca asta in fiecare dimineata, seara, inainte sa te machezi, sa vezi ca o sa dea rezultate happy

| adythecurious a răspuns:

Buna
cel mai bine ar fi sa renunti la fondul de ten..frumusetea naturala este mult mai dorita decat "tencuiala", apoi indicat ar fi sa afli de a ce iti ies cosurile. poate fi o problema hormonala sau chiar de a fondul de ten, si alte chestii.
si eu am avut cosuri dar mi-au trecut dupa ce 'am schimbat sangele' si m-am dat cu o crema de a elmiplant.acum nu mai am nici un cos si nici urme ca as fi avut vreodata.
e tot ce stiu deocamdata.bafta