| Jeduine a întrebat:

Mi se ia pielea de pe nas foarte des, insa ieri mi-am jupit-o si a ramas un "crater" rosu putin mai mic ca o maslina...pe nasul meu. Ce sa fac ca sa imi treaca mai repede? Please, please! Arat ridicol. Funda!

2 răspunsuri:
| pinkpupix a răspuns:

Urat...
Du-te la farmacie si cumpara Cicatrizin, te va ajuta sa-ti treaca julitura, iar ca sa nu ti se mai cojeasca piela da-ti cu Apidermin (este o crema foarte buna, dar trebuie sa te dai seara si putina pentru ca e grasa, e pentru piele foarte uscata)winking

| INeverStopLoving a răspuns:

Eczema este una dintre cele mai raspandite boli de piele, afectand intre 10 si 20% din populatia globului. Este o afectiune cutanata ce se manifesta prin aparitia unor zone rosii, umflate, acoperite cu vezicule pline cu lichid, pruriginoase, insotite de mancarimi si descuamarea pielii.

In functie de cauza determinanta, exista mai multe tipuri de eczema: eczema alergica de contact (dermatita de contact), eczema atopica (dermatita atopica), eczema seboreica si eczema prin sensibilizare interna. Fiecare din aceste forme poate fi atat acuta cat si cronica.

Dermatita atopica este cea mai intalnita forma de eczema si afecteaza persoanele predispuse ereditar la alergii (acarieni, polen, mucegai, par de animale, unele alimente), fiind intalnita frecvent la sugari.

Dermatita de contact apare mai ales la adulti, fiind o reactie alergica ce apare in urma contactelor repetate sau prelungite cu anumite substante (detergenti, medicamente), in timp ce eczema prin sensibilizare interna este provocata de existenta unei infectii in organism ce declanseaza aceste manifestari cutanate.

Eczema seboreica se caracterizeaza prin aparitia de scuame de culoare galbuie in zonele bogate in glande sebacee (indeosebi pe scalp), poate fi intalnita atat la adulti cat si la sugari si se diferentiaza de celelalte tipuri de eczeme prin absenta veziculelor.

Tratamentul implica, in primul rand, eliminarea cauzei ce provoaca aparitia eczemei. Administrarea de antihistaminice are rolul de a calma mancarimile iar tratamentul local se bazeaza pe antiseptice (pentru eczemele acute) si dermocorticosteroizi (in cazul eczemelor cronice). De asemenea, in cazul eczemei atopice se poate urma un tratament de desensibilizare iar eczema prin sensibilizare interna se trateaza cu antibiotice, care vor elimina atat cauza (infectia) cat si eczema.