| Alice001 a întrebat:

Mici trucuri de frumusete? big grin In ce domeniu doriti sau stiti ( ten, par, unghii etc. ) Mersiiiiiiii :*

3 răspunsuri:
| Frrramboise a răspuns:

Pai..sa vedem ce stiu eu :
Par
-incearca sa iti tai varfurile o data la cateva luni (preferabil la salon),daca varfurile sunt prea tocite
-foloseste balsam,serum pentru par si masca,se va observa diferenta [decat sampon si atat]
-daca alegi sa te vopsesti,ai grija de parul tau cu produse adecvate, pentru par vopsit, ca sa mentina parul stralucitor si culoarea pentru mai mult timp.
-multe fete aleg sa isi clateasca parul cu apa rece la final, ca sa ramana stralucitor (iti tii parul ca intr-o coada si dai pe el, nu trebuie sa induri apa rece pe scalp laughing ) si incearca sa eviti sa te speli pe cap cu apa prea calda.
Aa..alte sfaturi
Exfoliaza-ti fata pentru o curatare "in profunzime",ai grija sa nu abuzezi totusi. Sunt geluri speciale in comert si nu sunt scumpe.
Poti sa iti exfoliezi si BUZELE cu miere amestecata cu zahar,sau pur si simplu cu periuta de dinti (sau poti cumpara exfoliant special) dar ai grija cand masezi,buzele sunt foarte sensibile si te ranesti usor.
Hidrateaza-te pe tine,ai grija sa bei suficienta apa,hidrateaza-ti buzele cu un balsam ceva mai gras,parul cu o masca sau un balsam etc.
-un ruj intr-o culoare puternica mereu va atrage atentia,mai ales daca ai buze frumoase ( eu asta fac in zilele in care nu arat prea bine,imi pun buzele in evidenta pentru a distrage atentia de la cearcane,etc)
-ai grija sa ai sprancenele bine ingrijite si pensate (cel mai bine ai merge la salon,daca nu te pricepi,si sa-ti faci programare periodic)
-hidrateaza-ti pielea cu lotiune de corp
-tine la indemana o crema de maini,ca sa le ai mereu fine
-acum ca vine primavara ai putea sa treci la alt stil de viata,sa iesi pe afara,sa faci sport,sa mananci sanatos
-exfoliaza-ti pielea, aplica o crema anticelulitica in caz ca ai probleme cu celulita, e bine sa incepi din timp ca sa arati bine la vara
-pentru unghii lungi aplica un intaritor, incearca sa nu porti oja o vreme
-ai grija sa nu iti tai cuticulele
nu mai stiu, sper ca te ajuta c ceva

| Cici69 a răspuns:

Pasta de dinti pe cosuri, ulei de floarea soarelui caldut pe unghii, pentru par o masca facuta din 1 galbenus + 2linguri miere happy. Pentru mai multe detalii da-mi mesaj happy

| dcma a răspuns:

Pentru ten - daca ai cosuri sau ppete pune intr-o cana zeama de lamaie si amesteca cu miere de albine si las-o pe fata cca 10 minute apoi spala-te bine pe fata; tot petru cosuri sau fata fina dizolva o aspirina intr-o cana si aplico pe fata, ATENTIE NU O LASA MAI MULT DE 5 minute!
pentru par- amesteca intr-un bol un ou cu miere de albine si aplic-o pe par uscat apoi clateste, eu folosesc si placenta si imi face parul mai moale, iti recomand si o masca pentru par de la Garnier nu e mai mult de 20 de lei si iti regenereaza varfurile arse daca folosesti placa, etc. :* Fundita? :X