| razadeluna a întrebat:

Nu este potrivit ca la 13 ani sa port doar o basca sau o mica esarfa pe cap, cand sunt in sf.biserica (ortodoxa), la slujba? TREBUIE BATIC neaparat? m-am obisnuit sa port fie esarfa dintr-un material subtire, dragut, mi-o aranjam pe cap asa ca o bentita mai lata si o legam la ceafa, sau uneori purtam basca. In ultimul timp mama a inceput sa ma bata la cap si sa imi faca observatii, spune ca acum sunt domnisoara si trebuie sa port batic, pentru ca am parul lung (peste talie) si nu e acoperit cum trebuie etc.ca nu-i cuviincios in biserica. Acum 2 saptamani, nici nu m-a intrebat nimic si mi-a cumparat un batic mare, din matase alba :-(! i-am spus ca nu imi place culoarea, da mi-a zis ca pentru fete de varsta mea, asa trebuie sa se poarte in biserica, alb, nu colorat si nici cu modele.Cand l-am purtat prima data la biserica parca toata lumea se uita la mine asa m-am simtit, ieri l-am purtat a doua oara si nu ma mai deranjat atata, m-am mai obisnuit putin dar tot nu imi place, e prea mare si mai trebuie sa mi-l leg sub barbie, am rugat-o frumos sa ma lase sa mi-l leg la spate nu vrea, ca zice ca asa se poarta... Daca ii spun ca nu vreau sa il mai port stiu ca o sa se enerveze si o sa ma certe, si nu imi place sa o vad suparata. ce sa fac? acum nici cu parul despletit nu ma mai lasa la biserica, chiar daca port baticul asta mare, am vrut duminica inainte sa mergem la liturghie sa imi prind o coada de cal, si a venit si mi-a impletit-o etc

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De ce nu mai scurtezi parul daca e asa de lung, poti sa il ai putin mai jos de umeri sau nu iti da voie nici sa te tunzi...
Din cate stiu cand se intra in biserica femeile trebuie sa aiba capul acoperit cu un batic, dar asta nu inseamna ca toate femeile procedeaza asa, de regula asa procedeaza femeile de la tara, la oras asa procedeaza femeile in varsta, cele tinere folosesc esarfe.

| Flav a răspuns:

Prea multe griji. Dumnezeu te accepta si cu batic, si fara el.

| Xonia a răspuns:

EU cand ma duc la biserica nu port nimic pe cap
Mama ta e prea strictawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biserica ortodoxa? Sigur? Intelegeam daca era vorba despre una penticostala, dar asa...
De cate ori am fost la biserica (bine, nu foarte des) n-am purtat niciodata batic si nici nu stiam ca ar exista regula asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta are dreptate.happy

| timoteimonahul a răspuns:

Draga mea,

O palarie sau basca sau esarfa cu un model frumos care sa nu fie necuviincios sau care a atraga atentia tulburand sunt foarte potrivita. Mai jos iti dau un link care sper ca iti va raspunde atat tie cat si mamei tale la multe nelamuriri! Pace si bucurie!

http://www.teologie.net/......-ortodoxe/

| monikk a răspuns:

E bine cum porti tu