| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! La 13 ani trebuie sa port esarfa pe cap atunci cand sunt in biserica (sunt ortodox)? Nu port si nu stiu daca este bine sau nu. Cam de la ce varsta trebuie sa porti? Daca nu am purtat este ceva grav?

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu trebuie si nu esti obligata sa porti nicio esarfa nicaieri. Doar in cazul in care asa-ti place tie, din ceva motiv.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Meriti funda pentru raspuns.
Scurt si la obiect. laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ei, nu a fost chiar scurt.winking

| JetBlueJet a răspuns:

Nu e nimic grav.
Plus ca mai esti si copil.
In biserica din cate stiu trebuie sa fii imbracat/a intr-o tinuta decenta fara pantaloni scurti sau maiouri.Deci nu vad de ce o haina in plus ar fi ceva grav.
Nu te mai stresa din nimicuri de genul asta.

| JetBlueJet a răspuns:

Nu e neaparat sa porti, nu te obliga nimeni happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Asta e problema ta in viata acum? mai bine iti dai seama ca ai de a face cu aceeasi retardati ce ti-au spalat creierul cu Dumnezeu asa cum au facut-o si cu Mos Craciun, si iti vezi de viata ta linistita.

| SuNaM a răspuns:

Obiceiul de a purta ceva pe cap(nu neaparat esarfa, o bentita, ceva, orice) vine din antichitate cand femeile de moravuri usoare evreice intrau si in templu si acestea nu purtau nimic pe cap asa ca restul femeilor pentru a se deosebi de ele, purtau ceva pe cap.Nu are nimic ca nu porti esarfa pe cap, dar fiind si fata, sunt sigur ca poti gasi ceva de pus pe cap.Dar pacat nu este, stai linistita.

| Iliotropion a răspuns (pentru SuNaM):

Nu stiu de unde ai scos acea interpretare, in antichitate la evrei femeile de moravuri usoare nu apucau sa intre in Templu ca erau executate la portile cetatii.
Uite ce invata dumnezeiescul Pavel pe Corinteni care se trageau din pagani, deci nu aveau ca baza Legea Mozaica :
„4. Orice bărbat care se roagă sau prooroceşte, având capul acoperit, necinsteşte capul său.
5. Iar orice femeie care se roagă sau prooroceşte, cu capul neacoperit, îşi necinsteşte capul; căci tot una este ca şi cum ar fi rasă.
6. Căci dacă o femeie nu-şi pune văl pe cap, atunci să se şi tundă. Iar dacă este lucru de ruşine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-şi pună văl."

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel,
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=11

Deci nici vorba ca pricina pentru care se purta val sa fie distinctia intre femei de moravuri usoare si femei caste.
E semn de smerenie, tot Pavel invata in aceeasi epistola si capitol : „De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri. "

| SuNaM a răspuns (pentru Iliotropion):

Eu nu vorbesc de acele perioade cand evreii cunosteau clar cine este Dumnezeu. Vorbesc de acele perioade ale Vechiului Testament cand evreii cadeau des in idolatrie si pacate.

| Iliotropion a răspuns (pentru SuNaM):

Ai vreun exemplu concret din Biblie sau I.B.U?
In perioada aceea cand nu l-au cunoscut clar pe Dumnezeu nu aveau nici Templu, deci exemplul e eronat.

| SuNaM a răspuns (pentru Iliotropion):

Nu aveau templu, dar aveau sinagogi! Se numeste Sfanta Traditie, e spusa de catre Pr.Cleopa...

| Iliotropion a răspuns (pentru SuNaM):

O sa caut sa vad ce zice mai exact parintele Cleopa si la ce situatie se refera, m-ar ajuta daca mai stii aproximativ prin ce carte ai citit.
Sinagogi daca nu gresesc au avut dupa ce s-au asezat in Tara Sfanta adica dupa Moise care a specificat clar cum sta treaba cu jertfele.
Daca nu mai ti minte nu te mai obosi, bucura-te de Inviere.

| Iliotropion a răspuns:

Alexandra, Sfantul Apostol Pavel spune in Epistola 1 catre Corinteni ca femeia trebuie sa se roage cu capul acoperit intrucat isi face cinste.
Obisnuintele cele bune se formeaza de tanara, altfel mai tarziu iti va fi greu sa intri intr-o stare sufleteasca care sa-ti dea liniste in Biserica.
Gandeste-te ca peste omul cuviincios se salasluieste Sfantul Duh si vei simti binecuvantarea Harului.