| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg de ce unele fete is caut baieti cu 2-3 ani mai mari de cat ele? Oare de ce? nu inteleg... imi puteti explica

Răspuns Câştigător
| Ancestralsoul a răspuns:

E o explicatie simpla.Mereu a fost asa. Fetele, femeile cauta mereu o persoana mai matura, mai experimentata, datorita dorintei instinctuale de a fi protejate.Barbatii au o maturizare psihica ceva mai lenta,(la modul general, nu individual)comparativ cu femeia. Din pacate acest "instinct" a devenit un fel de obisnuita, iar necesitatea de a fii ocrotite este de fapt o nevoie constienta. Daca privesti in jur vei observa ca ceea ce conteaza cel mai mult este factorul financiar, prin asta se intelege aceasta protectie.Insa e o falsa alegere. Femeile se plang de natura si comportamentul barbatilor. Undeva au dreptate, trebuie sa recunoastem, insa femeile singure prin comportamentul lor au liberalizat acest comportament masculin.Cate femei aleg un barbat mediu ca statura, inteligent, educat, civilzat, responsabil, romantic, dar sarac in detrimentul unuia cu niste calitati total opuse celor de mai sus, dar care detine puterea financiara? Cred ca aceasta alegere nu se va schimba vreodata.Cumva e de vina si educatia primita din familie, e mai importanta averea decat alte trasaturi de caracter, e mai important sa ajungi cineva decat sa devii un tu implinit in felul tau nu cum doresc parintii sau societatea.Trebuie sa invatam, deopotriva femei si barbati, sa ne respectam mai mult, sa ne apreciem, sa ne ajutam, sa nu ne mintim, sa nu ne facem rau. Poate asa se va schimba ceva, cine stie...

20 răspunsuri:
| T30D0RA a răspuns:

Ce anume nu intelegi? Fata trebuie sa fie mai mare decat baiatul la ani? Sau baiatul sa fie mai mare cu 10-20 de ani?

| Nicoleta a răspuns:

Poate ca el ecred ca un partener mai mare decat ele le ofera mai multa sigurabnnta si stabilitate

| Denisa a răspuns:

Pentru ca majoritatea fetelor prefera baietii mai maturi, de la care sa aiba ce sa invete, care sa nu se comporte ca "pustanii" si de ce nu...care deja au o situatie materiala cat de cathappy

| Derye a răspuns:

Sa mori tu, aura si toate celelalte (si ceilalti?) care au zis ca fetele se maturizeaza mai rapid. Nu stiu ce cai verzi visati voi, dar realitatea este ca fetelor le place sa ramana copilaroase. Dar de unde a inceput asta, cu fetele se maturizeaza mai rapid?
Sa va zic eu, un mic exemplu: cum isi rezolva baietii problemele.
Pumnii mei minte nu are. Cum isi rezolva fetele problemele? Se ignora, sunt indiferente and stuff. Asta e maturitate? :o In nici un caz. Voi fetele sunteti mai copilaroase, ca va sabotati una pe alta doar asa..."ca mi l'ai furat pe x".
De ce prefera femeile, barbatii mai tineri.
1) Se simt mai tinere
2) Mai frumoase
3) Barbatii mai batrani sunt automat mai maturi, mai trecuti prin viata, se pricep la mai multe
4) In cazut adolescentilor, baietii mai mari au mai multi prieteni, anturaje mai bune, mai multe, decat aia de 12 ani.
5) Tot in cazul adolescentilor, fetele prefera baietii mai maturi, pentru 1 din motivele de mai sus, dar care sa aiba un aspect tanar. De ex, daca mihai in generala avea 1, 50 si 40 kg, in liceu la 1, 65 si 50 kg ar putea agata fete de clasa a7a, a8a cu usurinta. Sau varianta facultate-liceu, merge. Ei au trecut de pubertate, pe cand fetele inca sunt si *vezi punctul 3.
6) Noapte buna!

| Flav a răspuns:

Ma amuza faza ca fetele se maturizeaza mai rapid ca baietii.rolling on the floor
Hai sa muriti voi! Maturelor! Sigur nu e din cauza ca doriti protectie, ca va plac baietii mai mari fiindca va ofera mai multa liniste, siguranta si popularitate in liceu sau cartier?

| Nimic special a răspuns:

Le "satisface " mai binelaughing, si mie tot baietii mai mari imi plac, sunt altfel, mai maturi :X, speciali, nu prea imi plc sa umblu cu baieti de varsta mea, adica de 16 aniphbbbbt.
Noi fetele cautam baietii maturihappy.
Daca nu intelegi ceva lasa-mi mesaj p privat.

| Abcfunny a răspuns:

Satisfacere.laughing eu am un iubit mai miclove struck

| mihaibrasov a răspuns:

E o regula a firii. Barbatul sa fie cu 2-3 ani mai mare decat femeia. Pur si simplu.

| Alecsanndraa a răspuns:

Parerea mea e urmatoarea:
asa cum se spune... fetele sunt mai mature /mai dezvoltate cu 2 ani decat baietii
poate ca asta este motivul
dar nu mereu sunt cazuri de genu!

| Pufuleti a răspuns:

Pentru ca se considera prea bune pentru unul de o varsta cu ele.
Majoritatea spun ca baietii de aceiasi varsta cu ele sunt [citez]: " imaturi si iresponsabili ". Mie asa mi-au zis. Chestia asta e valabila doar pentru fete intre 12-18 ani (sper).

Si in general, si astia mai batrani spun ca ideal ar fi ca baiatul sa fie cu doi ani mai mare ca fata laughing

| Aura a răspuns:

Pentru ca fetele se maturizeaza mai repede decat baietii. Un baiat de 17 ani nu gandeste la fel cu o fata de aceeasi varsta. De asta fetele mai mici se indragostesc de baieti mai mari, pentru ca sunt mai maturi.

| Amrita a răspuns:

Buna. Cred ca e din cauza ca. uneori baietii sunt mai copilarosi, mai.nu stiu cum sa-ti explic, mai putin maturi big grin.
Dar sa stii ca nu e obligatoriu ca daca e cu 2-3 ani mai mare sa fie si mai matur.:-J

| Rihanna a răspuns:

Fetele sunt mai matura ca baietii.si diferenta ar fi cam de 3 ani. o fata de 15 ani de exemplu gandeste ca un baiat de 18.tongue de asta, se inteleg mai bine.au gandirea apropiata.

| AudAlbNegru a răspuns:

Si eu am 11 ani si de ex imi place de o fata de 16

| Florys a răspuns:

Ele se simt mai protejate langa un baiat care este cu 2-3 ani mai mari de cat ele.

| Florys a răspuns:

AudAlbinegru, unde este cand iti place de o persoana si alta este cand esti cu ea.
Fetele de 15-16 ani prefera iubiti mai mari de 19-20 de ani deoarece ele cred ca au mai multi bani, decat baietii de 15-16 ani. Si le pot statisface toata poftele si dorintele!

| Eu_5933 a răspuns:

Fetele se maturizeaza mai repede decat baietii, si sincer o fata de 16 ani e mai matura decat un baiat de aceeasi varsta, astfel incat cautam baieti mai mari big grin...

| Adda_2262 a răspuns:

Eu gasesc doua motive:
1. Un baiat mai mare iti ofera siguranta (macar sufleteasca)
2. Fetele au fost mereu mai mature decat baietii asa ca am inceput sa cautam minti mai "apropiate"de ale noastre, cu preocuparii comune...:d

| Bogdan_8059 a răspuns:

Vezi tu fetele ajung la pubertate mai devreme de cat baietii. Si nu neaparat ca ele cauta baieti mai mari decat ele ci asa este normal si logic, adica asta se intampla in general, ori cum sunt si multe exceptii.

| ingeras_1852 a răspuns:

Pentru ca cei mai mari uneori is cu picioarele pe pamant.