| Chocobunny a întrebat:

Pareri despre adolescentele cu aparat dentar?

29 răspunsuri:
| Prenoptial23 a răspuns:

Tocmai am primit un cod de upgrade de cont Minecraft din http://minecraftcode.freegiftcode.com

| Mădă0611 a răspuns:

Sunt norocoase, altii ar purta, dar n-au bani si o sa se aleaga cu un complex pe viata, sau ma rog, pana raman fara dinti. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot fii la fel de dragute ca cele care nu poarta happy

| Andrei9857 a răspuns:

Nu ma deranjeaza sincer, ca baiat.
Daca chiar iti este frica de ce-o sa zica lumea poti sa-ti pui d-ala din spate pe care n-are cum sa-l vada nimeni. E cu vreo 10-20 de milioane mai scump totusi, parca.

| Luuluu a răspuns:

Mie personal, nu mi se pare nimic in neregula cu adolescentele care poarta aparat dentar. Nu ar trebuie sa fie criticate sau ceva de genul acesta. Poate ca nu le sta atat de bine purtandu-l dar sunt sigura ca se vor bucura de dantura lor dupa ce-l vor da jos. Cum spuneam, nu mi se pare nimic in neregula. Nu ar trebui sa se creeze complexe din acest fapt.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa avem pardon dar nu e vorba de noroc. Cei care au nevoie de asa ceva si parintii n-au de unde, e vina parintilor. Nu exista scuze gen "e greu la noi" "salariile mici samd" Cine vrea sa faca ceva pentru copii, atunci il face pe draq in patru si reuseste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru KodrutZ):

De parca e asa usor. Unii n-au nici de mancare sa le dea, dracu in patru poate insemna si furat, mai mult rau faci.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma refer la MUNCA. Dobitocii care n-au bani de o fructa dar au de tigari si bautura merita castrati.

| Chocobunny explică (pentru Andrei9857):

Cel de pus in spatele dintilor e cam 3000 de EURO si mie oricum nu prea imi pasa de ce zice lumea, chiar maine mi-l pun si sunt foarte fericita, mi-a luat mult sa-mi conving parintii pentru ca na "E criza!"

| Chocobunny explică (pentru KodrutZ):

Asa este.Parintii pot daca vor.ai mei nici nu beau nici nu fumeaza sau chestii si tot o ducem foarte greu si totusi fac acest efort pentru mine pentru ca ii rog de aproximativ 3 ani incoace

| Mădă0611 a răspuns (pentru KodrutZ):

Un aparat dentar era vreo 500 de euro acum cativa ani, mai pui si reparatiile, plus vizitele destul de dese la dentist, crezi ca e usor? Salariul e 10 milioane, daca ai noroc, si daca ai noroc sa ai un loc de munca, pune cheltuielile cu intretinerea, mancarea, abia te descurci de pe o luna pe alta.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai dreptate, insa sa stii ca nu in totalitate. Exista si cazurile mentionate de tine, insa de multe ori nu prea se pun in aplicare. Dar sa iti dau un exemplu, un tehnician de laborator, care a facut facultatea de medicina castiga 2000 de lei (400 de euro, cel mult 450). Nu cred ca poti spune despre cineva care a facut medicina 6 ani de zile si care a invatat pe rupte, nu a muncit suficient. Salariile chiar sunt mici. Stii cat castiga un tehnician de laborator intr-o tara dezvoltata, de exemplu, in Belgia? Peste 2000 de euro. In conditiile in care preturile de acolo sunt la fel ca la noi, produsele de ingrijire personala, mancarea, hainele, absolut toate preturile sunt identice ca la noi, poate cu un euro, doi in plus. Normal ca un roman care are un astfel de salariu, abia isi va permite sa isi intretina familia. Cand pentru un belgian o haina de 20 de euro este nimic (1% din salariu), pentru un roman 20 de euro este 5% din salariu, ceea ce este extrem de mult.
Probabil ca imi vei spune ca cine nu isi permite ca intretina o famile nu ar trebui sa o faca, insa daca toata lumea ar aplica regula asta, cred ca romanii, ar fi acum, pe cale de disparitie, avand in vedere ca toate salariile sunt de vreo 4, 5 ori mai mici, pentru orice functie, in comparatie cu standardele europene.
Cat despre aparatele dentare, lumea chiar nu cred ca sta sa judece daca ai aparat dentar sau nu. Mie personal, mi-e indiferent, poate chiar as gandi ca o astfel de persoana are grija de ea si as aprecia acest lucru.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu stiu, nu judec oamenii dupa astfel de aspecte. Depinde ce fel de om e, putin ma intereseaza aparatul dentar.

| mona a răspuns:

Din punctul meu de vedere sunt ok, adolescentele [si nu numai]care poarta aparat dentat nu trebuie judecate dupa asta, mie mi se par la fel de frumoase

| calu011 a răspuns:

Iti pot spune sigur ca vei regreta aprox 50 ani pentru 1 an cat il vei purta. Oare iti doresti ca la nunta sa nu poti zambi ca nu ai vrut sa porti un aparat cand erai mica? FUNDA? mersi

| KodrutZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Salariul e 10 milioane pentru cei care se multumesc cu asta si nu demonstreaza ca merita mai mult. Romanii prea iau in brate treaba cu norocul si "nu-mi ajuta dumnezo'" in loc sa ii vada pe aia care au mai mult prin munca si sa se intrebe "ce naiba are ala si nu am eu". E vreo 800 EUR sus/jos acuma. Stiu un gagiu care si-a pus pe la vreo 30 de ani asa ceva ca parintii lui nu prea s-au preocupat cu asta cind era mic... si zicea ca e vreo 80 RON reglarea lunara.

| Mădă0611 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mno, si o plomba e vreo 70-80 sau chiar 100 ron. Hai ca te credeam mai realist, 10 milioane iei daca ai "noroc". Cum ziceam, unii n-au nici loc de munca, oricat s-ar stresa.

| KodrutZ a răspuns (pentru OoBunnyoO):

De ce accepta 2000 RON salariu? Ce il opreste sa lucreze ca si contractor individual cu plata la lucrare? Uite, o ruda de-a mea era dentist in Bucuresti, cu cabinetul ei, iar la incasari de vreo 200 de mil lunar abia daca ii ramineau vreo 80 de mil, si plus de asta isi facuse contractul propriu cu juma' de norma, nu isi permitea sa angajeze o asistenta macar. Daca era sa mearga 100% legal si sa angajeze si o asistenta la cabinet, trebuia sa vina cu bani de acasa. A inchis cabinetul aici si s-a dus in Anglia, unde lucreaza ca medic pentru altii. Nu e vorba de "cine nu isi permite o familie sa nu si-o faca", eu mai sus ma refeream in special la familiile dezorganizate. Daca esti cu capul pe umeri, te orientezi si alegi ce e mai bun pentru familia ta. Am lucrat la un moment dat pentru o companie americana si contactul meu era un gagiu foarte misto, tatal a patru copii, nevasta statea acasa cu copiii iar el muncea 3 slujbe, cam 16 ore pe zi, 7 zile din 7, cam 360 de zile pe an. Nu se plingea, o spunea ca fapt divers. Citi romani nu stii care se pling de nu mai pot cu un singur job?
P.S. La noi salariile sint foarte mici si datorita borcanului de ciorba de la tara si tigarilor de contrabanda, daca intelegi ce vreau sa spun...

| KodrutZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Sint realist, stiu ca sint foarte multi oameni platiti de rahat in timp ce patronii ridica 1-2 miliarde pe luna, insa e vina lor. Uite, eu prin 2006 ma angajasem si aveam salariu dublu fata de restul firmei, desi nu faceam nimic iesit in comun fata de restul firmei. Diferenta era ca eu eram constient ca am fost FOARTE BUN in perioada de proba si AM STIUT SA MA VIND in momentul negocierii salariului (care negociere a fost destul de dura, in alta ordine de idei). Sint contabili care iau 12 milioane dupa 7-8 ani de experienta intr-o firma (cunosc cazuri), la fel cum sint cazuri de contabili care se angajeaza cu 40-50 de mil fara sa fie cu nimic mai buni decit cei din primul caz. Firmele/patronii nu sint maica tereza. Daca esti nevertebrat si nu faci tot ce iti sta in putinta pentru a te vinde cit mai scump, iti meriti soarta. Nu discutam de cazurile cu joburi si salarii obtinute prestind pe sub masa intre picioarele patronilor/factorilor de decizie.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KodrutZ):

Este adevarat ca unele job-uri iti permit sa faci lucrul acesta, cum este ruda ta. Insa in exemplul dat de mine, este imposibil sa iti deschizi propriul cabinet, deoarece echipamentul este extrem de scump, in primul rand ca este nevoie de mai multe echipamente, mult mai scumpe, iar ca salariu, dar si din punctul de vedere al muncii, nu ai putea sa il mentii. Plus de asta, ar insemna ca trebuie sa ridici pretul la analize, iar daca ridici pretul la analize cine ar mai veni la tine sa cumpere, cand sunt atatea laboratoare care vor fi mai ieftine si vor face acelasi lucru. Oricum, la situatia asta s-ar ajunge doar ipotetic, deoarece, nu se poate lucra ca tehnician de laborator, in afara unui spital. Iar daca ar pleca toti tehnicienii de laborator afara, noi nu am mai avea unde sa ne facem analizele.
Cat despre contrabanda facuta in zonele rurale, nu cred ca asta este cauza, pentru ca si in afara, se intampla acelasi lucru. Este adevarat ca Romania este o tara preponderent rurala, insa nu suficient incat asta sa fie cauza tuturor problemelor economice. Parerea mea este ca problema la noi vine de la prea putine locuri de munca. De aceea, foarte multi oameni sunt dispusi sa lucreze fie la negru, fie pe salarii foarte mici. Pentru ca daca tu vii cu pretentia sa primesti un salariu de patru, cinci ori mai mare, un salariu normal conform standardelor europene, pe un anumit post, angajatorul nu va vrea sa te angajeze, pentru ca stie ca va fi cineva mult mai disperat decat tine, care va fi dispus sa lucreze pe salariul oferit de el. Cred ca asta este de fapt problema, disponibilitatea oamenilor de a lucra pe salarii prost platite. Insa, problema asta nu cred ca poate fi combatuta la nivel individual, din pacate.

| KodrutZ a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu ma refeream la zonele rurale. Traiesc in Iasi, unde piata muncii e stricata de studenti/cei veniti de la tara care accepta un salariu de n-au nici bani de trecut strada, dar traiesc cu mincare trimisa de-acasa si cu tigari de contrabanda. E si problema angajatorului aici ca accepta papagali in loc sa ia oameni competenti. Uite, eu acolo unde ma angajasem am plecat dupa mai putin de un an fiindca mi se reprosa ca nu stau peste program si mi se bagase pe git mutarea la un alt departament unde nu ma incinta deloc ce urma sa fac. Intre timp, am fost mutat deja fata de postul pe care intrasem, ca prea imi faceam treaba lejer si cu zimbetul pe buze. Dupa prima mutare, mi se reprosa ca trebuia sa bag mai mult, bla bla... iar colega de dupa mine a avut ocazia sa le demonstreze ca au fost cretini - ea fiind o fata foarte capabila dar care nu a reusit sa ajunga sau sa depaseasca ritmul pe care il sustinusem eu. Pina la urma a plecat si ea, desigur. Ideea e ca de multe ori patronii romani nu gindesc outside the box si pierd fiindca nu stiu sa pretuiasca oamenii. De multe ori oamenii nu sint in stare sa se raporteze la veniturile/profiturile pe care le aduc ei firmei si sa isi ceara drepturile.
P.S. La prima renegociere, prin toamna lui 2006, mi se "reprosa" ca am salariul "monstruos" iar eu le-am zis lejer ca daca cumva se tem ca or sa dea faliment din cauza mea, pot sa plec si miine, ca am ce face ca si contractor independent. Au inlemnit oleaca, ca nu prea le cadea bine sa plec atunci... si faza amuzanta e ca salariul monstruos era de vreo 12 mil + bonuri de masa.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KodrutZ):

Nici eu nu ma refeream la zonele rurale strict, ma refeream la produsele aduse din zonele rurale si vandute mult mai ieftin. Si da, asa este nu prea pretuiesc oamenii, pentru ca oamenii sunt disperati sa munceasca si muncesc pe salarii inifme, indiferent daca se pot raporta la veniturile pe care le aduc firmei.

| ilinc a răspuns:

Da este foarte bun pentru dinti si am vazut ca nu le sta foarte urat

| Lora1325 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te gandesti ca cei ce poarta aparat dentar la o varsta frageda, vor avea o dantura perfecta atunci cand voi fi mari. In al doilea rand, nu toata lumea isi permite sa dea bani pe asa ceva, pentru ca este foarte scump. In al treilea rand, cu cat il pui mai repede, cu atat dintii se vor indrepta mai usor.
In concluzie, purtarea unui aparat dentar nu trebuie sa confere complexitate, ba din contra, sa iti ofere o satisfactie, ca esti printre acei oameni care vor avea dinti drepti si sanatosi, in viitor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lora1325):

Hai sa nu o dam in fasole. Se poate sa ai dinti drepti si sanatosi si fara magaria aia in gura.

| Florinaa123 a răspuns:

Fetele cu aparat dentar sunt cele mai dragute. Au un fel de avantaj fata de celelalte, deoarece o sa aiba un zambet perfect pe viitor. Unele fete (bogate) isi pun aparat fara sa aiba nevoie, doar pentru ca este la moda.

| Constantin_Popa_1988 a răspuns:

Daca o iubesti stai cu ea indiferent cum arata

| Laura927 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mai bine de atat nici nu se putea explica sincer vorbind!

| PentruCaAutomobile a răspuns:

Nu am absolut nici o problema cu asta happy (ca baiat). Fetele dragute raman dragute cu sau fara aparat.