| Cinevacatoatalumea a întrebat:

Cum e sa ai aparat dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ajungi sa nici nu-l simti.

| CleanHeart a răspuns:

Fain happy la inceput ti se pare enervant dar dupa te obisnuiesti cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deranjant la inceput. Am avut acum 3 ani pentru un an si putin. Era cam naspa cand mancam dar cum am zis, e la inceput asa, te obisnuiesti in cateva saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut mai demult, e ok.Te acomodezi, crede-ma. Uiti ca il ai.L-am purtat cam un an.Plus ca dupa ai o dantura superlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.fain, mi-a plăcut, comod, am avut mobil, şi-a făcut treaba, trebuia să îl mai port încă 2 luni, dar cineva mi l-a aruncat din greșeală la gunoi.

| Anonima6789777 a răspuns:

Putin ciudat la inceput dar te obisnuiesti, nu-l mai simti. enervant e cand vrei sa musti din ceva. trebuie sa ai grija cu el

| NicoletaSimina a răspuns:

Mobil sau fix? Eu le-am purtat pe ambele.Cu aparatul dentar mobil nu ai dureri mari, insa cu aparatul fix ai dureri mai mari.Pe parcurs cat vei purta orice tip de aparat dentar, te vei obisnui, nu-l vei simti la un moment dat.

| FataAnonima88 a răspuns:

Greu

| Adiadelaqwerty a răspuns:

Eu am aparat dentar. E destul de nașpa, dar după câteva luni nici nu îl mai simți. Nu o să poți mânca alimente tari, exemple: ciocolată, covrigi, pâine prăjită, mere, și multe altele. Daca vrei să mănânci măr, va trebuie să tai bucătiţi mici.O să consumi mai multe lichide.
Trebuie să te speli pe dinți după fiecare masă. Nu te poți bucura de gumă, bomboane și multe altele.
Dar, merită tot chinul. Pentru zâmbetul pentru trebuie să te chinui❤

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru Adiadelaqwerty):

Eu pot manca orice cu aparatul asta, am dat 4000 de lei și azi l-am pus

| QUEENbaby a răspuns:

Fain

| 24Mady24 a răspuns:

Eu am avut aparat dentar si nu este asa de rau. La inceput o sa simti o presiune pe dinti dar dupa aproximativ 2-3 zile va fi ok. Incearca sa nu mananci alimente tari mai ales in primele zile si nu manca seminte, nuci, alune etc. pentru ca intra in aparat si e greu sa le scoti. Eu ma spalam de doua ori pe zi (dimineata si seara). Poate ca o sa vorbesti putin ciudat dar nu e chiar asa rau.
Sper ca te-am ajutat!