| 愛日本 a întrebat:

Parul blond trebuie decolorat daca vreau sa il vopsesc gri?

3 răspunsuri:
| Anonimus02 a răspuns:

Daca ai parul blond foarte deschis nu trebuie neaparat dar daca ai un blond "normal" iti sugerez sa-l decolorezi pentru ca galben+gri=un fel de maro

| Vlad787 a răspuns:

Da.

| Raresrm a răspuns:

Am observat ca postarea e veche, insa m-am gandit ca fiind la moda parul gri si in 2018 poate mai sunt doritori ai acestei nuante superbe care isi doresc sa isi faca un gri acasa dar, au un par cu un pigment puternic, gen brunet, care nu ajunge la acea nuanta printr-o singura decolorare si dat fiind faptul ca decolorantul e o trauma a parului, daca nu ati ajuns la acel galben pal dupa prima decolorare si e un galben pui sau mai inchis am un mic truc smecher care poate conduce la resultatele mult dorite si care la mine a functionat. Asadar, ati ajuns in punctul in care vopseaua gri nu prinde pe parul decolorat, puteti face urmatorul lucru, si anume : diluati intr-un vas de plastic 2-3 cm de vopsea neagra, cu o lingurita de oxidant 6% + un sfert de castron de apa. Solutia ar trebui sa arate ca un "mujdei " laughing ( eu asa il asociez) deci foarte lichida, nicidecum ca o pasta. Acea solutie o puneti pe parul umed cu ajutorul unei pensule pentru vopsit parul. Si o lasati sa actioneze pana la 6 minute, nu mai.mult deoarece pigmentul negru poate avea tente de albastru sau vilet sau chiar negru care poate fi prea inchis. Ca recomand sa va uitati la cate de repede a prins pigmentul pe fibra parului astfel incat sa puteti interveni asupra lui si sa il spalati cat mai repede. Rezultatul pebtru mine a fost multumitor si am ajuns la un cenusiu medium cu tente slabe de albastru si fara galben prea mult in par. Va recomand, de asenea, sa fositi o vopsea straina si profesionala, nu ceva romanesc gen Loncolor ca e cam proasta. Personal am folosit igora insa puteti opta si pentru alte marci. Sper ca am fost de folos dar, totusi, as mai avea o mica adaugire : pigmentul din par, dupa ce l-ati vopsit e vulnerabil la degradare. Adica la disparitia culorii mai.ales daca il spalati cu sampon. Va recomand un sampon cu reflexe gri sau cel mai bine balsam si masca pentru par. Baldamul sau masca, curata parul dar in acelasi timp il.hidrateaza si il repara. Mai mult, daca totusi va dispare din culoare dupa mai multe spalari, puteti repeta procedeul la o luna... nu afecteaza parul pentru ca oxidantul e mediu iar acesta e diluat in apa iar intensitatea lui e redusa... el nu face altceva decat sa prinda pigmentul vopselei astfel incat sa nu dispara la prima spalare precum un nuantator ieftin.