| Denisa a întrebat:

Parul meu e foarte uscat de la placa si de vopsea. Am auzit de mastile cu ulei de masline si ou sau miere. Cum se aplica? Pe parul ud sau uscat? Dupa se samponeaza sau doar se clateste?

Răspuns Câştigător
| Madalichka a răspuns:

Eu le aplic pe parul uscat, astept maxim 30 minute, apoi ma spal normal, cu sampon si balsam.
Nu ezita totusi sa folosesti si balsam de par din comert. Pot face minuni. Cel mai mult mi-au placut Dove si Kallos. Si eu am parul uscat, chiar si cand fara placa sau vopsea.
Si mastile de par pot fi si ele extraordinare, dar nu trebuie neaparat folosite la fiecare spalare.
Sper sa iti fi fost de folos.

3 răspunsuri:
| Be12345 a răspuns:

Poti incerca marca cu ulei de masline de la avon! sau te poti da pe par cu ulei de masline dar sa fie extra virginwinkingnu incerca cu ulei ieftin happy

| Alina_7937 a răspuns:

Incearca o data pe saptamana o masca care contine ulei de ricin. uite asa: intr-un castronel amesteci o sticluta de ulei de ricin, o sticluta de vitamina A uleioasa (le gasesti la farmacie), trei linguri de ulei de masline si unu sau doua galbenusuri de ou (depinde de cat de lung ai parul); le amesteci si apoi aplici masca pe parul umed, dupa ce l-ai spalat o data cu sampon, de la radacina. iti pui o casca de inot in cap, sau daca nu ai poti folosi o punga, dar ai grija sa fie stansa la margini pentru ca masca o sa-ti curga putin. stai 2-3 ore, depinde cum ai timp. poti sta si o ora daca esti grabita. Apoi te speli bine pe cap de 2 ori cu sampon.
Ai grija ca inainte sa-ti pui masca, sa te stergi bine pe cap cu un prosop ca sa nu-ti curga!
Sper ca te-am ajutathappy

| Nora_3448 a răspuns:

Eu ştiu o mască foarte bună pentru părul uscat:
Ai nevoie de:
- o banană
- un ou
- 3 linguriţe de miere
- 5 linguriţe de lapte
- 5 linguriţe de ulei de măsline
(dacă ai părul mai lung poţi dubla cantităţile)

Amesteci toate ingredientele într-un bol şi aplici masca astfel obţinută, pe păr (înainte de a-l spăla). O laşi să acţioneze cel puţin 30 de minute iar apoi îţi speli foarte bine părul cu şampon. Masca aceasta o poţi folosi o dată pe săptămână.
Sper să-ţi fie de folos!