| Adryanna_1259 a întrebat:

Pentru a deschide culoarea parului sau pentru suvite blonde fara sa folosesc decolorant sau vopsea ce credeti pot sa fac? Eu am parul saten deschis big grin

Răspuns Câştigător
| Ecaterina a răspuns:

încearcă să te decolorezi cu infuzie sau decoct de plante medicinale. Spre exemplu, decoctul de muşetel sau rubarbar poate deschide părul într-un mod sănătos şi frumos. De la un şaten poţi ajunge la un blond natural, fără probleme.

Cum se prepară decoctul de muşetel:
- pune la fiert 600 ml de apă şi două linguri de muşeţel (flori uscate). Lăsa infuzia pe foc mic timp de 20 de minute, şi clăteste te cu ea pe cap, înainte de a te spăla şi maseaza-ti bine pielea capului. Spăla în mod normal părul cu şamponul tau potrivit, clăteste cu apă şi apoi cu ceea ce a mai rămas din infuzie.

De asemenea poti folosi şi infuzie de flori galbenele şi ciuboţica-cucului. Părul va capăta o nuanţă aurie frumoasă dupa cateva săptămîni.

Şi rădăcina de rubarbar... poate decolora părul sănătos!
Se pune la fiert un litru de apă şi patru linguri de rădăcină de rubarbar tăiate mărunt, timp de 20 de minute. După cîteva ore (cît a stat la macerat), se strecoară, iar infuzia se foloseşte la clătitul podoabei capilare.

3 răspunsuri:
| JHFAK a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa te decolorezi singura. Incearca la un salon.

| AnnaMaariia a răspuns:

Tu ai vrea sa-ti strici parul de la varsta asta?
pentru inceput ai putea sa incerci doar un sampon ...sa vezi daca iti placehappy

funda?happy

| ViseColorate_6532 a răspuns:

Buna :*
Eu am folosit pudra decoloranta pentru shuvitze dar ai grija ca se deschide prea mult culoarea daca o tii mult pe cap.
Am auzit d ela o prietena ca merge foarte bine cu apa oxigenata.
Sper sa te ajute :X