| Cris988 a întrebat:

Pentru ca un băiat/bărbat sa te placă este necesar sa te machiezi? Voi ieșiți din casa nemachiate? (deloc, nicI măcar rimel sau ruj). Când sunteți nemachiate va simțiți mai puțin frumoase sau urâte?

16 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Iubitul meu ma prefera nemachiata.Acum cred ca depinde de gusturi.

Ies din casa nemachiata aproape in fiecare zi. Ma mai machez la job, dar asta nu mereu, depinde de chef.

Nu ma simt mai putin frumoasa si nici urata, ma simt eu. Ma simt draguta. Consider ca arat foarte bine nemachiata iar iubitul meu imi spune mereu ca sunt superba nemachiata happy. Cateodata cand ma machez mai strident(party sau ceva) nu ma simt eu insumi si am tendinta de multe ori sa-mi sterg rujul sau cozile facute cu tus de la ochii laughing That's me. Fata, 22 de ani happy.

| RAY a răspuns:

Eu unu ca baiat nu ma simt mai atras fata de una machiata fata de una nemachiata

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ies nemachiata, decat foarte rar. Cand ies nemachiata, nu ma simt urata, insa ma simt neingrijita.
Nu sunt genul care se machiaza excesiv. In general imi ia maxim 15 minute dimineata sa ma machiez, insa mi se pare ciudat sa ies cu fata asa cum m-am trezit, atat timp cat imi iau timp sa-mi fac dus, sa ma pieptan, sa ma spal pe dinti, sa imi schimb hainele etc. Iar cand ies din casa nemachiata ma simt ca si cum as fi iesit din casa nepieptanata, nespalata pe dinti sau in haine de casa.

| anamariarot a răspuns:

Eu mă machiez destul de des în cazul în care timpul mi-o permite, îmi place să o fac, dar nu mă simt urâtă nici dacă ies din casă fără machiaj. Iubitul meu imi spune mereu că sunt frumoasă chiar și fără. Dacă alte persoane nu mă plac, să fie sănătoase laughing. Important e să te simți tu bine în pielea ta, iar dacă o persoană își dorește o relație trainică alături de tine, te va accepta și cu defecte.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, ciudat ca la astfel de intrebari toata lumea pare perfecta... nu se machiaza sau se machiaza rar(la fete) ori prefera fetele nemachiate(la baieti).

Eu personal ma machiez zilnic, un fond de ten pentru uniformizare, un concealear pentru cearcane si restul in functie de timp. Cum sunt si blonda fata mea arata stearsa fara machiaj si mi-am asumat acest lucru. Poate in viitor cand voi reveni la o culoare a parului mai inchisa lucrurile vor sta altfel. Sunt multumita cu mine, imi place sa ma aranjez si sa ma ingrijesc de mine si de corpul meu.

| Betty12345678 a răspuns:

Eu am 23 de ani si nu m-am machiat niciodata, majoritatea baietilor prefera fete naturale.Mereu m-am simtit bine in pielea mea.

| Turbo223 a răspuns:

Nu, nu este necesar.Machiajul e un lucru pe care multe fete si femei il fac, unele chiar de la varste nepotrivite se fardeaza, cum ar fi 12 ani.Multe femei cand se machiaza se simt mai gingase si aranjate, se simt ca arata mai bine si ca pot face ochii dulci unui baiat care imediat va fi cucerit, insa nu cred ca un baiat ar vrea neaparat sa vada fata machiata la greu.Eu cand sunt nemachiata, adica mereu, ma simt in pielea mea, ma simt foarte bine si nu ma simt urata, nu am de ce.Machiajul in exces nu e ok, indiferent de varsta! Eu de exemplu ma simt frumusica (nici foarte frumoasa) cand ma imbrac dragut, nu cand port ruj.Sincer,nu prea suport rujul, imi place cum arata dar nu ma simt eu, simt ca fata mea se ascunde sub machiaj.Dar, asa ma simt eu.Sunt femei pentru care machiajul este o adevarata arta, iar ele nu o folosesc doar pentru frumusete ci si pentru placere.

| Goddess23 a răspuns:

Machiajul nu face neaparat o femeie mai frumoasa ci se simte ea mai increzatoare daca are un luciu aplicat un rimel. Dar frumusetea vine din comportamentul si decenta femeii. Trebuie sa stii sa iti alegi hainele potrivite si de asemenea sa stii sa porti o conversatie cu un barbat/baiat. Iarna nu ies din casa fara o crema aplicata prefer una BB e mai mult pentru protejarea fetei de vant. Iar pe timp de vara imi place sa folosesc un gloss si rimel dar nu neaparat doar daca vreau.

| Pjsiek a răspuns (pentru Goddess23):

Părerea mea este că tu ar trebui să te simți în largul tău chiar dacă esti machiată sau nemachiată. În primul rând te machiezi și toate cele pentru tine ca să te simți tu bine nu pentru un băiat\bărbat. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Ramo02 a răspuns:

Sunt fată, am 23 de ani, mă machiez rar deşi nu am copii şi sunt singură. Nu eşti mai frumoasă machiată. Machiajul în exces te transformă în altceva. Sufletul tău sa fie liniştit si împăcat şi esti cea mai frumoasa. O alimentatie sanatoasa si 8 ore de somn. Daca ai un loc de munca solicitant totusi încearcă sa te odihnesti mult si sa te concentrezi la ceea ce faci. Plimbare in aer liber si citit. Ai să radiezi nu altă. Pentru ca frumusetea cine din suflet!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ramo02):

Nu esti mai frumoasa machiata, dar pari. Foarte important. Nu de alta, dar exista si riscul sa ramii singura/fara copii in vecii vecilor fara un pushup, un machiaj...

| Ramo02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt băieți care chiar apreciază fetele nemachiate.

| Monica_Popa_1994 a răspuns:

Opinia mea este că cine te place/iubeşte cu adevărat, te place/iubeşte fie că eşti machiată sau nemachiată.
Tu una trebuie să faci ceea ce te face să te simți mai bine.
Spre exemplu, eu sunt foarte pasionată de arta machiajului. Mă machiez în fiecare zi în care ies. La şcoală mă machiez foarte natural, pe când dacă ies în oraş sau merg la vreun eveniment mă machiez strident.
Pe scurt, nu trebuie să asculți gura lumii. Eu am fost jignită în anumite momente în care eram nemachiată, dar am fost şi judecată atunci când m-am machiat strident că "vreau să fiu în centrul atenției". Nu! Mă machiez aşa pentru că e o pasiune.
Concluzia: Dacă cineva are mult hate, te judecă indiferent de ce faci. Persoanele adevărate sunt cele care te acceptă indiferent de cum te machiezi, te îmbraci, etc. Deci simte-te liberă să porți sau nu machiaj, în funcție de cum simți tu.

| elysta a răspuns:

Nu ar trebui sa conteze daca esti sau nu machiata pentru a fi placuta de cineva, sunt multe alte aspecte mai importante decat machiajul intr-o relatie.

| Dragonița a răspuns:

Nu terebuie sa te machiezi ca un baiat sa te placa daca acel baiat te place e pentru cum arati tu cu adevarat si te machiezi cand ai si tu o zi de aia proasta sau cand te duci la ocazi speciale stiiii si in rest eu nu ma simt josnica cand ies din casa nemachiata