| AndreeaIM a întrebat:

Pentru cei care cunosc, dupa cat timp dupa ce ti-ai facut gauri in urechi ai voie sa porti argint?

Răspuns Câştigător
| eMeR a răspuns:

Dupa piercing puteti sa evitati infectarea prin pastrarea curata a zonei. Spalati-va intai pe maini si apoi curatati spatele gaurilor de 2 ori pe zi cu o discheta/tampon de bumbac inmuiat in alcool, peroxid de hdrogen sau solutie dezinfectanta / cu antibiotic, in functie de recomandarea medicului. Permiteti gaurii sa isi mentina forma rotind usor cerceii si impingandu-i in fata si in spate de cateva ori, insa nu apasati zona. Cerceii nu trebuie sa fie prea stramt fixati, iar dupa baie nu lasati apa sa persiste pe urechi (uscati). Nu indepartati primii cercei (daca nu apare nicio problema de sanatate) cel putin 6 saptamani; in caz contrar, gaurile se vor inchide. Dupa acest interval ii puteti inlocui cu altii, insa trebuie pastrati continuu timp de 6 luni pentru ca gaurile sa devina permanente.