| inna07 a întrebat:

Povestiti-mi va rog experienta voastră despre epilarea inghinala la salon.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce-i de povestit?
Mergi al un salon de cosmetica si iti spune cosmeticiana cum sa stai si ce sa faci!

| Eireann a răspuns:

Nu sunt povesti super-palpitante.
Cauti un salon cu recenzii bune sau ceri o recomandare de la maica-ta, sora ta, o colega de munca, o prietena etc. Sunibsi faci o programare. Parul trebuie sa fie cel putin de 3-4 milmetrii si e bine cu o zi inainte de sedinta sa exfoliezi zona. In ziua cu pricina faci dus inainte de programare, poti sa iei un ibuprofen cam cu 30 de minute -1 ora inainte, poarta lenjerie din bumbac, nu foarte stramta, nu tanga. Mergi, ii explici ce vrei (complet, landing strip, Brazilian), lasi rusinea de o parte si te intinzi pe masa. O sa te epileze in fata, intre picioare si la spate si apoi o sa te dea cu o lotiune calmanta. Si gata, te imbraci, platesti si pleci. Eu am acasa Bepanthen Sensiderm si o folosesc in primele 2 zile daca am irritating. Nu am avut nici o experienta neplacuta deocamdata. Si prefer eplilarea cu zahar, nu doare asa tare ca ceara si tine mai mult. Oricum dupa 4 sedinte aproape nu mai simti durerea, te obisnuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ca bărbat odată am fost de mi-a luat parul de pe picioare,sunt foarte paros, îmi tremurau picioarele de durere când trăgea firele de par cu ceara. Normal trebuia să mă rad cu mașina sa îl mai scurtez dar na.
Am fost încă odată la un alt salon și aia nu a mai rezistat laughing mi-a zis că trebuia să îl scurtez cu mașina de tuns și apoi să vin nu așa. Eu nu pot sa înțeleg de ce sunt așa de paros, părinții mei nu erau păroși. Face și în zona inghinala și la bărbați și la femei, procedura asta nu am ales o, daca nu ai tufa mare te poți face singura cu Veet, e cea mai buna crema depilatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte dureros cu ceara mai ales daca ai firul de par gros. Eu de exemplu nu prea suport durerea (plus ca mai curge si sange uneori de unde sunt smulse firele de par) din cauza asta si prefer sa ma fac acasa cu lama. Chiar daca tine mult mai putin cu lama, si trebuie sa ma fac mai des, prefer asa, fiindca am observat ca pielea mea e predispusa la foliculita. Adica se fac bobite mici si rosii inflamate, uneori ca niste cosuri. Se mai fac si de la lama dar mai putin decat daca ma fac cu ceara.