| XatomisX a întrebat:

Prietena mea ma tot bate la cap ca are parul degradat si nu stie ce sa fac explicati-mi si mie ce insemna parul degradat? si ce ar putea face multumescwinking

9 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Păr degradat = păr uscat, cu vârfuri despicate, fără strălucire şi supleţe, care se încurcă uşor, cade, creşte greu etc.
Prietena ta va trebui în primul rând să renunţe la foehn, placă ondulator, fixativ şi alte bazaconii.
Va trebui să se asigure că primeşte din alimentaţie necesarul de vitamine şi minerale. Cât mai multe fructe, legume, nuci şi alune (crude, nu prăjite), salate cu ulei de măsline şi lămâie, peşte etc.
De asemenea, înainte să se spele pe cap îşi poate face o mască de păr cu ulei de cocos şi vitamine uleioase din farmacie(A, E). Uleiul de cocos e destul de scump, dar hrăneşte şi hidratează părul în profunzime. Recomand să fie pus de seara, acoperit cu o pungă şi o căciulă pe deasupra, iar a 2-a zi - spălat bine părul.
Pentru a reduce agresivitatea şamponului asupra firului de păr este necesară umezirea părului timp de 1-2 minute înainte de spălare(astfel apa are timp să pătrundă în profunzime firul de păr), precum şi dizolvarea şamponului în apă (ar putea folosi pentru asta un mic recipient). Dacă mai ai alte întrebări, le aştept cu plăcere.
O zi bună!

| Biuta95 a răspuns (pentru yellowalien):

Sa renunte la feon?! Pe bune?! Loool. poate sa nu il dea la o viteza mare, si la o temperatura ridicatawinking

| yellowalien a răspuns (pentru Biuta95):

Da, draga mea, eu nu mai folosesc feonul de ani buni tongue Şi crede-mă că se simte diferenţa...
Da' serios acum, n-ai mai auzit de aşa ceva până acum? Crezi că bunicile noastre îşi uscau pletele cu feonul? big grin

| Biuta95 a răspuns:

Par degradat inseamna par tocit, fara volum, etc.
Ce ar putea sa faca pentru a avea un par mai frumos si mai sanatos?!
Sa nu isi mai intinda parul cu placa ( daca s-il intinde )
Sa foloseasca balsam de par
Sa foloseasca uleiuri de par.
Sprayuri care sa contina keratina lichida, ar fi ideale in aplicatea lor pe par.
Recomand sampon, balsam, si spray de la firma GLISS
Un sampon genial, ba chiar mai bun decat GLISS ar fi CHELSTOP ..Atentie! Poate da o tenta de roscat, in timp!
Mie una imi place cum am parul acum, dupa o ingelungata spalare a parului cu CHELSTOP.
Poate folosi aman2 sampoanele intr-o spalare. E chiar OK!
Mult succes!
Poate asta ii va fi de ajutor: https://www.google.ro/......ps?/search

| Biuta95 a răspuns:

Nu.dar daca este iarna si vrei sa iesi afara dupa cemai facut baie, ce faci?! Serios..nu vreau sa par rautacioasa dar.nu cred ca feonul dauneaza la fel de tare ca ondulatorul, placa etc.

| yellowalien a răspuns (pentru Biuta95):

În niciun caz nu dăunează la fel de tare ca ondulatoru sau placa, dar sunt de părere că ar trebui folosit doar în situaţii în care e absolut necesară prezenţa lui (de exemplu ce ai zis tu). Mi se pare că strici părul degeaba dacă te speli pe cap şi după aceea stai în casă câteva ore bune, timp în care părul s-ar putea usca foarte frumos şi singurel.

| Biuta95 a răspuns (pentru yellowalien):

Inteleg.dar sunt de parere, ca trebuie sa ai si un sistem imunitar dezvoltat..pentru ca fara sa vrei te poate "trage" curentul..etc.

| yellowalien a răspuns (pentru Biuta95):

Un truc foarte fain pentru a-ţi dezvolta rezistenţa la variaţii de temperatură(să nu mai răceşti că ai ieşit afară cu părul un pic ud şi să nu te mai tragă curentul foarte uşor) este să clăteşti câteva secunde(5-10 sec) părul, la final de tot, cu un jet de apă rece. Închide porii şi îţi întăreşte sistemul imunitar.
E bine să începi să faci asta vara, când apa rece e destul de... caldă, iar şansele să răceşti sunt mult mai mici. Imediat după ce ai dat cu jetul de apă rece prin păr şi pe scalp, scurgi părul şi îl bagi într-un prosop mare, masezi uşor scalpul prin prosop şi vei simţi cum te încălzeşti.
Metoda asta e faină pentru că dă şi un plus de strălucire părului happy

| Biuta95 a răspuns:

Ps: prietena ta, ar putea folosi masti de par facute chiar de ea..in cazul in care cele de pe piata sunt scumpe.
Masline + ulei de ricin..etcse documenteaza ea de pe net.happy