| Slovcehov a întrebat:

Produsele pentru ten care contin alcool ar trebui evitate? Nu usuca tenul?

4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Depinde de tipul produsului ot ca există si tratamente care necesita anumite proceduri iar printre multe alte substanțe chimice la un anumit pas poate apărea si un produs cu alcool sau chiar alcool izopropilic sau izopropanol sau diferiți derivați ai benzenului, pot apărea si antibiotice antimicotice cum ar fi sulfamidă.
Nu e nici o problema ca dai cu putin alcool pe față
Eu de fiecare data cand imi apare un coș punct negru ceva pe piele ca soluție de prim ajutor până când mai mă gândesc ce vreau să mai fac iau u bucâtica de tifon sau bata si tamponez locul cu alcool izopropiloc de 99, 6%
In America se folosește până și pe salvare pentru desi fectare
Iar la noi nu se folosește deloc in nici un scop.

Alcoolul poate afecta daca stai mult cu el in contact.
Alcoolul se evapora imediat la temperatura de 37*Celsius
Cat timp crezi tu ca sta alcoolul pe tine?
Se evapora!

Si din experiența practica eu lucrez in vapori foarte puternici de alcool de 99, 6% alcool zile întregi chiar si 8 ore / zi de vreo 20 de ani si nu mi-a făcut nimic rau alcoolul
Asa ca nu știu de ce te sperie

Mai repede speriere de solarele de bronzat femei cu neoane ce depășesc de 4000 de ori maximum legal

| mdc98 a răspuns:

Depinde de tipul tenului

| DARLINGx a răspuns:

Nu

| Amethyst01 a răspuns:

Da, evita cat de mult tot ce contine alcool sau parfum. Macar asigura-te ca se afla printre ultimele pe lista de ingrediente, astfel sunt adaugate in cantitate mai mica. Irita tenul.