| onlyketoops a întrebat:

Dau Funda! Stiti daca Aknesol usuca tenul si daca da ce ar trebui sa folosesc impotriva cosurilor?

2 răspunsuri:
| Dina10 a răspuns:

Orice solutie pentru cosuri usuca, intr-o oarecare masura, tenul. Daca nu mai vrei sa ai cosuri ar trebui sa nu mai consumi zahar sub nici o forma. Problema cu cosurile vine din interior, sunt determinate de alimentatia pe care o ai si nici o crema n-o sa-si faca pe deplin efectul daca nu ai grija la ceea ce mananci.

| vizitatoarea a răspuns:

Fiecare medicament, impotriva reactiilor care te formeaza, irita tenul - la varsta cosurilor, de cele mai multe ori este mixt sau gras... deci leacurile din farmacii e MANIPULARE din plin. se stie ca e ceva normal, si nu o boala, a avea cosuri. dar nenorocitii din lumea asta exista. pentru ca lumea este formata din oameni.
multi adolescenti considera asta o ''problema'', nu e deloc, crede-ma. cand nu avem de ce ne plange, dam vina pe nevinovatele cosuri. tu ai hormoni. termina cu prostiile si toate ''mastile'' pentru ca sunt nesanatoase si bucura-te de copilarie, adolescenta, timpul cel mai savuros, in care poti fi un responsabil iresponsabil. degeaba ai un ten curat daca nu te ingrijesti, nu ai o igiena, si pe deasupra mai esti si bocciu/e. sfatul meu ar fi sa nu iti mai storci cosurile sau sa-ti zgarmani acneea pentru ca toate astea sunt datorita proceselor de transformare la pubertate, si vor inceta pe la 18-19 ani - adica vor disparea, fara tratamente pompoase inutile. Pana atunci, nu folosi sapunul cand iti cureti fata, si stai sub aburi de ceai de tei, sub un prosop cam 10-15 minute zilnic. in rest, succes in toate.