| Sapphire a întrebat:

Promit sa dau fundita celui care imi da un raspuns bun, folositor.
De o vreme buna am inceput sa am unele probleme cu parul, si anume: la 3-4 zile incepe sa mi se ingrase, inainte il spalam o data pe saptamana, cred ca am putina matreata deoarece am observat ca oricat de mult mi-as clati parul dupa ce il samponez, cand se usuca, imi raman pe scalp niste cojite si se ia foarte mult daca dau cu unghia iar la varfuri este cam uscat si putin despicat. Folosesc inainte de baie uneori ulei de ricin, ulei de masline si miere pe care le aplic pe varfuri si putin pe lungime + balsam. Am incercat sa renunt si la astea si sa folosesc doar samponul dar in zadar. Nu stiu ce sa fac. A mai avut cineva astfel de probeleme cu parul? Ce ati facut?

Răspuns Câştigător
| DMuffin a răspuns:

Si eu eram in aceeasi situatie acum un anstraight face era groaznic. ar trebui sa nu schimbi periodic sampoanele, ai putea incerca dove care pe mine ma ajutat mult de asemenea clatestete foarte bine pe cap pentru ca produsele ramase pe scalp usuca pielea si creeaza cojile.

Poate ar trebui sati schimbi si frecventa spalarilor. cauta un sampon pentru spalare zilnica datorita formulei mai iertatoare dar folosestel odata la 2-3 zile ca sati mentii parul hidratat si sanatos.
In final daca problema ta mai persista dupa o luna s-ar putea sa fie ceva interior, organismului tau lipsindui ceva si atunci e cazul sa vezi un dermatolog care sati rezolve problema.

Sper ca te-am ajutathappy

4 răspunsuri:
| overdose90 a răspuns:

Eu zic ca poate tocmai amestecul asta cu uleiuri se poate sa fi daunat cumva parului, sa il fi ingrasat. Sa folosesti doar sampon, iar nu e bine, pentru ca va fi prea uscat.

Cel mai bine e, din punctul meu de vedere, nu sa stai cu parul nespalat(ca nu e normal, si sunt sigura ca nici nu ti-ar placea) ca sa il dezveti, ci sa il speli atunci cand ti-o "cere". Adica cand vezi ca se ingrasa. Daca te ingrijoreaza ca il speli mai des ca de obicei, poti cauta un sampon pentru utilizare frecventa.Si poti cauta unul la brandurile care fabrica mai mult sampoane antimatreata.
De exemplu, head&shoulders sau clear, de astea, si impusti doi iepuri dintr-un foc.

A si nu renunta la balsam, ca este foarte important. Poti cauta unul pentru par gras, si sa il aplici doar la varfuri si pe partea de mijloc a parului, adica nu radacinile.

Sper sa te ajute ce ti-am scris. Aa si daca iti place sa folosesti masti naturiste, pune si niste zeama de lamaie care degreseaza foarte bine.Bafta happy

| AlexandraBieber16 a răspuns:

Incearca masca de parwinking poate va merge succes sper sa iti foloseasca rasp meu :*

| Luciana11 a răspuns:

Te clatesti cu ceai de menta rece dupa spalare...

| Denisa_2533 a răspuns:

Ca sa "dezveti parul "sa se mai ingrase la acest timp ar trebui sa stai mai multe zile nespalata de expl sa stai 6 zile si data viitoare sa faci la fel. Parul se ingrasa asa rdp pentru ca tu l-ai obisnuit asa, iar in privinta problemei celalate poti consulta un dermatolog. Este ft bine ca te dai cu ulei de ricin (care se da la radacina nu pe lungimea firului de par). Poti schimba samponul poate nu-ti mai face bine; incearca Alpecin A1 e putin mai scump dar e ft bun sau sampoanele de la L'oreal. Succes