| acris a întrebat:

Sal as vrea sa stiu retete naturiste pentru fata masti, gomaje care pot fi facute in casa am tenul normal dar mai am si cateva cosuri. nu am probleme cu cosurile. as vrea sa fie bune hidratante sa lase piele catifelata sa hraneasaca pielea

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

• Ai nevoie de un castravete curatat si dat pe blender impreuna cu o lingura de iaurt. Se lasa 20 de minute.
• Zdrobeste o mana de capsuni si amesteca-le cu o lingurita de miere. Se aplica pentru 15 minute.
• Se amesteca o lingura de miere, sucul unei jumatati de lamaie, un pic de iaurt simplu si albusul unui ou. Se aplica si se lasa 15 minute.

clateste cu apa calda.

Ulei de masline. Acesta are multe proprietati benefice. De preferat este sa folosesti unul extravirgin.

Miere si ulei de masline. Amesteca doua lingurite de otet de mere, o lingurita de ulei de masline si o lingurita de miere. Aplica si lasa 10-15 minute. Clateste cu apa calduta.

Iaurtul simplu. Acesta tonifiaza orice tip de ten. Aplica, lasa cateva minute si apoi clateste.

* pe baza de ou
Bate un albus de ou pana se ingroasa si adauga 1 lingurita de miere si una de ulei de floarea-soarelui.
* pe baza de unt
Amesteca o lingurita de unt cu o lingurita de apa si aplica aceasta compozitie pe zonele uscate ale fetei. Lasa sa actioneze vreo 15-20 de minute, dupa care spala fata cu apa rece;

funda?big grin

3 răspunsuri:
| SunnyFlame a răspuns:

Pai eu folosesc cateodata : razuiesc doi morcovi si ii amestec cu un galbenus de ou... dupa aceea aplici mixtura aceea pe fata timp de 10 15 min si o sa ai o piele catifelata
sau
tai o lamaie proaspata in felii si o ti pe fata 30 de min love struck
o sa ai o piele lucitoare si fina

Funda? plzz

| zuzu_8584 a răspuns:

Pai un foarte bun ingredient naturist este argila :d se gaseste la orice magazin naturist sau farmacie. dar Atentie... exista si argila de baut. cand te duci sa cumperi poti sa ceri "masca cu argila" sau "argila pentru fata" apoi acasa poti sa o amestec cu cateva picaturi de lamaie [...] oricum gasesti instructiuni pe plic in generel. sau daca nu iti va spune vanzatoarea respectiva. daca nu sunt imf. poti sa o intebi chiar uh.

Sper ca te-am ajutat cai argila este foarte buna pentru fata la fel si picaturile de lamaie combinate cu aeasta happy