| oana_7289 a întrebat:

Sall all! la ce sunt bune genoflexiunile si statul in varful picioarelor? astea ma pot ajuta sa am picioarele mai groase? ce altceva ma mai poate ajuta sa am picioarele mai groase?

2 răspunsuri:
| mefree2fly a răspuns:

Pentru ingrosarea picioarelor iti recomand multe genoflexiuni si fandari care nu numai ca iti vor intari picioarele dar iti vor modela frumos si fundul. Important e sa le faci corect si constant. La inceput, departeaza picioarele sa fie aproximativ la nivelul umerilor, puneti sub calcaie o pereche de papuci ca sa le elevezi putin si lasa-te in jos. Important: sa nu depasesti cu fundul nivelul genuchilor, risti sa te accidentezi si sa depui un stres inutil asupra genuchilor. Fa trei seturi a cate 15 repetari cu pauze de 15 secunde intre ele.
Pentru fandari, fa un pas inainte si lasa-te pe genuchiul din spate dar nu atinge podeaua.
Tot timpul sa te concetrezi asupra muschilor, ai sa simti daca faci exercitiile corect sau nu. Daca apare vreau discomfort (altul decat cel care apare pentru ca ai facut foarte putina miscare fizica!) atunci opreste-te pentru ca ceva nu e facut bine.
Daca ai o serie lunga de scari la dispozitie e si mai bine! Urca si coboara timp de 20 de minute... Nu glumesc! Ai sa simti picioarele alea lucrandwinking bafta!

| bogdypolice a răspuns:

Aceste exercitii sunt bune pentru dezvoltarea muschilor de la picioare.
Uite alte exercitii pentru dezvoltarea picioarelor:
http://www.youtube.com/watch?v=1syQHK3ycd4