| FreePeople a întrebat:

Salut.Am 11 ani, fac 12 peste o saptamana.Problema este ca ma consider foarte urata, sunt si mica si sunt si slabacrying. Plus ca ma simt prost cand baietii imi zic ca n-am sani, nici fund, si adevarul asta este, ca nu am! Colegii mereu rad de mine pentru ca sunt blonda, si pe baza asta isi dau ei cu parerea ca din cauza asta sunt eu pipernicitasad. Pe fetele din clasa mea mereu le aud ca discuta despre cum s-a dat un baiat la ele pentru ca sunt bune si chestii din astea.Si eu ma simt prost cand le aud.

Probabil ca sunt si gelosi, pentru ca invat foarte bine si am mereu note bunesad.

Nu am de gand sa ma machiez de acum, pentru ca stiu ca nu are niciun rost, o sa am destul timp mai tarziu. Dar cand le vad pe colegele mele cat de machiate sunt, cu rimel, cu rujuri, cu farduri, si cu haine stramte care le scot in evidenta toate formele, ma intreb daca chiar am vreun rol in viata, si daca nu fac umbra pamantului degeaba.Rudele mele imi spun tot timpul ca sunt frumoasa, dar cred ca e doar o fatada falsa, sa ma faca sa ma simt bine in pielea mea.

Ma simt data la o parte pentru ca sunt ceea ce sunt, si asta ma indigna, si am mereu depresii, plang in somn.Totul pentru ca sunt urata. Ce sa fac?sadVreun sfat de incurajare?

Răspuns Câştigător
| Foxy_3377 a răspuns:

La 11-12 ani cat ai tu. nu cred ca poti sa arati ca un top`model
Nici o fata de 11-12 ani nu poate sa arate asa de bine happy
Uite sfatul meu big hug Daca le arati celor din jur care te indigna cum zici tu ca iti pasa de vorbele lor. le dai o mare satisfactie happy
Nu uita ca roata in viata se intoarce si ultimul va fi primul big hug
Rudele tale poate ca au dreptate... Rudele tale nu iti vor raul :*
Colegele tale care acum isi strica fata cu farduri, rimel si rujuri peste cativa ani vor regreta happy.
La 11-12 ani trebuie sa te bazezi pe invatat si dupa pe frumusete
Frumusetea e aia interioara nu cea exterioara big hug
Sunt sigura ca peste catva timp baietii "se vor da si la tine"batting eyelashes
Ai grija de tine :*

42 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu sunt cam la fel ca tine am 11 ani sunt micuta am par scurt si maro si nu prea am noroc. Dar uite ce fac eu LE ANALIZEZ DEFECTELE si cand spun ceva despre mine rautacios spun si eu defectele ei /lui. Si sa iti spun un mititel secret nu conteaza ca nu avem sani noi o sa aratam mai bine cand crestem. A si daca vezi pe cineva facand ceva dragut nu ezita sa il feliciti si iti va deveni prieten.+ Incearca sa fi mai pozitiva si aratale ceva caragios cand incep sa rada sunt la degetul tau mic crede-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, nu trebuie sa asculti insultele baietilor de la tine din clasa sau stiu eu, tu, simte'te bine in pielea ta caci cu timpul o sa ai si sani si fund, si tot ce vrei. Nu de la 11-12 ani poti avea ceea ce iti doresti, si, colegele tale is panarame daca fac ceea ce zici tu de la anii astia.Mda oricum nu am nimic cu ele dar asta'i adevarul.Asta iti zic.Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui nimic treci si de asta dupa aceia o sa ai toti baieti la picioare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hii uh fata care are 11 ani sha acum are 12 presupun in fine nimic weo nu sufar blondele dar asta e nu e vina ta ca te -ai nasqut blonda asta e
fa sh uh un sport performant pentru inaltare sh apoi ingrasate ca poate iese ceva
dupa c ai sh uh 50-55 kg incerci sa slabesti in zona burti sh a picioarelor! cand t faci mai mare t faci bruneta! atat ori askulti sfatul mew ori ajungi bety cea urata! sh inca ceva daca esti fitoasa lasa fitele ca poate din cauza asta nu sta nimeni langa tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga FreePEOPLE daca ai avea 8 ani poate ca mas da eu la tine dar poate trimite o poza cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te simti prost. Fi tare si curajoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti fa grizi ele vor fi pedepsite de Dumnezeu si tot ce tiau facut ele tie se vor intoarce asupra lor u nu le baga in seama vaziti de treaba ta si invata in continuare.Si tine minte Dumnezeu face drepatate in toate. Uite daca vrei idiul meu:mirunasechila love struck

| REspEC7 a răspuns:

Sfatu' meu este sa iti vezi in continuare de scoala pentru ca observ ca esti o fata inteligenta si cu capul pe umeri daca faci o tragedie din asta normal ca "o sa pleci pe campii"! Fetele de genul cum ai tuh in clasa am si eu si crede-ma poate ca daca te-as fi cunoscut as fi spus la fel ca aceei baieti despre tine (sincer iti spun)! Asa ca sa nu fur ci sa dau dreptul de autor "La 11-12 ani cat ai tu. nu cred ca poti sa arati ca un top`model " asteapta pentru ca corpul se va dezvolta cu timpul!

| Ioana_4035 a răspuns:

'' cei care te critica nu vor decat sa te schimbe.tongue nu pleca capul sa dura lor.
Prietena mea cea mai buna era in aceeasi situatie ca si tine. I-a sa-ti povestesc: Invata numai de 10 pe linie. Si era o proasta in clasa ( a treia de la coada) care se tot lega de ea (de ex: vai ai venit la scoala uratenie? mai bine stateai acasa si chestii de genull asta) Si de mine se lega. Pana intr-o zi cand a mers prea departetongue Si mi-am luat inima-n dinti si am spus-o la diriga. La ora de dirigentie (toata ora ) numa despre ea am vorbit. Toata clasa a spus ce prostii face aceea colega. La diriga nu i-o venit sa creada. O zis ca de cand ii ea in invatamant (de 40 si ceva de ani ) asa fata nu m-ai intalnit si i-a zis cai m-ai rau ca o tata. Si asa tot vorbeam cand diriga s-a saturat si a pus-o pe o colega sa mearga pe la fiecare si sa scrie pe o foaie tot ce o faca aceea eleva. Apoi o zis diriga (se saturase) TELEFON DE LA MAMICA. A doua zi nimic. a treia nici asa. A patra ne-am trezis ca mumasa lui aia ca vine la scoala sa ne tina noua teorie poof
Si am ajuns la explicatia : IN SPATELE ACESTOR''CRIME'' COLEGA ERA GELOASA CU ''NOI'' INVATAM MAI BINE DECAT EA

Deci gaseste-ti prieteni de calibrul tau, aceia sigur nu te vor badjocorii
Sper ca te am ajutat
P. S prin aceea mica -lunga povestioara nu am vrut sa-ti spun ca e bine sa meri repede la diriga (eu nu am mai supotat de 4 ani nu i-a venit mintea la Cap :colegei mele. trebuia sa facem ceva sa o trezim la realitate)
Repet: Nu merge pentru. orice sa-ti parasteti colegi Astfel vei devenii paracioasa clasei...

| Bejinariu_Anamaria_1976 a răspuns:

Stii nu toata lumea e perfecta si mie la fel mi se intampla eu cred ca esti frumoasa asa zic si eu cand ma uit in oglinda toate suntem frumoase in felul nostru si chiar daca ele se macheaza tu sa nu faci asta pentru ca mai tarziu o sa ai foarte mari riduri oricum ele o sa vada cine e mai frumoasa tu...stii dc pentru ca ele o sa aiba riduri pentru ca pielea lor e prea tanara si pentru ca poarta haine mulate si le scot tot felul de forme in evidenta lumea o sa spuna ca sunt... ceea ce sunt asa ca nu-ti mai fa griji fii naturala fii ceea ce esti:d

| michelle_7956 a răspuns:

Sfatul meu este asta:nu le da mare atentie caci mai rau iti faci tie...in primul rind, in al doilea rind faptul ca nu ai una alta este ceva prin care trec multe fete si nu-ti fa griji. Eu am cunoscut o fata cu aceleasi probleme dar peste vara a inceput ai creste tot ...asta este legat de timp nu te sfia de asta, baietii nu se termina aici! In legatura cu machiajul : naturaletia este cel mai frumos makeup! tine minte asta, te pup si succes! daca ai vreun profil spune-mi, papa!

| ╔MariA a răspuns:

Fiecare e frumos in felul lui...Si eu eram complexata cu gandul ca sunt urata, pana cand m-au sfatuit prietenii sa nu-i mai iau in seama pe cei care ma jignesc.

| pyku97 a răspuns:

Ignorai stiu cum e...big grin. Sau daca te iau peste picior nu ii impresiona fii calma si vb cu pretenii tai adevarati. Care te inteleggg